|  
Olomouc Region Card
Nacházíte se: ÚvodVíce o Střední MoravěHistorieHusitské války

Vliv husitských válek

Olomoucký biskup Jan Železný sváděl s husity do roku 1423 úspěšné boje, což mělo za následek tažení Jana Žižky na Moravu. Husitská polní vojska Hanou neušetřila a mnoho vesnic a klášterů bylo vypáleno. Olomouc byla obléhána, ale neúspěšně. Jiná města, jako je například Prostějov, takové štěstí neměla a byla vyrabována a pobořena. V roce 1431 zkázu dokonala procházející armáda Albrechta Rakouského, kterého později přijala Morava za svého panovníka.

Z válečných hrůz začali obyvatelé vinit židovské obyvatelstvo, proto docházelo k násilnému vysidlování Židů z Olomouce a jiných královských měst. Ti pak zakládají své obce v Úsově, Prostějově a především Tovačově a Kojetíně, kde dodnes stojí nejstarší dochovaná synagoga v České republice.

V roce 1468 vpadl na Moravu uherský král Matyáš Korvín, aby bojoval proti Jiřímu z Poděbrad. Morava Matyáše přijala za krále, na kterého byl o rok později v Olomouci korunován.


Turistické lokality

Mapa


Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA