Z Mohelnice do Loštic za chutí tvarůžků


Nacházíte se:
Už jste někdy ochutnali tvarůžkový dortík, nebo zmrzlinu? Že ne? Tak v tom případě se vydejte do Loštic a zavítejte do Tvarůžkové cukrárny a do Kavárny u Lišky Bystroušky. A určitě nezapomeňte navštívit Muzeum tvarůžků.

Z Mohelnice vyjedeme směrem na Litovel po 4. Moravské stezce. Projedeme Moravičany, Doubravice, mineme odbočku na Mitrovice a na křižovatce, kde 4. Moravská cyklostezka odbočuje doleva, pojedeme rovně po cyklotrase č. 512 na Řimice. Projedeme přes Bílou Lhotu (možnost navštívit zdejší arboretum) až do Hrabí. V Hrabí odbočíme na cyklotrasu č. 6204, která nás dovede přes Palonín do cíle našeho putování do Loštic, kde se vyrábějí pravé Olomoucké tvarůžky. Tuhle jedinečnou delikatesu většinou ochutnáte v restauracích jako smaženou, ale jen v Lošticích si můžete ve zdejší Tvarůžkové cukrárně dát tvarůžkový burgr, tatrák nebo moučník, případně můžet vzkoušet, jak chutná tvarůžková zmrzlina v Kavárně galerii U Lišky Bystroušky. A určitě zamiřte do unikátního Muzea Olomouckých tvarůžků, kde se o výrobě této speciality dozvíte úplně všechno, a v sousední podnikové prodejně najdete kompletní sortiment nejen tvarůžků, ale i dalších sýrových krajových specialit ze Slovenska a Německa.  Z Loštic se vydáme po cyklotrase č. 6036 do Moravičan a odtud se po 4. Moravské stezce vrátíme zpět do Mohelnice.

Tip na prodloužení trasy: Výlet si můžeme prodloužit o krátkou zajížďku k zámku Žádlovice, který je významnou historickou a architektonickou barokní památku. Zámek je zatím veřejnosti nepřístupný (dlouhou dobu sloužil jako střední odborné učiliště zemědělské), ale postupně prochází rekonstrukcí a vzniká zde depozitář Archeologického centra, jehož část bude veřejnosti zpřístupněna. Za prohlídku stojí také přilehlý zámecký park. K zámku se dostaneme po červené turistické značce a také po NS Lišky Bystroušky, které nás provedou kolem několika rybníků. Zpět se vrátíme se stejnou cestou, celková zajižďka cca 4 km.

Letní tip: Osvěžit se můžete na koupališti v Lošticích. 

Mistní akční skupina Moravská cesta, z. s.

Povrch trasy

asfalt

Napojení na dopravu

Mohelnice leží na železničních tratích: č. 001: Praha – Česká Třebová – Přerov – Bohumín; č. 270: Šumperk – Zábřeh na Moravě – Přerov, Olomouc – Nezamyslice

Informace o trase


Typ trasy:
cyklotrasa
Obtížnost:
nízká
Provoz:
celoroční
Délka trasy:
22.9 km
Celkové stoupání:
130 m
Celkové klesání:
130 m
Nejvyšší bod:
329 m. n. m.
Nejnižší bod:
245 m. n. m.

Výškový profil