Z Horky nad Moravou do Olomouce za poznáním i zábavou


Nacházíte se:
Výlet do hanácké metropole za poznáním historie i vědy.

Z Horky nad Moravou vyjedeme po cyklotrase č. 6027 směr Olomouc. V Chomoutově se k cyklotrase připojí NS Kol kolem Olomouce, projedeme kolem přírodního koupaliště Poděbrady a na křižovatce, kde cyklotrasa č. 6027 napojuje na 4. Moravskou stezku, odbočíme doleva a budeme se držet dál značené NS Kol kolem Olomouce. Projedeme kolem Fortu XXII (možnost dojet až k němu) přejedeme silnici č. 446 a po NS pojedeme podél řeky Moravy (řeku budeme mít po levé ruce), u Klášterního Hradiska se NS napojí na společně vedené cyklotrasy č. 6029, 6104 (NS vede přes most ke KH, ale my zůstaneme na pravém břehu Moravy). Cyklotrasy č. 6029, 6104 nás zavedou do centra Olomouce – ještě cca 900 m pojedeme kolem Moravy a pak přes ulice Husova, 17. listopadu a U Reálky vjedeme do Bezručových sadů (můžeme zajet do Korunní pevnůstky, kde se nachází Barokní prachárna a v ní Muzeum historie olomouckého bastionového opevnění, a s dětmi určitě doporučujeme navštívit Pevnost poznání). Projedeme skrz Bezručovy sady a vyjedeme z nich na ulici Kateřinskou (orientačním bodem může být nedaleká OC Šantovka). Tady odbočíme z cyklotrasy a budeme se orientovat dle názvů ulic, abychom se dostali do historického centra města. Kateřinská ulice nás dovede přes Dolní náměstí (kašny: Jupiterova a Merkurova, Mariánský sloup) a z něj se dostaneme na Horní náměstí (sloup Nejsvětější Trojice (UNESCO), radnice s orlojem, kašny: Caesarova, Herkulova, Hygie a Arionova). Z Horního náměstí se vydáme ulicí Riegrova na Náměstí Hrdinů a odtud ulicí Legionářská k Plaveckému stadionu, kde se napojíme na 4. Moravskou stezku (cestou pojedeme kolem Lanového centra Proud), která nás přivede na cyklotrasu č. 6027, po které jsme přijeli do Olomouce, a po ní se vrátíme zpět do Horky nad Moravou.

Doporučujeme navštívit:

Dům přírody - Sluňákov v Horce nad Moravou je unikátní galerie v přírodě, která netradičně přibližuje jedinečnou krajinu lužních lesů kolem řeky Moravy. Umělecké instalace jsou v otevřené krajině a umocňují prožitek z putovaní krajinou. Současně jde o ojedinělý záměr vytvoření komponované krajiny, s odkazem na anglické romantické parky. Na rozlehlém pozemku můžete objevit malebná zákoutí, netradiční herní prvky a odpočinková posezení. Ideální na procházku s kočárkem nebo vyjížďku na kole.

Lovecká chata v Horce nad Moravou a její blízké okolí skýtají velkou řadu možností k aktivnímu odpočinku. Můžete se zde projet na koni, zkusit svou odvahu v lanovém centru, zahrát si minigolf, paintball, malou kopanou, zastřílet si z luku či vzduchovky, nebo se jen tak procházet. Jedinečným zážitkem, který nadchne hlavně děti, pak určitě bude jízda na formanských vozech. Zvolit můžete tři okruhy: Po hanáckéch lukách (z Lovecké chaty přes Sluňákov do Olomouce k Fortu XVII Křelov a zpět), Řeka a jezero (z Lovecké chaty přes Sluňákov k Poděbradskému jezeru a zpět) a Od hospody k hospodě (z Lovecké chaty přes Hynkov do Hanáckého skanzenu v Příkazech a zpět)

Pevnost poznání Olomouc je interaktivní muzeum vědy, které patří do kategorie tzv. science center, poskytujících neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů. Najdete ji v bývalém velkém dělostřeleckém skladu v areálu barokní Korunní pevnůstky. Jednotlivé expozice se věnují například vodě, světlu a tmě, nechybí ani vědecké dílny a digitální planetárium. V Pevnosti poznání můžete na vlastní kůži zažít experimenty a vidět zblízka věci, které jinde neuvidíte. Projdete se například modelem mozku, potkáte vodní hmyz v nadživotní velikosti, zatopíte město stoletou vodou, vyřešíte obří hlavolamy nebo v digitálním planetáriu prozkoumáte hvězdnou obloh

Lanové centrum PROUD je volnočasový areál, ve kterém naleznete především nízké a vysoké lanové překážky. Dále zde můžete najít lezeckou stěnu, lanovky, skoky a herní prvky pro děti i dospělé. Programy jsou určeny pro návštěvníky již od 3 let věku.   

Letní tip: V horkém létě se můžete osvěžit ve venkovním bazénu Plaveckého stadionu, nebo v přírodním koupališti Poděbrady, které ocení milovníci koupání v přírodě.

Informace o trase


Typ trasy:
cyklotrasa
Obtížnost:
nízká
Provoz:
celoroční
Délka trasy:
20.5 km
Celkové stoupání:
19 m
Celkové klesání:
19 m
Nejvyšší bod:
220 m. n. m.
Nejnižší bod:
211 m. n. m.

Výškový profil