Na kočárky do Náměště na Hané a na vláčky do Střížova


Nacházíte se:
Náměšť na Hané - Laškov - Střížov - Náměšť na Hané Nevíte kam na výlet s dětmi? V Náměšti na Hané si na zámku můžete prohlédnout historické kočárky, nebo si zahrát interaktivní hru v zámeckém parku a ve Střížově můžete obdivovat zahradní železnici.

Výlet zahájíme v Náměšti na Hané, kam se můžete dopravit autem, nebo vlakem.  Náměšť se pyšní tím, že se zde dochovala hned tří panská sídla - navštívit můžete tzv. horní zámek, který se vypíná nad obcí, kousek od něj se nachází pozůstaky středověkého hradu a tím třetím sídlem je tzv. dolní zámek, který je dnes využíván jako sladovna. Z Náměště se vydáme po NS Terezské údolí do Laškova – naučná stezka vede údolím podél řeky Šumice  po polní cestě. V Laškově si můžeme zvenčí prohlédnout bývalý zámek, kde je dnes sídlo obecního úřadu, projít se zámeckým parkem a v létě doporučujeme navštívit zdejší přirodní koupací biotop. Z Laškova se vydáme po silnici směr Ludéřov, z cesty odbočíme doleva na cyklotrasu č. 6033, která nás podél lesa dovede na rozcestí Hradecký Dvorek, tam odbočíme na zelenou turistickou trasu, která nás zavede ke keltské svatyni  a se vydáme po zpevněné cestě do Střížova (již ne po zelené turistické značce), kde doporučujeme návštěvu zahradní železnice, a zpět do Náměště na Hané

Zámek Náměšť na Hané

V zámku se mj. nachází expozice dětských historických kočárků, během prohlídky zámeckých interiérů můžete obdivovat historické panenky a pokojíčky. A pokud nechcete na prohlídku, můžete vyzkoušet interaktivní  venkovní hru o "Poklad rytíře Milíče" v parku a okolí zámku – stačí si vyzvednout herní plán a mít nainstalovanou čtečku QR kódů v mobilu (hra je dostupná během návštěvnické sezony o víkendech).  

Zahradní železnice Střížov

Nejen milovníkům vlaků, ale i zapáleným modelářům, velkým i malým je určena zahradní železnice ve Střížově. V zahradní železnici si prohlédnete všechna měřítka modelů vlaků proplétajících se v zahradě mezi stromy a květinami. Zahradní železnici ve Střížově si můžete prohlédnout pravidelně každý sudý kalendářní týden od dubna do října o víkendech. Osobní návštěvu je lépe si ověřit telefonicky. 

Informace o trase


Typ trasy:
cyklotrasa
Obtížnost:
nízká
Provoz:
celoroční
Délka trasy:
13.9 km
Celkové stoupání:
168 m
Celkové klesání:
167 m
Nejvyšší bod:
382 m. n. m.
Nejnižší bod:
244 m. n. m.

Výškový profil