Lesní naučná stezka NPR Hůrka


Nacházíte se:
Stezka se vine národní přírodní rezervací Hůrka. Trasa začíná na jihozápadním okraji rezervace a vede lesní pěšinou od železniční stanice Teplice nad Bečvou...

Stezka se vine národní přírodní rezervací Hůrka. Trasa začíná na jihozápadním okraji rezervace a vede lesní pěšinou od železniční stanice Teplice nad Bečvou po červené turistické značce. Prostřednictvím šesti informačních panelů se dozvíte zajímavosti nejen o částečně zatopené Hranické propasti, ale také o fauně a flóře Hranického krasu a jeho historických památkách jako je např. zřícenina hradu Svrčov, odkud se vám nabídne překrásný výhled do okolí. Stezka končí v autocampingu v Hranicích.

Naučná stezka vede přes národní přírodní rezervaci Hůrka. Jedná se o největší hranické zvláště chráněné území, které je součástí tzv. Hranického krasu. Hranická propast je nejhlubší propastí v ČR a druhou nejhlubší propastí na světě. Na dně propasti je jezírko, jehož hloubku se doposud nepodařilo zjistit.

Hranický kras je unikátní tím, že se na jeho vzniku nepodílela voda dešťová, nýbrž minerální. Krasové jevy se tedy nevyvíjely způsobem tradičním shora, ale zespodu, jak minerální voda prostupovala puklinami ve vápencích.

Zastavení naučné stezky

  1. NPR Hůrka
  2. Hranická propast
  3. Na rozhraní
  4. Hrad Svrčov (vyhlídka)
  5. U sv. Jana (vyhlídka)
  6. Západní okraj, konec stezky

Délka: 2,1 km

Časová náročnost: 1 hod.

Doprava: vlakem do Teplic nad Bečvou

Parkování: u železniční stanice Teplice nad Bečvou

Informace o trase


Typ trasy:
naučná stezka
Obtížnost:
nízká
Provoz:
celoroční
Délka trasy:
1.6 km