K prameni Odry


Tato trasa se z velké části pohybuje v Oderských vrších.


Z Lipníka nad Bečvou po značkách (modré značení) na Bohuslávky. Tuto vesničku projedete, dál vaše cesta vede přes Loučku a do Podhoří. Hned na kraji Podhoří odbočíte doleva, do údolí, kterému se říká Peklo. Není divu, kopce jsou zde strmé a údolí úzké. Podél potoka Jezernice stoupáte do Oderských vrchů. Nacházíte se na okraji vojenského výcvikového prostoru Libavá. Cesta Peklem kolem Čertovy kazatelny vás vyvede na silnici, která vede od Velkého Újezda na Potštát. Na této "betonce" se vydáte doleva do vesničky Kozlov, odkud vás červená turistická značka přivede až k prameni Odry. Dál do vojenského prostoru je ale možné se dostat pouze jednou v roce, 1. května, kdy nadšenci z Velké Bystřice pořádají cykloturistickou a turistickou akci Bílý kámen. Jinak je tam vstup zakázán!

Od pramene Odry se musíte vrátit do Kozlova a vydat se po "betonce" směrem na Velký Újezd. Ale jen kousek, už po chvíli sjedete ze silnice směrem na Ranošov (červená turistická značka), abyste posléze odbočili na zelenou turistickou značku a do Slavkova (všechno jsou to obce uvnitř vojenského prostoru). Slavkov objedete zadem a pokračovat nebudete po silnici směrem k Lipníku, ale přes Slavkovský vrch (636 m.n.m.) k okraji Oderských vrchů u obce Staměřice. Na konci klesání asi 200m před dálničním mostem pozor na závoru! Tady opustíte krásnou přírodu a vracíte se zpět do civilizace - třeba hned do motorestu Zavadilka ve Staměřicích. Dál vás povede červená turistická značka - nejprve Veselíčskými lesy, potom kolem kaskády rybníčků, kde se konají často rybářské závody, až do Veselíčka. Tady se můžete zastavit a pokochat se nádherným zámeckým parkem nebo si vystoupat k mohyle na památku napoleonských bitev. Do Oseka vás dovede silnice III. třídy. Osek je nejlépe projet zadem ("za humny" - vede tam krásná cesta) až k mostu přes Bečvu a odtud do Lipníka se vrátit už osvědčenou cyklostezkou kolem jezera Jadran a Oseckého jezu.

Veselíčko - barokní zámek z roku 1768, nyní Dětský výchovný ústav Veselíčko. Za napoleonských válek byl využíván jako vojenská nemocnice. Kolem zámku je rozsáhlý anglický a francouzský park. Nedaleko na Zámeckém kopci je obelisk, postavený roku 1905 na paměť 700 ruských a francouzských vojáků, zemřelých v zámecké nemocnici po bitvě u Slavkova v roce 1805.

Zákřov - Za pomoc partyzánům byla vesnice na konci dubna 1944 přepadena gestapem a vlasovci. 19 mužů bylo zaživa upáleno v lesní boudě u Kyjanic.

Peklo - geologicky zajímavá lokalita, skalní výchozy nad údolím ukazují vrásnění hornin z doby karbonu.

Pramen Odry - dřevěný kruhový altánek (vybudován péčí VLS Lipník n. B.) chrání kamennou studánku

Trasa: Lipník n. B. - Bohuslávky - Loučka - Podhoří - Peklo - betonka - Kozlov - Pramen Odry - Kozlov - Ranošov - Slavkov - Zavadilka Staměřice - Po červené lesem na Veselíčko - Osek n. B. - Jadran- Lipník n. B.

Informace o trase


Typ trasy:
cyklotrasa
Obtížnost:
střední
Provoz:
letní
Délka trasy:
47 km