|  

František Fajtl

Generálporučík František Fajtl byl československý stíhací pilot, který ve 2. světové válce bojoval v řadách Royal Air Force a podílel se na osvobozování Československa.

František Fajtl se narodil 20. srpna v Doníně na Lounsku. Absolvoval vojenskou akademii v Hranicích a do okupace Československa německými vojsky sloužil u leteckého pluku v Olomouci a Přerově. Roku 1939 uprchl Fajtl přes Polsko do Francie, kde bojoval ve dvou francouzských perutích. Když Francie padla, vstoupil Fajtl do Královského letectva RAF (Royal Air Force). Fajtl se tak stal jedním s několika desítek Čechoslováků, kteří aktivně bojovali ve slavné bitvě o Británii. V roce 1941 se stal členem české 313. perutě a o rok později se stal také prvním Čechoslovákem, který kdy velel britské peruti.

Roku 1942 byl Fajtl sestřelen v boji nad severní Francií a za dramatických okolností se mu podařilo dostat do Španělska, kde však byl zajat a uvězněn v koncentračním táboře. Po propuštění byl odvezen na Gibraltar, odkud se vrátil zpět do Anglie. Po návratu působil na britské letecké základně na Orknejích a na vlastní žádost se znovu vrátil do bojů jako velitel 313. československé stíhací perutě. V roce 1944 se Fajtl přesunul do Sovětského svazu, kde zformoval československý pluk, který se zapojil do Slovenského národního povstání. František Fajtl ve válce sestřelil celkem čtyři nepřátelská letadla a sám byl dvakrát sestřelen.

Po skončení války se Fajtl stal důstojníkem Generálního štábu a poté lektorem na Vysoké vojenské škole. Záhy však byl propuštěn, roku 1950 zatčen, degradován a poslán do vězení na Mírově jako nepřítel lidu. Po sedmnácti měsících byl propuštěn a práci našel už jen jako stavební dělník, skladník a nakonec jako úředník v okresním stavebním podniku v Lounech. Roku 1964 byl Fajtl částečně rehabilitován, povýšen na plukovníka v záloze a čtyři roky zaměstnán ve státní letecké moci.

V roce 1990 byl Fajtl prezidentem Václavem Havlem povýšen na generálmajora ve výslužbě a vyznamenán řádem M. R. Štefánika. Vedle toho byl František Fajtl nositelem Řádu Bílého lva nebo francouzského Řádu čestné legie. V roce 2002 byl povýšen do nejvyšší hodnosti generálporučíka. František Fajtl zemřel 4. října 2006 v Praze ve věku 94 let.

Své zážitky a zkušenosti popsal Fajtl celkem ve 14 knihách. Některé motivy těchto literárních vzpomínek byly využity ve filmu Tmavomodrý svět.

Fotogalerie

František Fajtl (www.google.cz)

Odeslat odkaz známému

Vaše jméno a příjmení: *
Váš e-mail: *
E-mail Vašeho známého: *
Text emailu: **
Opište číslo z obrázku: *

Odeslat odkaz

** odkaz na stránku bude k textu připojen automaticky

Facebook

Turistické lokality

Mapa


Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA