|  
Nacházíte se: ÚvodNovinkyZámek Čechy pod Kosířem vítězem ankety Památka roku 2019

Zámek Čechy pod Kosířem vítězem ankety Památka roku 2019

V září jsme vás informovali o nominaci zámku Čechy pod Kosířem do celorepublikové ankety Památka roku, kde soupeřil např. i proti Národnímu muzeu v Praze, Národnímu hřebčínu Kladruby nad Labem, a mnoha dalším unikátním místům v České republice. Kandidát za Olomoucký kraj zvítězil, a ve čtvrtek 3. října si zástupci zámku Čechy pod Kosířem převzali v noblesních prostorách Španělského sálu Pražského hradu Cenu ministryně pro místní rozvoj.

Smyslem ankety Památka roku je veřejně představovat a oceňovat příkladnou péči jednotlivců, obcí, měst i krajů Čech, Moravy a Slezska, o kulturní dědictví ČR a ocenit reprezentativní rekonstruované stavby. K 30. letému výročí od sametové revoluce byly vybrány památky, které se právě od revoluce podařilo zrenovovat do původní krásy.

Čtrnáct kandidátů na cenu vybírala odborná porota, o vítězi pak rozhodovaly hlasy veřejnosti v otevřené internetové anketě. Zámek spravovaný olomouckým Vlastivědným muzeem získal v internetové anketě 28 026 hlasů. Na druhém místě skončil kunínský zámek ze sousedního Moravskoslezského kraje s 26 037 hlasy. Na třetím místě skončila Mariánská Týnice s poutním kostelem Zvěstování Panny Marie, která získala 6 468 hlasů.

Areál zrekonstruovaného zámku Čechy pod Kosířem byl zpřístupněn veřejnosti v roce 2016. Celý komplex je pak zapsán jako národní kulturní památka. Kromě nádherného interiéru zrekonstruovaného zámku, si mohou návštěvníci také prohlédnout opravenou oranžerii, minizoo, či rozsáhlý zámecký park. Klasicistní zámek je obklopen parkem o rozloze 21,5 hektaru, který obsahuje vzácné dřeviny, vodní kanály i květinová zákoutí, a patří k nejcennějším objektům historické zeleně na Moravě.

Zámek spojený s hraběcím rodem Silva-Tarouca pravidelně navštěvoval slavný malíř Josef Mánes. Tvořil zde v letech 1849-1871 a jeho vrcholná díla vznikala právě zde. Interiér zámku je pak vyzdoben unikátními díly, které tvořil přímo pro své zámecké mecenáše. Kromě prohlídek zámku a parku je také možné navštívit Filmovou expozici Jana a Zdeňka Svěrákových, věnovanou filmům těchto velikánů české filmové tvorby, či Expozici historických kol obsahující exempláře z období od 19. do počátku 20. století.

Více informací o zámku a jeho aktivitách můžete získat na oficiálních stránkách zámku https://www.zamekcechy.cz/.

Odeslat odkaz známému

Vaše jméno a příjmení: *
Váš e-mail: *
E-mail Vašeho známého: *
Text emailu: **
Opište číslo z obrázku: *

Odeslat odkaz

** odkaz na stránku bude k textu připojen automaticky

Facebook

Vaše komentáře

Turistické lokality

Mapa


Copyright © 2009 – 2020 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA