|  
Nacházíte se: ÚvodNovinkyZahájení sezóny na zámku Čechy pod Kosířem

Zahájení sezóny na zámku Čechy pod Kosířem

Již tento víkend (30. a 31. března) se pro zájemce otevře zámek v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku. Kromě tradiční prohlídky prostor zámku se mohou návštěvníci těšit na unikátní kolekci děl slavného českého malíře Josefa Mánese, zámecký park o rozloze 21,5 hektaru obsahující vyhlídkovou věž, filmovou expozici Jana a Zděňka Svěrákových, či expozici historických kol.

Klasicistní zámek obklopený přírodně krajinářským parkem je silně spjat se šlechtickým hraběcím rodem Silva-Tarouca, jehož dlouholetým přítelem byl i slavný český malíř Josef Mánes, který Čechy pod Kosířem pravidelně navštěvoval a v letech 1849-1870 zde tvořil. Pro veřejnost byl zámek zpřístupněn 2. dubna 2016. Jeho návštěvníci tak mohou nahlédnout do interiérů jižního křídla zařízeného ve stylu doby Františka Josefa II., výzdoby z přelomu 19. a 20. století, či spatřit unikátní kolekci děl Josefa Mánese.

Kromě toho prostory zámku hostí dvě další výstavy. První z nich je Expozice historických kol. Druhou poté Filmová expozice Jana a Zdeňka Svěrákových, která se zaměřuje na jejich společná díla jako Obecná škola, Kolja, Tmavomodrý svět, Vratné lahve, Kuky se vrací, Tři bratři a Tatínek. V expozici si můžete prohlédnout kostýmy, kulisy, rekvizity, scénáře a další artefakty spojené s těmito filmy. Ke shlédnutí je pak také psací stroj Zdeňka Svěráka, který dostal od své babičky, a jako dítě a poté i student vysoké školy na něm psal pro školní časopisy, ale hlavně jej později využíval pro psaní her v Divadle Járy Cimrmana a svou filmovou tvorbu.

Nově je také otevřena kavárna přímo v srdci zámku a zpříjemňuje procházky v zámeckém parku. S výhledem na zámecké nádvoří si tak mohou návštěvníci pochutnat na kávě z rodinné pražírny, sladkém dortíku, jablečném moštu, domácích limonádách a pivu z nedalekého Minipivovaru Kosíř.

Zámek je v tomto roce poprvé otevřen o víkendu 30. a 31. března. V sobotu 30. března k tomu bude možné u Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem potkat kočár vezoucí urozenou společnost, postavy dávné historie v čele s váženým cechmistrem kočárnickým v doprovodu jízdní hlídky 1. Hulánského regimentu. A to ve dvou časech - při přípravách na putování okolními obcemi (7:30-8:15) a po návratu z okružní jízdy (18:30). Tutéž sobotu se ve 13 hodin v zámeckém areálu slavnostně otevře Hanácká ambasáda. Své řemeslné výrobky zde budou prezentovat a prodávat tvůrci ocenění značkou "Hanácké vérobek". Jejich díla si zde návštěvníci mohou nejen prohlédnout, ale i zakoupit.

V dubnu a říjnu je zámek otevřen 9 - 16 hod (víkendy a svátky). Od května do září pak 9 - 17 (úterý - neděle, svátky). Poslední prohlídka je možná 1 hodinu před koncem otevírací doby. Kavárna je otevřena vždy o víkendech od 10 do 18 hodin, ve všední dnech dle objednaných výletníků a zájezdů.

Odeslat odkaz známému

Vaše jméno a příjmení: *
Váš e-mail: *
E-mail Vašeho známého: *
Text emailu: **
Opište číslo z obrázku: *

Odeslat odkaz

** odkaz na stránku bude k textu připojen automaticky

Facebook

Vaše komentáře

Turistické lokality

Mapa


Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA