|  
Nacházíte se: ÚvodNovinkyVýstavy grafického umění od 15. století až po současnost

Výstavy grafického umění od 15. století až po současnost

Muzeum moderního umění v Olomouci zve na výstavy zabývající se grafikou od 15. století až po současnost. Výstavy doplní další doprovodné výstavy, přednášky a besedy, workshopy, komentované prohlídky či divadelní představení.

O uměleckém významu grafiky dnes není pochyb, její postavení však nebylo vždy jednoznačné. Často byla chápána a vnímána především jako reprodukční médium, nástroj pro zachycení a šíření idejí, obrazů či myšlenek o historii, kultuře a umění. Stejně významná však byla i její druhá úloha - tedy umělecká, exklusivní, výsostně autorská. Obě se přitom mohly vzájemně potkávat, prolínat či doplňovat.

Nově vystavená sbírka volné grafiky představuje třetí nejobsáhlejší sbírkový fond Muzea umění Olomouc, a ukazuje úchvatnou pestrost umění. Je rozdělena na dva celky - menší kolekci staré grafiky 15. až 19. století nazvanou Art&Print a obsáhlejší kolekci moderní a současné grafiky s díly z 20. a 21. století pod názvem Post.Print.

Vystavovaná sbírka staré grafiky nemá konkrétní zaměření či vymezení sběratelského tématu, naopak jsou v ní zastoupena jak pozoruhodná díla významných autorů i dílen, tak i tisky ilustrující široké spektrum námětů a forem grafického umění od pozdního středověku do konce 19. století. Vybrané exponáty pestré muzejní kolekce vypráví příběh grafiky v průběhu jejího historického i technologického vývoje. Počínaje dřevořezovými ilustracemi konce 15. století, přes virtuózní mědirytiny renesančních a manýristických mistrů, širokou škálu možností a podob barokního leptu až k univerzálnosti litografie, která ovládla grafiku 19. století. Námětová šíře grafické produkce zahrnuje sakrální i profánní témata, mytologie, alegorie, architekturu, krajinu, portrét i žánrové či satirické tisky.

Druhá část výstavy poté představuje moderní a současné umění. Od Alfonse Muchy, až po Vojtěcha Preissiga, Zdeňka Sýkoru, Victora Vasarelyho či Adrienu Šimotovou.

Výstavy poté doplní doprovodné výstavy, přednášky a besedy, workshopy, komentované prohlídky či divadelní představení. Podrobný rozpis doprovodného programu můžete najít zde. K dispozici budou také dva katalogy přehledně mapující obojí sbírkový konvolut. V tuto chvíli vychází část věnující se moderní a současné tvorbě. Katalog věnovaný kolekci staré grafiky bude vydán v průběhu výstavy.

Odeslat odkaz známému

Vaše jméno a příjmení: *
Váš e-mail: *
E-mail Vašeho známého: *
Text emailu: **
Opište číslo z obrázku: *

Odeslat odkaz

** odkaz na stránku bude k textu připojen automaticky

Facebook

Vaše komentáře

Turistické lokality

Mapa


Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA