|  
Nacházíte se: ÚvodNovinkySdílená kola v Prostějově a Olomouci

Sdílená kola v Prostějově a Olomouci

Projekt sdílených kol funguje již v jedenácti městech ČR, na Střední Moravě zatím ve dvou - od května 2014 v Olomouci, a od března letošního roku i v Prostějově. Zájem občanů o tyto služby každým rokem narůstá, a mají již více než 200 tisíc registrovaných uživatelů. Oblibě se těší jak u studentů, turistů, tak i místních.

Zdroj: zdravaova.cz

Výhoda systému spočívá v jednoduchosti a rychlosti přepravy na kratší vzdálenosti. Díky síti stanovišť s jízdními koly rozmístěných po celém městě, si lze kolo na jednom stanovišti vypůjčit, a na zcela jiném jej pak vrátit. Jedná se o přepravu rychlejší než obyčejná chůze a méně složitou než cesta MHD či autem, kdy je třeba spoléhat se na jízdní řád či přítomnost volných parkovacích míst. Přitom se člověk nemusí - na rozdíl od použití vlastního kola - strachovat o to, kde kolo poté zanechá a zda mu nebude odcizeno.

Olomouc má snadno rozpoznatelná růžová kola provozovaná společností Rekola. Prvích 15 minut jízdy je zdarma, poté se účtuje 16 Kč po 30-minutových intervalech. Je také možnost zvýhodněného předplatného 195 Kč měsíčně platného pro všechna města, či výhod vyplývajících z členství u partnerských subjektů společnosti Rekola. Kola se vypůjčují kdekoliv stojí, vrací se pak v nespočtu zón a doporučených stanovištích po celém městě. Více informací k tomu, jak využít služeb sdílených kol v Olomouci, naleznete na stránkách provozovatele https://www.rekola.cz/jak-to-funguje.

Prostějov má modrá kola provozovaná společností nextbike. Prvních 15 minut jízdy je zdarma, poté se účtuje 15 Kč po 30-minutových intervalech. V případě zájmu je také možnost 24-hodinové výpujčky za 150 Kč. V Prostějově je strategicky rozmístěno 10 pevných a dalších 27 virtuálních stanic, všechny jsou označeny nálepkou společnosti nextbike. Tzv. "pevné stanice" by měly mít kola k dispozici neustále, jelikož na ně probíhá pravidelný svoz již vrácených kol z okolních virtuálních stanic. Tzv. "virtuální stanice" jsou pak bezpečnostní stojany, do kterých můžete kolo odložit, případně si ho odtud vypůjčit, pokud se zde nějaké právě nachází. Více informací k tomu, jak využít služeb sdílených kol v Prostějově, naleznete na stránkách provozovatele https://nextbikeczech.com/cs/prostejov/informace/.

Odeslat odkaz známému

Vaše jméno a příjmení: *
Váš e-mail: *
E-mail Vašeho známého: *
Text emailu: **
Opište číslo z obrázku: *

Odeslat odkaz

** odkaz na stránku bude k textu připojen automaticky

Facebook

Vaše komentáře

Turistické lokality

Mapa


Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA