|  
Nacházíte se: ÚvodNovinkyMuzejní noci v Olomouckém kraji

Muzejní noci v Olomouckém kraji

Festival muzejních nocí navazuje na Mezinárodní den muzeí připadající na 18. května, a nabízí měsíc různých kulturně-edukačních aktivit po celé České republice. V rámci Olomouckého kraje se do projektu zapojilo hned několik měst.


Fenomén muzejních nocí patří ve velkých evropských metropolích již řadu let k návštěvnicky velmi atraktivnímu způsobu prezentace kulturního dědictví. Muzea, galerie, a další významné kulturní instituce nabízejí návštěvníkům kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu speciálních doprovodných kulturních programů, a stávají se tak místy mimořádných zážitků.

Olomoucká muzejní noc konající se v pátek 17. května zpřístupní obyvatelům krajského města a jeho návštěvníkům sbírky muzeí, galerií, knihoven a dalších kulturních institucí, které si připravily komentované prohlídky, přednášky, speciální výstavy, koncerty, či interaktivní aktivity. Je to jedinečná příležitost projít si tato místa v neopakovatelné atmosféře páteční noci či se dostat na místa, která jsem návštěvníkům až na výjimky po celý rok jinak nepřístupná. Kromě tradičního Muzea umění či Arcibiskupského paláce bude otevřeno i pět z olomouckých fortových pevností včetně méně známého fortu Tafelberg, jehož rozsáhlé podzemní prostory byly v historických dobách využívány jako vězení. Olomoucká muzejní noc má něco pro každého, ať se již rozhodnete pro některou z prohlídek a výstav, nebo naopak pro netradiční exkurzi vysílacích a nahrávacích studií Českého Rozhlasu Olomouc, navštívíte anatomické muzeum lékařské fakulty, svezete se parním vlakem, zhlédnete ukázky historických řemesel a šermířská představení, nebo si zaházíte noži a zastřílíte vzduchovkou. Program jednotlivým institucí je dostupný na stránkách pořadatele.

V sobotu 18. května budou dále zdarma jak celodenní vstup na hrad Helfštýn, tak i vstup do všech muzeí v Uničově. Jedno z nich, muzeum U Vodní branky, pak přemění své okolí do středověkých kulis a umožní návštěvníkům na den poznat, jaký byl život před hradbami. Akce bude doplněna o doprovodný program.

Prostějov bude hostit 18. května přednášku a pozorování zabývající se Měsícem, a 23. května poté v rámci Muzejní noci akci s názvem "Ódy města módy", reflektující tradici oděvnictví v Prostějově v návaznosti na 100. výročí místní Střední školy designu a módy.

Přerov bude mít svou muzejní noc v pátek 24. května s tématem lásky. Návštěvníci přerovského zámku se mohou těšit na oživenou prohlídku výstavy "Přec mé srdce láskou hoří" a "Šejdíři a šizuňkové" s fotokoutkem a dílničkami pro malé i velké.

Šumperk poté 8. červnaz přístupní stálé expozice i všechny krátkodobé výstavy - Příběhy apoštolů a evangelistů, České století v komiksu a V rukou restaurátora - které během večera oživí nejrůznější historické úkoly, hry a hádanky včetně ukázek práce restaurátorů. V rámci Velké prázdninové herny bude speciálně pro tuto příležitost nachystána dobrodružná cestu za pokladem a nebude chybět ani virtuální realita. Více na odkaze.

Odeslat odkaz známému

Vaše jméno a příjmení: *
Váš e-mail: *
E-mail Vašeho známého: *
Text emailu: **
Opište číslo z obrázku: *

Odeslat odkaz

** odkaz na stránku bude k textu připojen automaticky

Facebook

Vaše komentáře

Turistické lokality

Mapa


Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA