|  
Nacházíte se: ÚvodNovinkyMUO - Pozvánka na výstavy 2018

MUO - Pozvánka na výstavy 2018

Polská poválečná abstrakce

  • Muzeum moderního umění Olomouc | Trojlodí
  • 19. 4. 2018 - 19. 8. 2018

Vůbec poprvé do českých zemí zamíří výstava, která se komplexně zabývá polskou abstraktní malbou. Návštěvníci Muzea umění Olomouc se mohou těšit až na sto šedesát děl nejvýznamnějších polských umělců tvořících od čtyřicátých let 20. století až po současné autory.

"Těžištěm výstavy budou díla zapůjčená z významných varšavských a vratislavských soukromých sbírek. Ty disponují díly těch nejvýznamnějších polských poválečných autorů," prozradila kurátorka výstavy Štěpánka Bieleszová.

Návštěvníci uvidí díla nejslavnějších polských abstrakcionistů. "Jsou to malíři jako Władysław Strzemiński, Tadeusz Kantor, Jonas Stern, Jerzy Skarżyński, Marian Bogusz, Maria Jarema, Alfred Lenica, Aleksander Kobzdej, Tadeusz Brzozowski, Henryk Stażewski, Ryszard Winiarski, Stefan Gierowski, Wojciech Fangor, Roman Opalka, Jerzy Kałucki či Jan Pamuła a další," vyjmenovává některé z předních polských autorů Štěpánka Bieleszová.

Rozlomená doba | Mezi úzkostí a slastí

Zrod soudobého Středoevropana 1908-1928

  • 20. 9. 2018 - 27. 1. 2019
  • Muzeum moderního umění Olomouc | Trojlodí, Salon, Kabinet

Zřejmě největší mezinárodní výstavu výtvarného umění, která reflektuje rok 1918, chystá v České republice Muzeum umění Olomouc společně s galeriemi v Krakově, Bratislavě a Pecsi. Výstava Rozlomená doba se zaměří na projevy dramatické proměny, kterou znamenalo závěrečné desetiletí existence Rakouska-Uherska, jeho rozpad a úvodní desetiletí nástupnických států.

Jádrem výstavy bude sledování proměny lidské individuality, do níž prudce zasáhla první světová válka. Na počátku stál vyhraněný jedinec, zpochybňující hranice svého světa, na konci se objevila umělá bytost, jejímž cílem bylo přeživšího člověka nahradit a vytlačit. Ostré protiklady ovlivňovaly každodenní život člověka, který se zprvu propadal do svého bezedného nitra, kdežto později se obával typizovaného standardu, který z něj udělal pouze mechanizovanou loutku.

Odeslat odkaz známému

Vaše jméno a příjmení: *
Váš e-mail: *
E-mail Vašeho známého: *
Text emailu: **
Opište číslo z obrázku: *

Odeslat odkaz

** odkaz na stránku bude k textu připojen automaticky

Facebook

Vaše komentáře

Turistické lokality

Mapa


Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA