|  
Nacházíte se: ÚvodNovinkyMilování v přírodě ve Vlastivědném muzeu v Olomouci

Milování v přírodě ve Vlastivědném muzeu v Olomouci

Nová expozice v sále sv. Kláry provede návštěvníky intimním životem zvířat. Výstava mapuje pestrost pohlavního života zvířat, zároveň ale ukazuje, že i bez sexu se dá rozmnožovat. Návštěvníci objeví různá zákoutí neobyčejně rozmanitých způsobů rozmnožování, námluv, vzniku života a pestrosti pohlavních orgánů. Výstava je přístupná od 7. dubna do 24. září 2017.

K poodhalení tajemství intimního života zvířat poslouží kombinace sbírkových předmětů, fotografií, videí, hravých interaktivních prvků i živých zvířat. Nechybí ani paralely k lidskému sexuálnímu chování, které bylo většinou formováno podobnými selekčními tlaky jako to zvířecí. Autory výstavy jsou zoolog Peter Adamík a entomolog Miloš Krist, oba pracovníci Přírodovědného ústavu Vlastivědného muzea v Olomouci.

V úvodu výstava vysvětluje, proč vůbec v přírodě existuje sex a jaké jsou jeho výhody oproti nepohlavnímu rozmnožování. Představena je zde ale i řada živočichů, kteří sex provozují jen občas, jako jsou strašilky, které jsou na výstavě k vidění v obřím insektáriu, nebo jej dokonce neprovozují vůbec jako například mikroskopičtí vířníci.

Druhá část výstavy je zaměřena na způsoby námluv u zvířat a jejich párovací systémy. "K vidění je zde třeba dioráma s tokaništěm polygynních tetřívků nebo australských lemčíků, kteří lákají samičky na všechny možné modré věci, které v přírodě najdou. Labutě jsou sice monogamní, ale názor, že by po smrti partnera navěky jen truchlily, zde bude poopraven. Sýkory, lejsci, pěnkavy a lidé jsou sice nejčastěji sociálně monogamní, ale příležitosti k záletům hojně využívají. Samci pak nevěrné partnerky trestají sníženou péčí o potomky," uvedl Miloš Krist. V této sekci si návštěvníci mohou také sestavit profil ideálního partnera a zkusit srovnat svůj výběr s tím, jak to vidí jiní lidé.

Příčiny a příklady pohlavního dimorfismu jsou proto představeny ve třetí části výstavy. "Parohy jelena a lososa, kly mrožů nebo kusadla roháčů jsou určeny hlavně k boji mezi samci, kteří také bývají větší než samice. Jiné znaky se vyvinuly jen proto, že se samicím líbí, jako třeba dlouhé ocasy bažantů a pávů," vysvětlil Peter Adamík.

Pakliže v sobě samec a samice najdou zalíbení, přecházejí k "věci", tedy kopulaci. V další části výstavy se návštěvníci dovědí řadu pikantních informací, např. kdo je mezi zvířaty rekordmanem, co se týče délky kopulace, která může trvat dny, týdny, ba i měsíce. Stejně tak v četnosti kopulací předvádějí některé druhy pozoruhodné výkony. "Z našich bližších příbuzných třeba alfa samec makaka to bez problémů zvládá 250krát měsíčně, o skupinovém sexu šimpanzů bonobo ani nemluvě. Posledně zmíněný druh je také pěknou ukázkou toho, že se zvířatům sex prostě líbí, a to jak samcům, tak samicím," uvedl Adamík.

Kopulací však pohlavní výběr a soutěž mezi samci ještě nutně nekončí. U druhů, kde hrozí, že samice kopulovala nebo bude kopulovat ještě s jiným samcem, se samci starají o to, aby v závodu spermií vyhrály právě ty jejich. Takový závod si návštěvníci výstavy mohou vyzkoušet pomocí dvou zde instalovaných modelů spermií. V tomto případě zvítězí jednoduše ta rychlejší. "V přírodě mají samci mnohem více způsobů, jak zajistit oplození právě svou spermií. U některých druhů pomáhá pouhé hlídání samice po kopulaci. Jinde si samci zajistí její věrnost použitím kopulačních zátek - zacpou samicím pohlavní otvor třeba pomocí cementu, nebo v ní dokonce zalomí svůj pohlavní orgán," osvětlil samčí praktiky Adamík. "Trochu to připomíná středověké pásy cudnosti a jeden takový je proto k vidění i na výstavě spolu s fotografiemi zvířecích kopulačních zátek," uzavřel Krist.

Odeslat odkaz známému

Vaše jméno a příjmení: *
Váš e-mail: *
E-mail Vašeho známého: *
Text emailu: **
Opište číslo z obrázku: *

Odeslat odkaz

** odkaz na stránku bude k textu připojen automaticky

Facebook

Vaše komentáře

Turistické lokality

Mapa


Copyright © 2009 – 2018 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA