|  
Nacházíte se: ÚvodNovinkyMarnotratný milovník barev

Marnotratný milovník barev

Arcidiecézní muzeum Olomouc od 26. října představí novou výstavu s názvem Marnotratný milovník barev. Návštěvníci tak budou moci obdivovat dílo Stanislava Menšíka (1912-1970), malíře ze Svatého Kopečka. Expozice prezentuje jeho obrazy s křesťanskými náměty, ale také krajinomalby, zátiší či malířské záznamy prostých příběhů a útržků života. Svatokopecký umělec byl samouk, ale prošel odborným školením u Alfonse Muchy a výrazně jej ovlivnila tvorba francouzského malíře Georgese Roualta.

Stanislav Menšík se pro dráhu svobodného umělce rozhodl v devatenácti letech po smrti svého otce. Tvořil, ale moc nevydělával, a tak jej zpočátku hmotně podporovala zejména sestra. "První obraz prodal svému kamarádovi za pět set korun. Získané peníze pak údajně dal nějakému žebrákovi. Toto romantické gesto jej dosti charakterizuje. Finančně na tom nebyl nikdy moc dobře. Větší komerční úspěch přinesla až jeho první samostatná výstava v Brně roku 1944, kdy prodal všechny vystavované práce," říká autor výstavy Jan Andres starší.

Výstavu si můžete prohlédnout až do 27. 1. 2019.

Odeslat odkaz známému

Vaše jméno a příjmení: *
Váš e-mail: *
E-mail Vašeho známého: *
Text emailu: **
Opište číslo z obrázku: *

Odeslat odkaz

** odkaz na stránku bude k textu připojen automaticky

Facebook

Vaše komentáře

Turistické lokality

Mapa


Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA