|  
Nacházíte se: ÚvodNovinkyLevandulový statek sbírá ocenění

Levandulový statek sbírá ocenění

Levandulový statek Bezděkov se během několika málo let rozvinul v jedinečně úspěšný projekt v rámci České republiky. Byl oceněn Cenou cestovního ruchu Olomouckého kraje za jimi každoročně pořádaný Levandulový festival, vyhrál 2. místo v celorepublikové soutěži DestinaCZe za svůj přístup dbající na ochranu životního prostředí v rámci ekologického zemědělství, a nyní se umístil v soutěži Farma roku 2018.

Lukáš Drlík, spolu se svou rodinou, se během čtyř let stal úspěšným farmářem na rodinném statku pěstujícím levanduli, provozovatelem kavárny, obchůdku se specializovaných zbožím, a organizátorem agroturistických aktivit. Vše právě ve spojení s levandulí. "Ze zkušeností z gastronomie jsem věděl o velké poptávce po bylinkách. Výhodou byla možnost v podstatě ihned využít část pozemků patřících rodině… Zároveň jsem ale nechtěl, aby se náš statek věnoval pouze prvovýrobě - propojení s gastronomií, prodej výrobků z vlastní produkce i další aktivity tedy byly v plánu hned v prvopočátcích."

Nadšení a inspiraci v pěstování hledal ve francouzské Provence, která je levandulí proslavená. S implementací jeho plánu v českých podmínkách mu pak pomohl specialista na pěstování aromatických, kořeninových a léčivých rostlin - profesor Karel Dušek z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Olomouci.

Většina produkce z úrody je zpracovávána pro Levandulovou kavárnu v Zábřehu (Masarykovo náměstí 12/13), kde kromě tradičního kavárenského sortimentu nabízejí právě i speciality s levandulí, ať je to káva, čaj, punč, speciální šumivé víno, limonáda, bábovka, čokoláda, marmeláda, sušenky či zmrzlina. Příznivci levandule si přijdou na své i v obchůdku v Bezděkově či v e-shopu, kde mohou vybírat z řady kosmetických přípravků, vyřezávaných dekoračních mýdel, sirupů, likérů, pytlíčků se sušenou levandulí, či levandulí na čaj, vaření a pečení.

Na statku samotném se pak pořádají zážitkové programy, nabízí degustace, fotografování s profesionálním fotografem, či možnost využití místa pro svatby. Na začátku července také pořádají velký dvoudenní festival plný hudby, atrakcí, výrobků od lokálních producentů, dobrého jídla a pití v prostředí rozkvetlých levandulových polí. Pro zájemce je možné od května do července navštěvovat dvakrát týdně 1,5 hodinové lekce jógy v netradičním prostředí mezi levandulovými keři.

Odeslat odkaz známému

Vaše jméno a příjmení: *
Váš e-mail: *
E-mail Vašeho známého: *
Text emailu: **
Opište číslo z obrázku: *

Odeslat odkaz

** odkaz na stránku bude k textu připojen automaticky

Facebook

Vaše komentáře

Turistické lokality

Mapa


Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA