|  
Nacházíte se: ÚvodNovinkyKoně v piškotech přitančili do Arcidiecézního muzea v Olomouci

Koně v piškotech přitančili do Arcidiecézního muzea v Olomouci

25. ledna se v olomouckém Arcidiecézním muzeu představí unikátní výstava "Koně v piškotech" s podtitulem "Slavnosti na dvoře císaře Leopolda I." mapující hudební, taneční a výtvarnou kulturu evropského baroka. Expozice je poctou dvorským umělcům 17. století, jejichž dílo je vedle nezpochybnitelné umělecké hodnoty oceňováno i díky hodnotě jejich výpovědi. Vystavené artefakty spojují dramatické a výtvarné umění s historickými událostmi, teologií, dobovou filozofií, politikou a společenským myšlením. Expozice své návštěvníky vtáhne do komplikovaného příběhu dvorské politiky a reprezentace, boje o evropskou hegemonii a hledání řádu v ohrožené Evropě. Výstava v Arcidiecézním muzeu Olomouc potrvá do 15. dubna 2018.

"Největší událostí svatebních oslav Leopolda I. se španělskou infantkou Markétou bylo představení La Contesa dellaria e dellacqua. V překladu je to Souboj povětří a vody a jeho hlavní částí byl koňský balet či drezura. Představení se odehrálo 24. ledna 1667 na vnitřním nádvoří Hofburgu a účastnili se jej přední šlechtici monarchie v čele se samotným císařem," nastiňuje kurátor výstavy, Miroslav Kindl, pompéznost obsazení. "Díky tomuto představení získala celá výstava také svůj název - Koně v piškotech," dodává.

"Leopold byl velmi dobrým jezdcem. Vedli jej k tomu od dětství, jako většinu tehdejších šlechticů. Ve hře představoval sám sebe, tedy habsburského vládce, který získá perlu, latinsky margaritu tedy Markétu. Spojením Markéty s Leopoldem vznikne naděje pro celou habsburskou monarchii a celý rod. Císař sám pak jezdil na koni, který se jmenoval Speranza - Naděje," poodhaluje děj koňského baletu kurátor výstavy.

"Máme na výstavě jeden grafický list, který znázorňuje nádvoří v Hofburgu během koňského baletu. Když po návštěvě naší výstavy pojedete do Vídně, můžete se projít po stejné zemi, po níž dupali Leopoldovi koně, a to včetně Speranzi," dodává Miroslav Kindl.

Leopold Ignaz Joseph Balthasar Felician Habsburský (1640-1705) usedl na několik trůnů spravovaných rakouskými Habsburky v roce 1657, od roku 1658 úřadoval jako císař Svaté říše římské. Až po náhlé smrti staršího bratra Ferdinanda IV. v roce 1654 začal být mladý následník připravován pro úlohu vládce významné evropské mocnosti. Výchova budoucího monarchy se lišila od původní role, kterou měl Leopold I. v systému evropské politiky zastávat. Hodiny teologie, morálky a hudby nahradila diplomacie, historie a politika. Přinejmenším lásku k hudbě si ale Leopold udržel po celý život. Hudební skladatelé, taneční mistři, architekti, inženýři, malíři, sochaři, návrháři kostýmů, libretisté a ohněstrůjci v císařských službách se starali nejen o zábavu dvora a obyvatel Vídně, ale skrze rytce a nakladatele také o reprezentaci císařského majestátu a monarchie v Evropě. Tři Leopoldovy sňatky, narození dětí, narozeniny členů rodiny a další významné události nabízely důvod k pořádání velkolepých slavností a oper či alespoň jejich komornějších variant. Za téměř 50 let Leopoldovy vlády sledujeme stovky různých performancí.

Odeslat odkaz známému

Vaše jméno a příjmení: *
Váš e-mail: *
E-mail Vašeho známého: *
Text emailu: **
Opište číslo z obrázku: *

Odeslat odkaz

** odkaz na stránku bude k textu připojen automaticky

Facebook

Vaše komentáře

Turistické lokality

Mapa


Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA