|  
Nacházíte se: ÚvodNovinkyHlasujte v anketě Památka roku 2019!

Hlasujte v anketě Památka roku 2019!

Anketa Památka roku 2019 připomíná čtrnáct architektonických objektů, které se za uplynulých 30 let od sametové revoluce podařilo zrenovovat do původní krásy. A mezi těmi, kdo usilují o toto prestižní ocenění, je i zámek Čechy pod Kosířem nacházející se v Olomouckém kraji.

Areál zrekonstruovaného zámku Čechy pod Kosířem byl zpřístupněn veřejnosti v roce 2016. Celý komplex je pak zapsán jako národní kulturní památka. Kromě nádherného interiéru zrekonstruovaného zámku, si mohou návštěvníci také prohlédnout opravenou oranžerii, minizoo, či rozsáhlý zámecký park. Klasicistní zámek je obklopen parkem o rozloze 21,5 hektaru, který obsahuje vzácné dřeviny, vodní kanály i květinová zákoutí, a patří k nejcennějším objektům historické zeleně na Moravě.

Zámek spojený s hraběcím rodem Silva-Tarouca pravidelně navštěvoval slavný malíř Josef Mánes. Tvořil zde v letech 1849-1871 a jeho vrcholná díla vznikala právě zde. Interiér zámku je pak vyzdoben unikátními díly, které tvořil přímo pro své zámecké mecenáše. Kromě prohlídek zámku a parku je také možné navštívit Filmovou expozici Jana a Zdeňka Svěrákových, věnovanou filmům těchto velikánů české filmové tvorby, či Expozici historických kol obsahující exempláře z období od 19. do počátku 20. století.

Zámek Čechy pod Kosířem se svou nominací v anketě postavil po pomyslný bok Národnímu muzeu v Praze, Národnímu hřebčínu Kladruby nad Labem, a mnoha dalším unikátním místům v České republice.

O tom, kdo ocenění Památka roku 2019 obdrží, můžete rozhodnout právě vy svým hlasem v on-line anketě. Po kliknutí na hlasovací tlačítko bude váš hlas započítán. Je možné udělit hlas více památkám, a to každý jednotlivý den až do 30. září. Celkovým vítězem se pak stane počin s největším počtem hlasů. Jeho jméno bude oznámeno na slavnostním předávání cen 3. října 2019 ve Španělském sále Pražského hradu, kde mu bude udělena Cena ministryně pro místní rozvoj. Smyslem této ceny je veřejně představovat a oceňovat příkladnou péči jednotlivců, obcí, měst i krajů Čech, Moravy a Slezska, o kulturní dědictví ČR a ocenit reprezentativní rekonstruované stavby.

Hlasování probíhá na anketní stránce https://anketa.kudyznudy.cz/pamatka-roku.

Odeslat odkaz známému

Vaše jméno a příjmení: *
Váš e-mail: *
E-mail Vašeho známého: *
Text emailu: **
Opište číslo z obrázku: *

Odeslat odkaz

** odkaz na stránku bude k textu připojen automaticky

Facebook

Vaše komentáře

Turistické lokality

Mapa


Copyright © 2009 – 2020 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA