|  
Navštivte Střední Moravu
Navštivte Střední Moravu

Jeskyně a propasti

Na území Střední Moravy naleznete trojici unikátních jeskynních systémů – v Mladči, Javoříčku a Teplicích nad Bečvou. Javoříčské jeskyně, patřící mezi nejkrásnější jeskyně v ČR, jsou unikátní svojí bohatou, zachovalou a rozmanitou krápníkovou výzdobou. Mladečské jeskyně patří mezi archeologické lokality světového významu. Jsou patrně nejstarším, největším a nejsevernějším sídlištěm moderních lidí (kromaňonců) v Evropě. Zbrašovské-aragonitové jeskyně jsou nejteplejšími jeskyněmi v ČR s celoroční stálou teplotou 14°C. Nedaleko jeskyní se nachází Hranická propast, která je na nejhlubší zatopenou propastí na světě.

Hranická propast

Hranická propast

Teplice nad Bečvou

Mezi obcemi Hranice a Teplice nad Bečvou leží unikátní území tvořené prvohorními vápenci, zvané Hranický kras. Nejvýznamnějšími krasovými jevy jsou zde Zbrašovské aragonitové jeskyně a Hranická propast - nejhlubší zatopená propast světa.

Javoříčské jeskyně

Javoříčské jeskyně

Javoříčko, Luká

Podzemní systém Javoříčských vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvky devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938.

Mladečské jeskyně

Mladečské jeskyně

Mladeč

Mladečské jeskyně se nacházejí v CHKO Litovelské Pomoraví. Složitý labyrint puklinových chodeb a dómů je vytvořen ve vápencovém vrchu Třesín.

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Teplice nad Bečvou

Zbrašovské aragonitové jeskyně leží v údolí řeky v lázních Teplice nad Bečvou, nedaleko Hranické propasti. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu vzniklý současným působením atmosférických vod a teplých minerálních vod vystupujících z velkých hloubek ve vápencích.


Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA