Turistické informační centrum Lipník nad Bečvou


Nacházíte se:
Provozní doba Od 1. října do 30. dubna: po-st 9:00-12:00 | 12:30-17:00 čt 9:00-12:00 | 12:30-14:30 pá 9:00-12:00 | 12:30 - 17:00

Prohlídku města letos absolvoval tisící návštěvník

Připravená taška s upomínkovými předměty, publikacemi o městě i propagačními materiály čekala na svého budoucího majitele.

Paní Dagmar Veselá, která se stala letošním tisícím hostem prohlídek, byla situací viditelně dojata. „Do Lipníka jsem přijela poprvé. Bydlím až v dalekých Mikulášovicích v okrese Děčín a sem jsem přijela s přítelem na návštěvu k příbuzným.“

A co se u nás paní Dagmar nejvíce líbí? „Prozatím ještě nevím, jsem zde první den a hned takové překvapení. Velice se těším na celé vaše město.“ Paní Veselá chce v Lipníku a okolí strávit prodloužený víkend, spolu s příbuznými se chystají navštívit také aragonitové jeskyně, prohlédnout si lázně Teplice a nevynechají také na návštěvu blízkého Helfštýna.

Prohlídky města mohou využít návštěvníci města až do konce září pravidelně od úterý do neděle, a to vždy v 10 a ve 14 hodin.

Za vyplnění mapa hradů a zámků. Zúčastněte se i vy!

Malí i velcí vyplňují v informačním centru v Lipníku letošní soutěžní doplňovačku „Poznejte Lipník nad Bečvou – město s židovskou historií“. Text doplňovačky seznámí luštitele stručně s židovskými dějinami našeho města, doplněním jednotlivých chybějících písmen do tajenky pak lze zjistit, jaké významné výročí je letos spojeno s židovskými hřbitovy. Dobrou motivací je pro účastníky mapa hradů a zámků ČR, která je odměnou pro každého. 

Formuláře doplňovačky jsou k vyzvednutí v infocentru, nebo také ke stažení na stránkách města. Soutěž byla vyhlášena 1. června, ukončena bude 11. září v rámci Dnů evropského dědictví slavnostním slosováním o pěkné ceny. 

Soutěž o židovském Lipníku zná své výherce

Od začátku června si mohli návštěvníci informačního centra v Lipníku n. B. zkusit vyplnit soutěžní formulář s názvem „Poznejte Lipník nad Bečvou – město s židovskou historií“. Během pátrání po správných písmenech tajenky načerpali také bližší informace o dějinách zdejší židovské komunity a jejích významných osobnostech. Tajenka pak odhalila, že je to letos již 250 let od narození rabína Barucha Theomim Fränkela, významného vědce a spisovatele, jehož hrob má čestné místo na starším ze dvou lipenských židovských hřbitovů.

Tři šťastné výherce, kteří získávají zajímavé ceny věnované městem, vylosoval v sobotu 11. září v rámci Dnů evropského dědictví v synagoze pan starosta Miloslav Přikryl. Jsou jimi Karolína Vavrdová z Olomouce, Veronika Kulifajová z Lipníka a Miroslav Eliáš z Velké u Hranic.

Soutěže se zúčastnilo celkem 207 luštitelů, z toho 203 mělo tajenku vyplněnou správně. Do objevování židovských dějin Lipníka se zapojili kromě návštěvníků infocentra a turistů také žáci škol, a to nejen z Lipníka, ale i třídy z Drahotuš či Hranic. 

Propagace Východní Moravy v TIC

Plavbu lodí po Baťově kanálu a k cestě nazpět využít skvělou asfaltovou cyklostezku, Slovácké slavnosti vína či Víkend s chutí jablka – to vše a ještě mnohem více můžete zakomponovat do svých výletů nebo do příští dovolené ve Zlínském kraji.

Zástupci Centrály cestovního ruchu Východní Moravy přivezli do našeho informačního centra propagační materiály, lákající k návštěvě Zlínského kraje. Jedná se především o podrobnou infomapu Zlínska a Luhačovic, cyklomapu Východní Moravy s podrobným vyznačením cyklotras a cyklostezek, a také mapu zážitků Východní Moravy, která obsahuje širokou nabídku toho nejlepšího, co mohou turisté na Východní Moravě navštívit a zažít.

Cyklo i turistické mapy, nabídku ubytování a stravování ve Zlínském kraji, informační materiály o možnostech zdravotní dovolené a wellness v lázních Luhačovice či Průvodce pěšího turisty, to vše obdržíte zdarma v našem informačním centru. 

Lipenské „íčko“ obhájilo titul

Stejně jako loni, i letos uspořádala Asociace turistických informačních center ČR a Vltava-Labe-Press a.s. soutěž o nejlepší informační centrum regionu. Návštěvníci turistických informačních center mohli formou SMS hlasovat, které infocentrum je dle jejich názoru nejprofesionálnější, kde byli nejlépe spokojeni s poskytnutými službami.

V rámci Olomouckého kraje získalo titul NEJLEPŠÍ INFORMAČNÍ CENTRUM „íčko“ z Lipníku nad Bečvou a obhájilo své loňské prvenství. V rámci kraje se utkalo 33 infocenter. Děkujeme všem, kteří jste nás podpořili svým hlasem.


Hrnečky „kafáčky“ propagují město

Město Lipník nad Bečvou připravilo před Vánocemi občanům a návštěvníkům města krásné překvapení – ručně malované hrnečky. Každý kus je jedinečný, hrnečky namalovali a ozdobili žáci lipenských škol a školek. Na malování hrnečků se podílely nejen školy a organizace zřizované městem, ale také Základní škola Osecká 301, škola zřizovaná krajem.

Hrnečky budou sloužit jako propagační předmět města a také na prodej v Turistickém informačním centru v Lipníku nad Bečvou. Malované dětmi, každý s nápisem Lipník nad Bečvou, poslouží nejen jako prima vánoční dárek, ale třeba i jako malý suvenýr. Cena je příjemná – pouhých 7 Kč za kus.

Na vánočním jarmarku si v něm pak návštěvníci mohou koupit svařené víno, po zaplacení vratné zálohy může být památeční hrneček jejich.

Katalog přináší zimní nabídku Olomouckého kraje

Katalog Olomouckého kraje na letošní zimu, obsahující mapku i seznam strojově udržovaných běžeckých tras, přehled lyžařských areálů, nabídku wellness a krytých bazénů, možnosti lázeňských pobytů, a také kulturní a společenské akce v Olomouckém kraji, pořádané v zimním období, je k dispozici ZDARMA V INFOCENTRU.

Zajímá vás snowtubing - jízda na speciálním gumovém člunu, v pevně vymezeném, sněhovém korytě či skijöring, zimní sport, při kterém je člověk na lyžích připoután tažným lanem ke koni, psům či motorovému vozidlu? V zimním katalogu Olomouckého kraje najdete místa, kde snowtubing či skijöring můžete vyzkoušet. Zimní katalog ale nabídne mnohem více, upozorní na zimní akce v Jeseníkách i na Střední Moravě, na muzea  a galerie v regionu, také na možnosti vodních radovánek, které si můžete vychutnat i v zimě v krytých bazénech.

Pro lyžaře je v katalogu kompletní přehled vleků a skiareálů, běžkaře zaujme seznam strojově udržovaných tras v Jeseníkách včetně kilometráže. Pro relax a rozmazlování procedurami je zde také lázeňská nabídka známějších i méně známých lázní Olomouckého kraje. Katalog Olomouckého kraje na letošní zimu získáte zdarma v Turistickém informačním centru. Vyzvedněte si!

Lipenský kalendář na rok 2011 přitahuje pozornost

Netypický čtvercový formát, použití různých druhů papíru podle typu uměleckého díla na obrázku, prezentace lipenských výtvarníků - to je ve zkratce lipenský kalendář pro příští rok. Nabízí se v něm to nejlepší z lipenské autorské tvorby. Díla pro kalendář vybírali autoři sami, tak, aby pro ně byla co nejvíce typická.

Umělci využili obvyklé i méně obvyklé výtvarné techniky: najdeme zde textilní tkaninu, kolorovaný linoryt, kamenogramy i kompozici užité grafiky. Po odstřižení kalendária je možné si obrázky zapaspartovat a sestavit si malou domácí galerii lipenských výtvarníků.

Tento v pořadí již sedmý kalendář města Lipníka pořídíte v infocentru za 85,- Kč. Máme pro vás tip - zkuste letos darovat k Vánocům kalendář!

Pozvánka na adventní koncert

Nezapomeňte do svého předvánočního programu zařadit tradiční návštěvu adventního koncertu v Lipníku nad Bečvou. Uskuteční se v pátek 17. prosince, jako obvykle v kostele sv. Františka Serafínského. Tentokrát vystoupí Tomáš Kočko & ORCHESTR, koncert začíná v 18 hodin.

Vstupenky jsou v předprodeji také v infocentru, a to za 150,- Kč.

Pro fanoušky lyžování

Pro lyžařské nadšence máme v infocentru horkou novinku:Turistické noviny Orlických hor a Podorlicka. Nabízejí možnost lyžování a rekreace "nedaleko", v blízkých Orlických horách.

Jen namátkou z obsahu: "Co je nového v lyžařských areálech", I letos vás na kopce vyvezou skibusy", "Rozmazlujte se v našich relaxačních centrech", "Soutěže pro dospělé i děti". Uvedeny jsoutaké polské lyžařské areály, sousedící s Orlickými horami, jako např. Zieleniec, který je největším lyžařským střediskem v Kladské kotlině, a Czarna Góra, moderní lyžařské středisko, otevřené v roce 1996. Nabídku doplňuje dvojstrana se zimními a jarními kulturními akcemi regionu Podorlicko.

Zastavte se, noviny jsou v íčku k vyzvednutí zdarma...

Lipová víla Tilinka byla v Brně středem pozornosti

Lipová víla Tilinka jako maskot a symbol Lipníka nad Bečvou byla při Regiontouru 2011 v Brně středem pozornosti na stánku Olomouckého kraje, kde se prezentoval i Lipník nad Bečvou. Stala se častým objektem fotoaparátů návštěvníků ze všech koutů České republiky.

"Lipník nad Bečvou se v Brně prezentoval jako městská památková rezervace, nabízel prohlídky s průvodcem po památkách, kam se lidé běžně nedostanou, lákal na už sedmý ročník výstavy kovářských prací v exteriéru města Kov ve městě, třicátý Hefaiston i divadélko ve zvonici pro školní výlety," přibližuje nabídku Lipníka nad Bečvou pracovnice TIC Věra Saňková.

Prohlídky s průvodcem se letos od května do září pořádají už popáté. S průvodcem je možné navštívit památky, do kterých jinak vstup není možný (zvonice, synagoga, židovské hřbitovy), návštěvníci se také dozvědí mnoho zajímavostí - například z čeho financoval děkan Balšánek stavbu kaplí a mariánského sloupu, za kolik dnů byla postavena městská zvonice nebo kde v Lipníku přespával Petr Vok z Rožmberka.

"Z materiálů, které lákají do oblasti Moravské brány, zajímal návštěvníky veletrhu nejvíce ten, který představuje možnosti pro školní a rodinné výlety," upřesňuje Saňková. "Na základě těchto podkladů je plánování výletů velmi snadné. Zároveň si návštěvník může být jistý, že v Lipníku a okolí nic důležitého nevynechá."

Pro region je také významný rozsáhlý "projekt" Cyklostezky Bečva. Mapy s vyznačením její trasy vyhledávali především návštěvníci Regiontouru, provozující rekreační cykloturistiku, rodiny s dětmi i aktivní senioři.

Milovníci jízdy na kole najdou od února v lipenském infocentru novinku - cykloprůvodce, který obsahuje 24 nejzajímavějších tras vedoucích Moravou a Slezskem. Jeho vydání je společným projektem všech moravských krajů - Zlínského, Jihomoravského, Moravskoslezského a Olomouckého. Mezi šest tras, zastupujících Olomoucký kraj, patří právě i cyklostezka Bečva, a to v úseku Hranice - Lipník nad Bečvou - Přerov v Olomouckém kraji a v úseku Rožnovská a Valašská Bečva ve Zlínském kraji.Mapy Na kole Olomouckým krajem

Dvě skvělé, přehledné mapy z edice "Na kole Olomouckým krajem" můžete získat v našem infocentru. Jedná se o cyklomapu "Střední Morava", zahrnující naši oblast od Valašského Meziříčí až po Prostějovsko, a cyklomapu"Jeseníky" s vyznačením cyklostezek a cyklotras v celém jesenickém regionu.

Mapy jsou oboustranné a získáte je u nás zdarma.

Katalog CAMPING 2011 – ZDARMA

Tištěný katalog s podrobným popisem kempů, které jsou členy asociace kempů a chatových osad ČR, navíc i s přehledem všech ostatních, které byly oficiálně certifikovány a jsou tedy označeny 1 - 4 hvězdičkami.

Katalog je formátu A5 a obsahuje 80 stran, každému zařízení je věnovaná celá polovina stránky. Kempy jsou řazeny podle turistických regionů, nechybí ani vyznačení jejich polohy na mapě. Přílohou katalogu jsou i slevové vouchery, umožňující slevu 10 % na ubytování v určitých zařízeních, např. v Pasohlávkách, ve Frymburku či v kempu Vranovská pláž.

Katalog certifikovaných kempů a chatových osad ČR, se kterým se již můžete připravovat na letošní turistickou sezonu, získáte v našem infocentru ZDARMA.

Plánování výletů s mapou "STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ"

Mapa atraktivit turistické oblasti "STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ", která představí ty nejdůležitější pamětihodnosti střední Moravy, upozorňuje, kam se v našem okolí můžeme vypravit na odpolední či jednodenní výlety s dětmi, s rodinou a s přáteli.

Pozve k návštěvě vybraných zajímavostí, zámků i zřícenin, upozorní na technické a vojenské památky v Olomouci, nabídne návštěvu muzea nebo aquaparku. Pro výlet s dětmi je zde připomenuta možnost návštěvy Mladečských či Javoříčských jeskyní. Lákavý je také areál historické zábavy pod hradem Bouzov s expozicí válečných strojů, kde si prohlédnete například s vrhací prak, šípomet, nebo obléhací věž.

Některé z turistických atraktivit, které jsou uvedeny v mapě, jsou v provozu pouze od jara do podzimu. Webové odkazy, připojené u každé památky, nám pomohou, abychom se ještě před tím, než na výlet vyrazíme, ujistili o otevírací době a dalších důležitých podrobnostech.

Mapa atraktivit "Střední Morava - Haná" pomůže při plánování programu na volné dny a víkendy. Je teď nově k dostání v infocentru.

Město Lipník nad Bečvou bojuje o titul Historické město roku

19. ledna 2011 navštívili komisaři soutěže osobně Lipník nad Bečvou, krajská komise byla složena ze zástupce Národního památkového ústavu, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a zástupce Ministerstva pro místní rozvoj. Na lipenské radnici komisaře přivítal místostarosta Pavel Šoltys, DiS. Představil komisařům město Lipník nad Bečvou a doplnil informace o přihlášce do soutěže a o Programu regenerace Městské památkové rezervace Lipník nad Bečvou. Komisaři se poté vydali do terénu a za doprovodu garanta Městské památkové rezervace Lipník nad Bečvou, pana Ing. Josefa Březiny prošli všechny významné památky města.

Přihlášku do soutěže zpracovávali zaměstnanci Městského úřadu Lipník nad Bečvou, Odboru Regionálního rozvoje: "Jsme nadšeni výsledkem, první místo a postup do celostátního kola předčil naše očekávání," říká Hana Švrčková, referent památkové péče. Přihláška čítala cca 60 stran, nedílnou součástí byla fotodokumentace jednotlivých objektů historického jádra Lipníku nad Bečvou. "Na přihlášce jsme s kolegyněmi pracovaly zhruba měsíc, chtěly jsme Lipník představit nejen jako historické město, s fakty a daty, ale také jako město, kde se žije a památky jsou přirozenou součástí života lipenských občanů," dodává Hana Švrčková. Přihláška obsahuje také foto z kulturních akcí a oslav, které se každoročně odehrávají právě v historických kulisách města.

Lipník nad Bečvou byl vyhlášen městskou památkovou rezervací v roce 1989. Vedení města vždy usilovalo o zachování a postupnou regeneraci všech historických památek. Jen v loňském roce dokázalo, že právě historické objekty jsou pro vedení města prioritou. "Byla dokončena oprava západního křídla zámku, tzv. Konírny za více jak 21 mil. Kč a na podzim se nám podařilo opravit další část hradebního okruhu za 4 mil. Kč," komentuje výhru Lipníku nad Bečvou Pavel Šoltys. Na ocenění je vázána odměna 100.000 Kč na obnovu a regeneraci objektů v městské památkové rezervaci, která je i morální podporou, že citlivý přístup k obnově památek a vynaložené investice mají smysl.

První místo v krajském kole otevřelo městu cestu do celostátního kola a Lipník nad Bečvou bude jistě důstojným reprezentantem Olomouckého kraje, který je spolu s Olomoucí jedinou městskou památkovou rezervací v kraji. Celostátní kolo probíhá v měsíci únoru a výsledky budou známy nejpozději do 15. března.

Průvodce pěšího turisty

Brožurka "Průvodce pěšího turisty" s podrobnými návrhy pěších výletů v moravských krajích a připojená mapa, v níž jsou tyto výlety zakresleny, je k dostání v infocentru. Jako důležitý údaj je u každé navržené trasy uvedeno také převýšení, které částečně přiblíží turistickou náročnost.

Tento turistický průvodce do kapsy byl vydán ve spolupráci čtyř moravských krajů, Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a Jihomoravského. Z každého kraje je vybráno šest výletů, které kraj nejlépe charakterizují. Moravskoslezský kraj zde například reprezentuje výlet do chráněné krajinné oblasti Poodří, dále putování nejen hornickou Ostravou či romantickým údolím Bílé Opavy. Jihomoravský kraj nabízí výlet za vřesovišti a vínem do Podyjí, trasu na hrad Pernštejn s Járou Cimrmanem nebo cestou necestou za Bolkem Polívkou. Netušíte-li, kde je valašský Olymp, ve zlínské části průvodce zjistíte, že až na jeho vrchol vede nenáročná šestikilometrová trasa z Velkých Karlovic. Olomoucký kraj doporučuje vypravit se po stopách Josefa Mánesa až na vrchol Velkého Kosíře.

Navržené výlety nejsou zbytečně dlouhé, jejich délka je mezi deseti a dvaceti kilometry. Stupeň náročnosti je uveden v tabulce u každé trasy. Chcete-li pro plánování svých výletů inspiraci, zastavte se v informačním centru.

Cykloprůvodce Moravou a Slezskem

Novinka - Cykloprůvodce Moravou a Slezskem je od února v nabídce lipenského infocentra. Obsahuje 24 nejzajímavějších tras vedoucích Moravou a Slezskem. Obtížnost uvedených cyklotras je různá, od nejsnadnějších až k těm velmi náročným. Hned na začátku brožury přehledná tabulka napoví nejen obtížnost, ale také délku trati, celkové převýšení v metrech a pro jaký typ kola je cyklotrasa vhodná, jestli pro trekové, silniční či MTB.

Trasy, označené jako nejméně náročné, se doporučují zvláště pro rodiny s dětmi. Od toho se také mnohdy odvíjí název cyklotrasy, např. S permoníky a vílami pohádkovou doubravou nebo S dětmi podél Baťova kanálu. Snadnější trasy jsou doporučovány pro pohodovou projížďku také dospělým, a to mnohdy ve spojení s gurmánskými zážitky, jako například Po vinařských stezkách rájem labužníků, Stezka za pivem a štramberskýma ušima nebo Na kole za chutí piva a vůní tvarůžků.

Zájemci o adrenalinové tratě si v průvodci také najdou to své. Hned první uvedená trasa, Valašská bike tour s délkou téměř 90 km a celkovým převýšením kolem 3000 metrů, poskytne dostatek zážitků při zdolávání vrcholů i ve sjezdech.

Vydání Cykloprůvodce Moravou a Slezskem je společným projektem moravských krajů - Zlínského, Jihomoravského, Moravskoslezského a Olomouckého. Mezi šest tras, reprezentujících Olomoucký kraj, patří i cyklostezka Bečva v úseku Hranice - Lipník nad Bečvou - Přerov.

Přijmeme dva průvodce do TIC Lipník nad Bečvou

Ředitelka Městské knihovny Lipník nad Bečvou, příspěvkové organizace

přijme


2
průvodce pro Turistické informační centrum Lipník nad Bečvou


pracovní poměr na dobu určitou od 13. 4. 2011 do 12. 10. 2011.


Požadavky:

 • střední vzdělání s maturitní zkouškou,
 • velmi dobrá znalost anglického nebo německého jazyka,
 • znalost a zájem o historii města a památek,
 • velmi dobré komunikační schopnosti,
 • dobrá znalost ovládání PC, internetu a e-mailu.

Platové zařazení:

 • platová třída 6 dle nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě.

Další nezbytné předpoklady:

 • státní občanství České republiky, u cizích státních občanů trvalý pobyt v České republice,
 • dosažení věku 18 let,
 • bezúhonnost.

K přihlášce se připojí tyto doklady:

 • životopis s uvedením údajů o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech,
 • kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání.

Přihlášky zasílejte v termínu do 8. března 2011 na adresu:

Městská knihovna Lipník nad Bečvou, příspěvková organizace,

Nám. T. G. Masaryka 11
751 31 Lipník nad Bečvou

Výběrové řízení bude probíhat ve dnech 14. - 18. 3. 2011.

Bližší informace:

ředitelka Mgr. Miroslava Střelcová, t.č. 581 771 157, e-mail: mstrelcova@mek-lipniknb.cz

Měsíční přehled o akcích v Lipníku nad Bečvou e-mailem?

Máte-li zájem dostávat přehled kulturních akcí pravidelně přímo do vaší e-mailové schránky, stačí si napsat na tic@mek-lipniknb.cz. V papírové podobě je měsíčník "KDY-KDE-CO" k vyzvednutí v infocentru.

Příspěvky o akcích do "KDY-KDE-CO" je možno nahlásit vždy do 20. v měsíci na adresu Turistického informačního centra Lipník nad Bečvou, nám. T. G. Masaryka 13, e-mail: tic@mek-lipniknb.cz .

Turistický průvodce na léto 2011

Turistický průvodce Olomouckým krajem, tematicky rozdělený na dvě části, Střední Moravu a Jeseníky, je nabitý informacemi, které využijete během turistické sezony.

Doprovodí k branám hradů, zámků i dalších kulturně - historických památek, provede okouzlující přírodou a poradí, kdy a kam se vydat. Doporučí návštěvu jednotlivých akcí, upozorní na méně známá muzea a galerie. Katalog není zaměřen jen na pěší a cykloturistiku, ale zájemci zde najdou i možnosti horolezení, raftování či rybaření.

Region Střední Morava i Jeseníky se dělí na jednotlivé turistické lokality. Na Střední Moravě jich najdeme dvanáct, v Jeseníkách sedm. Každá lokalita má svoji jedinečnou charakteristiku, každá zaujme něčím jiným a je plná zajímavých turistických cílů. Brožurka obsahuje to nejlepší, co je možné v letní turistické sezoně na Střední Moravě a v Jeseníkách poznat a zažít.

Katalog "Turistický průvodce Olomouckým krajem" má 99 stran a je výborným rádcem a pomocníkem při poznávání Střední Moravy a Jeseníků. V infocentru k vyzvednutí zdarma.

Nabídka Moravskoslezského kraje v TIC

Známé i méně známé, blízké i vzdálenější - takové jsou tipy na výlety v sousedním Moravskoslezském kraji. Najdete je v brožurkách "TOP atraktivity" a "NEJ výlety", které jsou pro vás připraveny zdarma v infocentru.

Beskydy s nejvyšším vrcholem Lysou horou a malebnou přírodou, Jeseníky s nejvyšší horou Moravy a Slezska Pradědem, Poodří s kouzelnou říční nivou řeky Odry, řada hradů a zámků, ale i unikátní technické památky v oblasti Ostravska a Karvinska, to všechno je Moravskoslezský kraj.

Brožurky "TOP atraktivity" a "NEJ výlety" přinášejí pozvánky k turistickým výletům do těchto oblastí. Inspirující, a u nás možná méně známá, je nabídka výletu do Těšínského Slezska s koloritem dřevěných staveb, lidových zvyklostí a obyčejů, či široká paleta atraktivních památek Opavského Slezska, které upoutá nejen svými zámky a historickými městy, ale také vojensko-technickými památkami z let 1935 - 1938. Najdete zde oblíbený a známý tip na prohlídku Technického muzea Tatra Kopřivnice, ale také pozvánky neobvyklé - například do objektu kosárny, dřevěné stavby z roku 1600, kde se vyráběly kosy na sečení trávy a obilí, která se nachází v Karlovicích nedaleko Vrbna pod Pradědem, nebo tip na svezení osoblažskou úzkokolejkou, nejstarší tratí tohoto typu ve střední Evropě, nabízející možnost výletní jízdy s parní lokomotivou.

K brožurkám je možno získat také mapu kulturních atraktivit s vyznačením všech doporučovaných míst. Pro zájemce je v infocentru nově k dispozici také letní mapa Moravskoslezského kraje s nabídkou informací o aquaparcích, možnostech koupání, vodáckých trasách a inline stezkách, včetně odkazů na golfová hřiště a info o cyklobusech. Užitečným doplněním této mapy je kalendář sportovních akcí v kraji v průběhu celého roku. Obě přehledné mapy jsou v měřítku 1:160 000 a zobrazují také příhraniční část Polska, sousedící s Moravskoslezským krajem.

XVIII. ročník cykloturistické akce Bílý kámen

Příznivci cyklo i pěší turistiky mohou i letos vyrazit do jinak pro veřejnost uzavřeného vojenského výcvikového prostoru Libavá na tradiční akci Bílý kámen.

http://www.akcebilykamen.cz/index.php

Novinkou letošního roku je pořádání dvou Bílých kamenů:

V neděli 1. května - jarní a v sobotu 27. srpna - letní.

Využijte možnost poznat krásná zákoutí Oderských vrchů!

ZAHÁJENÍ SEZÓNY NA CYKLOSTEZCE BEČVA

Hned z několika míst najednou se v sobotu 30. dubna v 10.00 hodin dopoledne rozjedou cyklisté různými směry, aby tak symbolicky zahájili novou cyklistickou sezónu na 141 km dlouhé cyklostezce Bečva.

Místa společného startu:

 • Vsetín - Ohrada (U Splavu)
 • Horní Bečva - pod přehradou
 • Valašské Meziříčí - letní koupaliště
 • Hranice - stadion SK Hranice
 • Lipník nad Bečvou - náměstí T. G. Masaryka
 • Přerov - občerstvení u lávky U tenisu

Cyklisté, kteří na kola nasednou v Hranicích, v Lipníku nad Bečvou nebo Přerově, budou mít jako cílové místo restauraci U Jadranu v Oseku nad Bečvou. Zde budou mít možnost si vyzkoušet Cyklo-školu nebo se něco dozvědět o bezpečném pohybu cyklistů po komunikacích.

Zahájení sezóny na cyklostezce Bečva bude mít ještě jednu zvláštnost a to, že ve stejný den bude členy Klubu vodních sportů Hranice pomyslně otevřena řeka Bečva. Stejně jako cyklisté, tak i vodáci dojedou až do Oseka nad Bečvou a tam se připojí k "suchozemským" účastníkům.

Sezónu v TIC zahájíme kovářskou prohlídkou

V neděli 1. května zahájí město Lipník nad Bečvou letošní turistickou sezónu.Pro návštěvníky a turisty připravilo lipnické informační centrum několik novinek.

Tou první je možnost zúčastnit se zahajovací netradiční prohlídky města s průvodcem, která bude celá věnována kovaným plastikám nainstalovaným ve městě. Účastníci prohlídky se zastaví u jedenácti plastik a doví se zajímavosti o jejich vzniku, autorech, použitých materiálech a symbolice pro naše město. Prohlídky začnou v 10:00 a 14:00 hodin u infocentra. Tuto prohlídku bude možné absolvovat ještě 7. května a v září při Dnech evropského dědictví či na objednávku.

Během celého roku jsou denně kromě pondělí nabízeny prohlídky města s průvodcem zdarma.

Město Lipník láká zejména zájemce o historii a památky. Od letošního roku si ovšem přijdou na své i milovníci varhanní hudby. Sobotní odpolední prohlídky s průvodcem budou zakončeny varhanní tečkou v kostele sv. Františka Serafínského. Připravena je půlhodinka varhanní hudby ze 16. a 17. století s komentářem v podání pana Pavla Tomáše.

Nové suvenýry - zvonečky

V informačním centru prodáváme zbrusu nové propagační zvonečky, vhodné jako dárek či suvenýr z Lipníka!

Každý je jiný, jen si vybrat...

Sobotní prohlídky města s varhanní tečkou

Pravidelné sobotní odpolední prohlídky města s průvodcem budou v letošní sezoně zakončeny varhanní tečkou v klášterním kostele sv. Františka Serafínského. Působivý varhanní minikoncert se skladbami mistrů 16. a 17. století připravil a na vzácném varhanním nástroji předvede pan Pavel Tomáš.

Během turistické sezóny jsou denně kromě pondělí nabízeny prohlídky města s průvodcem zdarma. Prohlídky začínají v 10:00 a 14:00 hodin, sraz v infocentru.

Soutěžní kvíz Kovářský rok 2011

Pro letošní turistickou sezonu, která je pro naše město ve znamení kovářství, připravilo Turistické informační centrum soutěžní kvíz s tímto námětem.

Během vyplňování tajenky se seznámíte se všemi kovářskými plastikami, které jsou v Lipníku umístěny nastálo. Pokud si nebudete vědět rady, napomůže městem vydaný letáček Kovářské město, který poslouží jako nápověda.

Pro formulář soutěžního kvízu i pro letáček Kovářské město se můžete zastavit v Turistickém informačním centru nebo si je stáhnout na webové stránce http://info.mesto-lipnik.cz.

Každý úspěšný luštitel, který odevzdá správně vyplněný soutěžní formulář v TIC, obdrží malý dárek. Slosování všech správných odpovědí proběhne v rámci Dnů evropského dědictví v sobotu 10. září 2011. Pro tři vylosované účastníky jsou připraveny ceny věnované městem Lipník n. B.

Soutěž startuje 1. června a není omezena věkem, zapojit se mohou malí i velcí.

Vyzvedněte si Cykloprůvodce Olomouckým krajem

Chcete-li si projet Olomoucký kraj na kole křížem krážem, v informačním centru je nově k dispozici brožurka "Cykloprůvodce Olomouckým krajem" s pestrou paletou cykloturistických tras.

Uvedeny jsou trasy, které vedou rovinatým terénem v údolí řeky Moravy či Bečvy, i trasy, které míří za poznáním zámků a přírodních parků. Najdete zde ty, které jsou tematicky zaměřené, jako je například Čarodějnická cyklotrasa či Za jesenickým Skřítkem, popsány jsou i dálkové cyklotrasy pro ty, kteří chtějí poznat co nejvíc za co nejkratší dobu, jako jsouJantarová nebo Moravská.

Ti, kdo si oblíbili horské výšlapy, zde najdou túru až do výšky 1350 metrů nad mořem, která vede z Loučné nad Desnou k horní nádrži přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně, nebo největší síť trailů pro horská kola v ČR, zvanou Rychlebské stezky, čítající přes 40 km tras rozdělených podle obtížnosti.

V Cykloprůvodci také zjistíte, jak využít jedinečnou službu "Na kole s průvodcem", která během jediného dne umožní poznat všechna zajímavá místa města Olomouce.

Svoji trasu si v Cykloprůvodci najde každý. S tímto praktickým, přehledným průvodcem, který je v infocentru k dispozici zdarma, získáte možnost vidět to nejlepší v Olomouckém kraji.

Tisící návštěvník prohlídek Lipníku nad Bečvou přijel z Pardubického kraje

Klub českých turistů z Hlinska v Čechách pořádá pravidelně jednou až dvakrát do měsíce turistické výpravy po vlastech českých a moravských. Program těchto výletů bývá do puntíku připraven a naplánován, a tak v sobotu 25. června v 9 hodin byla tato skupina očekávána v Turistickém informačním centru v Lipníku, aby si návštěvníci mohli s průvodcem prohlédnout pamětihodnosti našeho města.

Turisté netušili, že jejich prohlídka města Lipníka bude výjimečná. O to větší bylo jejich překvapení poté, co jim průvodce Michael Spurný sdělil, že v jejich řadách se nachází tisící návštěvník letošních komentovaných prohlídek. Stal se jím pan Zdeněk Modráček z Prosetína, profesí technolog ve strojní výrobě, který se zájezdu do regionu Moravské brány zúčastnil i se svojí manželkou.

"Velice nás zaujaly kované plastiky, které zdobí vaše město. Je to mimořádná výstava, s jakou jsme se ještě nesetkali. Překvapilo nás také, že se u vás v Lipníku nachází nejstarší synagoga na Moravě, její gotické klenby v nás zanechaly velký dojem. Těšíme se také na hrad Helfštýn a na pěší túru do Teplic nad Bečvou, kterou máme před sebou." svěřili se manželé Modráčkovi poté, co obdrželi tašku s propagačními materiály a suvenýry, věnovanou městem Lipník nad Bečvou.

Zájezdů s Klubem českých turistů se Modráčkovi účastní již druhým rokem. "Zpravidla nás jede asi padesát, i tentokrát jsme zcela zaplnili autobus," sdělil jubilejní účastník prohlídek města. "Program máme hodně nabitý, nechceme si nechat ujít nic z toho, co Lipník nad Bečvou a okolí pro návštěvníky nabízí."

Prohlídky města s průvodcem probíhají v turistické sezóně denně mimo pondělí v 10 a ve 14 hodin, pro skupiny je možno upravit čas prohlídky podle časových možností zájezdu. Účastníci prohlídek letos nejvíce obdivují nádherně upravené prostory zámeckého nádvoří, parku a střešní zahrady, zastavují se také u jednotlivých exponátů výstavy Kov ve městě a žasnou nad tím, co všechno dokáže vytvořit ruka kovářského mistra. Novinku letošní sezóny - prohlídku města doplněnou varhanním minikoncertem v klášterním kostele sv. Františka - mohou využít návštěvníci, kteří si prohlídku naplánují na sobotní odpoledne.


Neobyklé čtyřkolo zaparkovalo před infocentrem

Neobvyklé vozidlo zaparkovalo v úterý 2. srpna u lipnického infocentra a z něj postupně vešli do íčka čtyři cyklisté. Všichni přijeli na jednom dlouhatánském jízdním kole. Pracovnice infocentra Věra Saňková jim poskytla všechny informace, ale také je trochu vyzpovídala. Zjistila, že jde o švýcarskou rodinu na dovolené.

"Prozatím jsme na našem čtyřkole urazili více než tisíc kilometrů. Z Lipníka směřujeme přes jižní Moravu do Vídně, kde naši cyklopouť ukončíme, a pak vlakem domů," prozradili nadšení cykloturisté. Své měsíční putování zahájili rodiče s dvěma dětmi v Maďarsku a přes Košice pokračovali na Ukrajinu a do Polska. Z Krakowa přijeli do Lipníku kvůli špatnému počasí vlakem. V infocentru si vyzvedli mapy a získali informace o cyklostezkách a ubytovacích možnostech na své plánované trase.

Na návštěvy cykloturistů jsme v lipenském infocentru zvyklí. Zejména kvůli výhodné poloze města v blízkosti cyklostezky Bečva, ale také kvůli projektu Cyklisté vítáni, v němž TIC získalo certifikaci v roce 2009. V lipenském íčku mohou turisté např. zdarma uschovat zavazadla, půjčit si jednoduché nářadí na kolo či zámek. K dispozici dostanou řadu propagačních a informačních materiálů. Vítáni jsou všichni cyklisté, ne jen ti, kteří přijedou na tak pozoruhodném stroji.

Cyklostezka Bečva také na tričku

Zajímavá trička propagující cyklostezku Bečva je možno nyní zakoupit v našem infocentru. Vybírat je možno z různých motivů, velikosti dámské, pánské i dětské, barva oranžová a zelená. Vhodné jako pěkný dárek!

Soutěž o Nejlepší informační centrum 2011

Také v letošní turistické sezóně připravila Asociace turistických informačních center ČR spolu s VLP, a.s., která je vydavatelem regionální sítě Deníku a portálu www.denik.cz soutěž o Nejlepší informační centrum roku 2011.

Cílem soutěže je zapojit turisty a návštěvníky informačních center do hodnocení kvality poskytovaných služeb a aktuálnosti informací, ochoty a profesionality obsluhujícího personálu, nebo přívětivosti prostředí kanceláře. Každý návštěvník/návštěvnice bude moci hlasovat pro turistické informační centrum, které mu v letošním roce nejvíce pomohlo, udělalo na něj nejlepší dojem a hodnotil(a) by jej pro letošní rok jako nejlepší.

Návštěvníci a fanoušci informačních center mohou hlasovat pro svého favorita pouze do 31. srpna 2011.

Hlasuje se prostřednictvím stránek www.denik.cz/infocentra. V pravé části (ANKETA) vyberete, komu dáte svůj hlas. Naše infocentrum Lipník n. B. má číslo 11.

Podle celkového počtu přidělených hlasů bude v každém ze 14 krajů (vč. Prahy) vyhlášeno a oceněno vítězné infocentrum.

Zveme na Dny evropského dědictví

V sobotu 10. září nabídne město Lipník nad Bečvou v rámci Dnů evropského dědictví bohatý program pro návštěvníky i obyvatele města. Možnost návštěvy historických památek bude doplněna mnoha doprovodnými akcemi, těšit se můžeme také na oblíbené komentované noční procházky - tentokrát zaměřené na kovářství.

Nové suvenýry Lipníka nad Bečvou

Náprstky a minizvonečky jako upomínkové suvenýry města Lipníka nad Bečvou, v různých barvách, můžete zakoupit v infocentru. Zajímavé pro sběratele i jako drobný dárek.

Výherci kovářského kvízu vylosováni

V sobotu 10. září v 18:30 v Meditační zahradě byli vylosováni výherci soutěžního kovářského kvízu.

Ceny, které věnovalo město Lipník nad Bečvou, získávají Marcela Brázdová z Hranic, Jesse K. Moulds z Lipníka nad Bečvou a Tereza Winklerová z Radějova. Výhercům blahopřejeme!

V letošním roce, kdy se konal na Helfštýně již 30. ročník Hefaistonu, v roce, kdy jsme oslavili 5. výročí přijetí města Lipníka nad Bečvou do Kruhu evropských kovářských měst, v roce, kdy naše město zdobí již 7. exteriérová výstava Kov ve městě, připravila Městská knihovna Lipník nad Bečvou - Turistické informační centrum a město Lipník nad Bečvou soutěžní kvíz s názvem "Kovářský rok 2011 v Lipníku nad Bečvou".

Soutěž probíhala od 1. června do 10. září 2011 a sestávala ze třinácti soutěžních otázek. Po jejich správném zodpovězení se luštitelům objevila tajenka: KOVÁŘSKÉ MĚSTO. Informační centrum v Lipníku obdrželo celkem 194 vyplněných formulářů. Z toho bylo 187 odpovědí bylo správných a postoupily do slosování, 7 odpovědí bylo vyřazeno.

Při vyplňování tajenky se luštitelé dozvěděli bližší informace o historii kovářství v našem městě, o kovaných plastikách, které naše město zdobí natrvalo, a také o jejich autorech.

Soutěžní kvíz se setkal s kladnou odezvou, zúčastnily se všechny věkové kategorie, od žáků ZŠ po luštitele zralého věku, do soutěže se s chutí zapojili turisté i občané našeho města.

Lipenští fotografové vystavují ve Zlíně

Výstava fotografií DEVATERO OČIMA, na níž vystavují i lipenští fotografové Jaroslav Vacek, Ondřej Vrbík, Antonín Cikánek a Veronika Ovísková, je k vidění v kulturním institutu Alternativa ve Zlíně.

Devítku moravských fotografů dotváří ještě Jana Adámková, Adam Čech, David Šiška, René Všetička a Robert Frolek. Výstava nabízí nahlédnutí do světa viděného objektivy fotoaparátů devíti přátel, jež spojuje láska k fotografii.

Výstava je otevřená od 12. září do 1. října 2011:

PO-PÁ: 8:00-12:00, 13:00-17:00, SO: 10:00-16:00

(mimo dny: 15.09., 16.09. a 29.09.)

Lipník přivítal jubilejní návštěvnici prohlídek města

Hned dvě skupiny se sešly k odpolední prohlídce města Lipníka ve středu 20. září. Pravidelný, předem objednaný zájezd lázeňských hostů z Teplic nad Bečvou a dvanáctičlenná skupina turistů z KČT MILO Olomouc. Jaké bylo jejich překvapení, když se návštěvníci dozvěděli, že jeden z nich se stane dvoutisícím účastníkem letošních prohlídek města s průvodcem. Po chvilce napětí už bylo jasno.

Jubilejní návštěvnicí se stala paní Eva Kvasničková z party Klubu českých turistů Olomouc. Ač v důchodovém věku, pravidelně dvakrát do týdne se jejich skupina společně vydává na zajímavé výlety a výšlapy, obdivovat krásy naší vlasti a zároveň si trošku protáhnout tělo.

Helfštýn už navštívili několikrát, na Lipník a prohlídku jeho památek si ale udělali místo ve svém nabitém programu až letos. Přilákal je především věhlas střešní zahrady, o které už hodně slyšeli, těšili se také, že si během prohlídky prohlédnou i výstavu Kov ve městě.

Paní Kasničková dostala v upomínku zbrusu nový kalendář města Lipníka na příští rok a také tašku, naplněnou suvenýry, mapami a propagačními materiály města.

Propagační materiál Stezka času

Stezku času, průvodce po atraktivitách Olomouckého kraje a Opolského vojvodství, získáte jako novinku v infocentru. Objevte ve Stezce času všechno příjemné, co Olomoucký kraj a Opolské vojvodství nabízí.

Stezka času je inspirací k návštěvě hradů, zámků, církevních budov i kostelů, představuje přírodní bohatství krajů a tipy na výlety, zve k rozptýlení u dobrého jídla i k relaxaci a odpočinku v lázních či wellness centrech. Stezka času je společným turistickým produktem Olomouckého kraje a Opolského vojvodství, průvodcem po jejich atraktivitách. Pro návštěvníky je podnětem k poznání zajímavých míst obou regionů, v nichž se prvek času odráží jak z hlediska historického, tak přirozeného vývoje.

Součástí propagačního materiálu je i kalendář zajímavých kulturních i turistických akcí. Pro lepší orientaci je přiložena i mapa Olomouckého kraje a Opolského vojvodství s vyznačenými turistickými cíli. Propagační materiál Stezka času si můžete vyzvednout v infocentru zdarma.

Soubor tipů Neobjevené Jeseníky

Chcete-li se vypravit na podzimní výlet do nedalekých Jeseníků, v infocentru je pro vás zdarma připravena mapa s vyznačením zajímavých míst, které v této oblasti rozhodně nemůžete minout. Pozvánka do Jurského parku v Jeseníkách, do Adrenalin Parku Jeseníky na Ranči Orel či do lyžařského areálu Na Smrťáku - kde pokud není sníh, projedete se na terénních minikárách.

Pro klidnější vyžití je zde tip na výlet k Mořskému oku - jezírku nedaleko vrcholu kopce Milíč nad obcí Karlovice, k rozhledně na Velkém Roudném, nejvyšší sopce Nízkého Jeseníku, nebo k Rešovským vodopádům. Objevovat můžete také naučné stezky - třebu tu, která je vybudována v Chářovském parku v Krnově, s atraktivními kaskádami jezírek, napájených z řeky Opavy mlýnským náhonem, se sítí cestiček a můstků k překonávání vodních ploch. Přestane-li vás bavit pěší turistika, svezte se osoblažskou úzkokolejkou z Třemešné do Osoblahy.

Využijte naši nabídku a zpestřete si svůj výlet objevováním dosud málo známých koutů malebných Jeseníků.

Katalog Lyžařská střediska 2011-2012

Katalog představuje 49 lyžařských středisek z celé České republiky, připravených na zimní sezonu 2011 - 2012.

Obsahuje základní data o střediscích, informace o ubytování, internetových stránkách, vybrané ceny jízdného, kontakty i panoramatické mapy včetně značek kvality, udělovaných na základě objektivního hodnocení středisek.

Zjistíte v něm všechny informace, které návštěvník hor potřebuje. Publikaci získáte v infocentru zdarma.

Zveme na výstavu KDO SI HRAJE, NEZLOBÍ

Navštivte kouzelný dětský svět hraček našich babiček a prababiček. Panenky, kočárky, medvídky, pokojíčky a další hračky včetně doplňků z období od konce 19. století si můžete prohlédnout denně mimo pondělí v galerii Konírna.

http://www.mesto-lipnik.cz/cz/zivot-ve-meste/fotogalerie/kulturni-a-spolecenske-akce-2011/vystava-kdo-si-hraje-nezlobi/

Mapa Cyklostezky Bečva

Na této 141 km dlouhé trase můžete obdivovat jak přírodní krásy v okolí, tak významné historické památky měst, která se na cyklostezce nacházejí. Na své si přijdou jak cyklisté, tak in-line bruslaři nebo pěší turisté.

Cena cyklomapy je 15,- Kč.

Více informací o cyklostezce naleznete na http://www.cyklostezkabecva.com

Cyklostezka_Be__va_mapa_02

Výstavy v galerii Konírna končí o Velikonočním pondělí

Výstavy doposud zhlédlo 991 návštěvníků, tisícová hranice jistě bude překročena ještě do Velikonoc.

Fotografie z obou výstav najdete zde: http://www.mesto-lipnik.cz/cz/zivot-ve-meste/fotogalerie/

Další výstava v galerii Konírna s názvem ALFRED HABERMANN, SOCHAŘ V ŽELEZE, bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 19. dubna 2012 v 17 hodin.

poseidon_na_web

Otevření zahrad v Lipníku nad Bečvou

STŘEŠNÍ ZAHRADA je otevřena pro veřejnost od 1. dubna do 31. října od úterý do pátku od 10 do 17 hodin, v sobotu a neděli od 9 do 18 hodin.

stresni_zahrada_uvodni

V případě intenzivního deště, nelze na střešní zahradu vstupovat, ale je možné si ji prohlédnout z přístupového schodiště.

http://info.mesto-lipnik.cz/cz/infocentrum/pamatky/zamek-zamecky-park-stresni-zahrada/

MEDITAČNÍ ZAHRADA je pro veřejnost otevřena od 1. dubna, denně od 8 do 19 hodin.

meditacni_zahrada_kytky

http://www.farnostlipnik.cz/aktivity/lipa/#zahrada

Turistická sezóna v Lipníku byla zahájena židovskou prohlídkou

Turistická sezóna města Lipník nad Bečvou, která tradičně trvá od počátku května do konce září, byla v letošním roce oficiálně zahájena ve státní svátek dne 1. května.

Druhému květnovému státnímu svátku připadnou tradiční oslavy příchodu jara - Jarní otvírání Moravské brány. Součástí celodenního kulturního programu spojeného s vyhlášením Sportovce a Talentu roku 2011 budou i komentované prohlídky s průvodcem.

K připomenutí 70. výročí deportace lipenských Židů zahájila letošní sezónu židovská prohlídka, v rámci níž byly zpřístupněny židovské hřbitovy či nově zrekonstruovaná bývalá synagoga.

Prohlídky budou během sezóny nabízeny od úterý do neděle zcela zdarma, vždy v 10 a 14 hodin od Turistického informačního centra. Účastníci budou mít možnost nahlédnout také do interiéru zrekonstruované zvonice, která se pyšní zbrusu novým vyobrazením slunečních hodin. Novinkou bude informační tabule s instrukcemi pro odečítání času.

Odpolední sobotní prohlídky zakončí stejně jako v loňském roce varhanní koncert.

Zahájení sezóny na Cyklostezce Bečva

Zájemci budou mít možnost odstartovat v 10:00 hodin z různých měst nacházejících se na cyklostezce, např. Vsetína, Valašského Meziříčí, Rožnova pod Radhoštěm, Hranic, Přerova a Lipníka nad Bečvou (od skateparku). Cílových stanic bude několik podle toho, po kterém úseku se cyklisté vydají. Pro ty, kteří se vydají po stezce z Hranic, Lipníka nad Bečvou či Přerova, bude konečným stanovištěm Jadran v Oseku nad Bečvou, kde bude připraven i kulturní a zábavný program s občerstvením.

Jízdy se mohou zúčastnit cyklisté všech věkových kategorií a jedinou podmínkou účasti je mít k dispozici funkční jízdní kolo. Pro jednotlivé účastníky jsou připraveny drobné upomínkové předměty.

Všichni jste srdečně zváni.

CB_logo_web

VÝZVA K ZAPOJENÍ DO KATALOGU UBYTOVÁNÍ OLOMOUCKÉHO KRAJE

V katalogu budou uvedeny hotely, penziony, ubytovny, kempy s min. kapacitou 5 osob v min. 2 pokojích. Pokud máte zájem, aby byl váš objekt v tomto katalogu uveden, zašlete tyto informace o svém zařízení:

1.Název
2.adresa, web, telefon, e-mailové kontakty, GPS
3.bezbariérový přístup ANO/NE
4.Olomouc region Card - zdarma/výše slevy v %
5.nabídka služeb
6.vybavení
7.kontaktní osoba, která poskytuje informace
8.popis atraktivity/aktivity/programu

a foto v dostatečném rozlišení pro tisk do 1. 7. 2012

na adresu: tic@mek-lipniknb.cz

VÝZVA K ZAPOJENÍ DO ZIMNÍHO KATALOGU OLOMOUCKÉHO KRAJE

Požadovaná kritéria:
1.Atraktivita/aktivita/program je provozována v zimní (říjen - duben) a letní sezóně (květen - září).
2.Dostupnost pro širokou veřejnost, nikoli vyžadující členství apod.
3.Možnost jednorázové návštěvy, nikoli kurzy, tábory apod.

Nebudou uvedeny ubytovací a stravovací služby.

V případě, že zaslané náměty přesáhnou stanovený rozsah katalogu, budou upřednostněny atraktivity/aktivity/programy navíc splňující některá z následujících kritérií:
1. podpořené ze strukturálních fondů
2. nabízející komplex služeb
3. významné z pohledu cestovního ruchu
4. zapojené do slevového systému Olomouc region Card

TERMÍN PRO ZASLÁNÍ INFORMACÍ JE:
Zimní katalog 2012/13 do 20. 6. 2012. a letní katalog 2013 do 27.7.2012.


Informace zaslané po tomto termínu budou zapracovány jen v případě, umožní-li to rozsah a časový harmonogram zpracování katalogu. Tipy na zajímavé akce můžete posílat až do 15. 9. 2012.
Struktura informací:
1. název atraktivity/aktivity/programy
2. adresa, web, telefon, e-mailové kontakty, GPS
3. otevírací doba
4. bezbariérový přístup ANO/NE
5. Olomouc region Card - zdarma/výše slevy v %
6. kontaktní osoba, která poskytuje informace
7. popis atraktivity/aktivity/programu
8. možné zaslat vlastní fotografie (v tiskové kvalitě) se svolením k užití

Kontaktní osoba:
Jana Bachroňová, Artory s.r.o., tel.: 583 210 151, e-mail: olkraj@artory.cz

OTEVŘENÍ DALŠÍHO ÚSEKU CYKLOSTEZKY BEČVA

V úterý 24.7.2012 byl slavnostně otevřen další úsek Cyklostezky Bečvy. Projet se můžete po levém břehu řeky Bečvy mezi mostem do Týna nad Bečvou a Oseckým jezem. Délka cyklostezky je 2 841,0 m a šířka komunikace je 3 m.

V rámci cyklostezky byly vybudovány tři odpočinkové zóny z lomového kamene, které jsou osazeny lavičkami a informačními tabulemi. Povrch cyklostezky je z asfaltobetonu.

Na jaře příštího roku 2013 provede obec Osek nad Bečvou opravu navazujícího úseku Osecký jez - most přes Bečvu u Oseka nad Bečvou položením asfaltového koberce. Nový úsek bude sloužit široké veřejnosti pro trávení volného času i dojíždění do zaměstnání.

CB_logo_web

KOV VE MĚSTĚ - KALENDÁŘ NA ROK 2013

Obdivuhodné kovářské plastiky, které v rámci projektu Kov ve městě každoročně zdobí historický exteriér města Lipník nad Bečvou, můžete nyní obdivovat i na svém psacím stole. Stolní kalendář na rok 2013 lze zakoupit v TIC za 60,- Kč.

Kov ve městě je projekt, který od roku 2005 představuje každoročně díla uměleckých kovářů jako ozvláštnění urbanistického prostoru v Lipníku nad Bečvou.

První dva ročníky Kovu ve městě byly instalovány pouze z helfštýnských sbírek. Později se obsah výstav zaměřil na různá témata: výtvarné vyjádření konfrontace umění s veřejným prostorem (Kovový projekt 2008), umělecká výpověď dvou výrazných autorských osobností (Krbálek - Tasovský 2009), umělecké kovářství v mladistvém pojetí nastupující generace (studenti Ave Art 2010), výkladní skříň českého uměleckého kovářství - tvorba zakladatelů Hefaistonu a účastníků Kovářského fóra na Helfštýně (Kovářský rok 2011), generačně a tematicky průřezová výstava českých výtvarníků pracujících v kovu (2012).

Kalendář obsahuje 53 forografií kovaných plastik. U každého díla je uvedeno jméno autora, název a rok, kdy bylo v Lipníku n. B. vystaveno. Podklady čerpala redakce kalendáře z bohatého fotografického archivu města, autory fotografií jsou převážně lipenští fotografové (Antonín Cikánek, Pavel Motan, Kamil Konečný a jiní).

Více se dočtete na:

http://www.mesto-lipnik.cz/cz/zivot-ve-meste/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy/novy-lipensky-kalendar-je-z-kovu/

kal_012

OSLAVY ŽELEZNICE – 170. VÝROČÍ FERDINANDOVY DRÁHY V LIPNÍKU n.B.

Příjezd prvního vlaku do Lipníka nad Bečvou v roce 1942 si můžete připomenout během železničních oslav, které proběhnou v sobotu 15. září v rámci Dnů evropského dědictví u vlakového nádraží. Těšit se můžete na příjezdy historických vlaků, výstavu železničářské techniky na kusé koleji, doprovodný kulturní program od 9:00 do 15:00 hodin, komentované prohlídky města a jízdy autovláčkem.

Dobovou atmosféru přiblíží stafáž členů Okrašlovacího spolku Lípa v historických kostýmech. V prostoru u nádraží ČD na městském pódiu bude probíhat doprovodný kulturní program. Taneční vystoupení skupin Oldies a Progress Mini jsou načasována k prvním dvěma příjezdům historického vlaku. Protokolární vlak přiveze V.I.P. hosty od Přerova v 9:56, vracet se bude od Hranic v 11:52. Další dva příjezdy historického vlaku (již bez doprovodných tanečních vystoupení) budou ve 14:31 od Přerova a v 16:06 od Hranic. Ceny jízdného v historickém vlaku jsou stanoveny dle ceníku Českých drah. (Pozn.: na banneru, na některých plakátech a v Lipenských listech najdete jiné časy příjezdu. České dráhy až po uzávěrce změnily jízdní řád a nebylo již možné údaje upravit. Platný je TENTO jízdní řád. Pořadatelé děkují za pochopení.)

J__zdn_______d_hist._vlaku

Oslavy železnice proběhnou v rámci celostátních Dnů evropského dědictví. Stejně jako každý rok budou právě v tento den v Lipníku nad Bečvou zdarma přístupné památky - farní a klášterní kostel, zvonice, zámecká konírna se střešní zahradou, bývalá synagoga a oba židovské hřbitovy. Komentované prohlídky historického města s průvodcem, tentokrát se zaměřením na židovskou historii Lipníka a památky s ní spojené, budou startovat od TIC na náměstí TGM 13 (vedle Zenit elektro) v 10:00 a ve 14:00 hodin. Vyhlídková věž farního kostela sv. Jakuba Většího bude přístupná - letos naposledy - od 9 do 16 hodin, za příznivého počasí až do 18 hodin.

Jako spojovník mezi Dny evropského dědictví v centru města a Oslavami železnice na vlakovém nádraží bude po Lipníku od 9 do 15 hodin zdarma jezdit autovláček. Vyjíždět bude z historického centra od zvonice. První zastávka bude v sídlišti Zahradní, kde na případné zájemce o prohlídku židovských hřbitovů bude čekat průvodce. Druhá zastávka bude na nádvoří zámku před objektem galerie Konírna, kde bude zdarma přístupná jedinečná výstava soch předního českého výtvarníka Michala Gabriela, bude otevřená kavárna i střešní zahrada. Pak pojede autovláček přímo k výstupní stanici u vlakového nádraží. V opačném směru od nádraží ke zvonici bude autovláček jezdit bez zastavení.

J__zdn_______d___autovlak


Do Lipníku nad Bečvou můžete i na virtuální prohlídku

Památkovou rezervaci Lipník nad Bečvou můžete navštívit od října letošního roku i prostřednictvím virtuální prohlídky. Na webových stránkách turistického informačního centra http://info.mesto-lipnik.cz/

je nově naistalována interaktivní mapa, která návštěvníky webu provede po přírodních a turistických zajímavostech i historických pamětihodnostech města Lipníku nad Bečvou. Ke zhlédnutí je téměř 40 fotografií turistických cílů a osm panoramat. Virtuální prohlídka je přístupná i pro cizince v anglické a německé mutaci. Umožňuje také prezentaci města Lipníku nad Bečvou na portále Olomouckého kraje OK-Tourism http://www.ok-tourism.cz/

Při virtuální prohlídce navštívíte v Lipníku nad Bečvou jeho historické náměstí, kostel sv. Jakuba i městskou zvonici. Prohlídka pokračuje kolem hradeb a kapličky sv. Josefa na starý židovský hřbitov a do bývalé židovské synagogy. Závěrečná část trasy vede kolem bývalého kláštera piaristů a kolem kostela sv. Františka Serafínského do malebného zámeckého parku a na jedinečnou střešní zahradu. Dále vás mapa zavede po turisticky zajímavém okolí včetně výletu kolem řeky Bečvy.

Virtuální prohlídka města a jeho okolí je jednou z možností, kterou web infocentra nabízí. Najdete zde také informace o kulturních, sportovních a společenských akcích, typy na výlety, nabídku pro trávení volného času a pobyt v krásném historickém městě.

Projekt je financován Olomouckým krajem z dotačního programu "Podpora zkvalitnění služeb turistických informačních center v Olomouckém kraji".

LIPNÍK NAD BEČVOU NA BRNĚNSKÉM VELETRHU REGIONTOUR 2013

Od 17. do 20. ledna 2013 se na brněnském výstavišti uskutečnil 22. ročník tradičního mezinárodního veletrhu Regiontour, největší prezentace cestovního ruchu se zaměřením na regiony střední Evropy. Spolu s Hranicemi a Přerovem, dalšími členy volného sdružení Moravská brána, se město Lipník nad Bečvou reprezentovalo v rámci stánku Olomouckého kraje a turistického regionu Střední Morava.

Návštěvníky zaujala nová záložka města s přehledem kulturních akcí na letošní rok, včetně připravovaného 9. ročníku tradiční výstavy kovaných plastik Kov ve městě.

K dispozici byl i kulturní program hradu Helfštýn a informační brožury popisující církevní a židovské památky ve městě. Velký zájem byl o mapu Cyklostezky Bečva a mapu mikroregionu Lipensko.

Letos poprvé město Lipník nad Bečvou přivezlo na brněnské výstaviště jednu z kovaných plastik, které zdobí městskou památkovou rezervaci. Plastika s názvem KŮŇ byla příjemným zpestřením letošního ročníku a to nejen pro děti, které měly možnost se na koni pohoupat.

Nechyběla ani lipová víla Tilinka, oblíbený symbol města, která upoutala pozornost nejednoho návštěvníka.

Pohádkové město Lipník nad Bečvou

Chcete prožít Den dětí netradičně? Ocitnout se alespoň na chvíli v pohádkovém městě? Pak právě pro vás a především vaše děti turistické informační centrum společně s městskou knihovnou připravilo pohádkovou prohlídku města. Na jeden den se město Lipník nad Bečvou promění v pohádkový svět plný víl, rytířů, loupežníků a vodníků. Touto hravou a poutavou formou se děti seznámí nejen s dějinami města, jeho nejvýznamnějšími památkami, ale také s pohádkami a pověstmi našeho regionu a tvorbou regionálních autorů.

Procházky městem s průvodcem s pěti zastaveními u významných turistických cílů a pohádkovým programem se konají v neděli 2. června a začínají na nádvoří zámeckého parku v 10:00 a 14:00 hodin. Prohlídky, které jsou zdarma, budou končit v meditační zahradě krátkým divadelním představením.

Akce se koná za finanční podpory Olomouckého kraje, Ministerstva kultury ČR a města Lipníku nad Bečvou a za podpory Okrašlovacího spolku Lípa.

SOUTĚŽNÍ KVÍZ 150 LET STŘEŠNÍ ZAHRADY

V letošním roce si připomínáme 150. výročí vzniku projektu technicky zajímavé a dodnes originální střešní zahrady na pravém hospodářském křídle lipenského zámku. K této příležitosti připravilo turistické informační centrum od 1. května soutěžní kvíz " 150 let střešní zahrady". Soutěžící všech věkových kategorii budou mít příležitost se s touto unikátní památkou lépe seznámit a dovědět se mnoho zajímavého o jejím vzniku. V letošním roce se může do luštění kvízu zapojit celá rodina. Kvíz je rozdělen na dvě části, kreslená část je určena zejména dětem. Za každý správně vyplněný kvíz obdrží luštitel nafukovací balónek a bude zařazen do závěrečného slosování o výhry. Formuláře jsou k dostání v turistickém informačním centru. Konečné slosování o zajímavé ceny, které věnuje město Lipník nad Bečvou, proběhne při příležitosti Dnů evropského dědictví 14. září 2013.

Zapojení do zimního katalogu

Olomoucký kraj v rámci projektu "Marketingové aktivity Olomouckého kraje" připravuje vydání katalogu, který bude nabízet aktivity/atraktivity/programy pro zimní sezónu (období říjen - duben). Vyzýváme proto provozovatele a podnikatele působící v oblasti cestovního ruchu i správce památek a kulturních zařízení, jejichž aktivity jsou provozovány v zimním období a jsou primárně zaměřeny na trávení volného času, o zaslání informací o své nabídce. Jedná se jak o nabídku aktivního vyžití, tak i kultury a odpočinku.

Požadovaná kritéria:
1.Atraktivita/aktivita/program je provozována v zimní (říjen - duben)
2.Dostupnost pro širokou veřejnost, nikoli vyžadující členství apod.
3.Možnost jednorázové návštěvy, nikoli kurzy, tábory apod.

Nebudou uvedeny ubytovací a stravovací služby.

V případě, že zaslané náměty přesáhnou stanovený rozsah katalogu, budou upřednostněny atraktivity/aktivity/programy navíc splňující některá z následujících kritérií:

1. podpořené ze strukturálních fondů
2. nabízející komplex služeb
3. významné z pohledu cestovního ruchu
4. zapojené do slevového systému Olomouc region Card

TERMÍN PRO ZASLÁNÍ INFORMACÍ: do 25. 6. 2013

Struktura informací:
1. název atraktivity/aktivity/programy
2. adresa, web, telefon, e-mailové kontakty, GPS
3. otevírací doba
4. bezbariérový přístup ANO/NE
5. Olomouc region Card - zdarma/výše slevy v %
6. kontaktní osoba, která poskytuje informace
7. popis atraktivity/aktivity/programu
8. zaslání aktuální fotografie atraktivity

Informace zasílejte na email: olkraj@artory.cz.
Kontaktní osoba: Jana Bachroňová, Artory s.r.o., tel.: 608 717 909, e-mail: olkraj@artory.cz
Za zadavatele: Hedvika Dostálová, oddělení cestovního ruchu, Olomoucký kraj, tel. 585 508 331, hedvika.dostalova@kr-olomoucky.cz

VÝZVA K ZAPOJENÍ DO LETNÍHO KATALOGU OLOMOUCKÉHO KRAJE

Olomoucký kraj v rámci projektu "Marketingové aktivity Olomouckého kraje" připravuje vydání katalogu, který bude nabízet aktivity/atraktivity/programy pro letní sezónu 2014 (období květen - září). Vyzýváme proto provozovatele a podnikatele působící v oblasti cestovního ruchu i správce památek a kulturních zařízení, jejichž aktivity jsou provozovány v letním období a jsou primárně zaměřeny na trávení volného času, aby nám zaslali informace o své nabídce. Jedná se jak o nabídku aktivního vyžití, tak i kultury a odpočinku. V katalogu budou uveřejněny atraktivity/aktivity/programy, které splňují všechna níže uvedená kritéria:

1. Atraktivita/aktivita/program je provozována v letní sezóně (květen - září)

2. Dostupnost pro širokou veřejnost, nikoli vyžadující členství apod.

3. Možnost jednorázové návštěvy, nikoli kurzy, tábory apod.

Nebudou uvedeny ubytovací a stravovací služby.

V případě, že zaslané náměty přesáhnou stanovený rozsah katalogu, budou upřednostněny atraktivity/aktivity/programy navíc splňující některá z následujících kritérií:

1. podpořené ze strukturálních fondů

2. nabízející komplex služeb

3. významné z pohledu cestovního ruchu

4. zapojené do slevového systému Olomouc region Card

Termín pro zaslání informací je 28. 7. 2013. Informace zaslané po tomto termínu budou zapracovány jen v případě, umožní-li to rozsah a časový harmonogram zpracování katalogu.

Struktura informací:

1. Název atraktivity/aktivity/programy

2. adresa, web, telefon, e-mailové kontakty, GPS

3. otevírací doba

4. bezbariérový přístup ANO/NE

5. Olomouc region Card - zdarma/výše slevy v %

6. kontaktní osoba, která poskytuje informace

7. popis atraktivity/aktivity/programu

Informace zasílejte na email: olkraj@artory.cz.

Kontaktní osoba: Jana Bachroňová, Artory s.r.o., tel.: 608 717 909, e-mail: olkraj@artory.cz

Za zadavatele: Hedvika Dostálová, oddělení cestovního ruchu, Olomoucký kraj, tel. 585 508 331, hedvika.dostalova@kr-olomoucky.cz

TURISTICKÁ SEZÓNA V LIPNÍKU

Turistická sezona v Lipníku nad Bečvou, která tradičně trvá od počátku května do konce září, bude letos oficiálně zahájená na státní svátek dne 1. května. Letošní rok je v Lipníku rokem střešní zahrady. Tato unikátní památka oslaví 150 let od svého vzniku. Lipenské informační centrum si pro tuto příležitost přichystalo netradiční prohlídku města s průvodcem po "lipenských parcích a zahradách". Prohlídka povede od meditační zahrady, přes park v Komenského sadech do klášterní zahrady a pokračování do zámeckého parku a na střešní zahradu. Účastníci prohlídky se doví mnoho zajímavostí o jejich vzniku, účelu, ale také o jejich majitelích.

NOVINKY V TURISTICKÉ SEZÓNĚ 2013

Turistická sezóna v Lipníku nad Bečvou, která tradičně trvá od počátku května do konce září, bude letos oficiálně zahájená na státní svátek ve středu 1. května. Letošní rok je v Lipníku n. B. rokem střešní zahrady. Tato unikátní památka oslaví 150 let od svého vzniku. Lipenské informační centrum si pro tuto příležitost přichystalo netradiční prohlídku města s průvodcem po "lipenských parcích a zahradách". Prohlídka povede od meditační zahrady, přes park v Komenského sadech do klášterní zahrady a dále bude pokračovat do zámeckého parku a na střešní zahradu. Účastníci prohlídky se dozvědí mnoho zajímavostí o jejich vzniku, účelu, ale také o jejich majitelích. Velkým lákadlem prohlídky bude klášterní zahrada, která jako jediná bude přístupná pouze při prohlídce města s průvodcem. Prohlídku po lipenských parcích a zahradách bude možné absolvovat ještě v září při dnech Evropského dědictví či na objednávku.

V našem městě se nachází řada významných sakrálních staveb, a proto je pro nadcházející turistickou sezónu připraven speciální okruh po církevních památkách. Premiéru bude mít tato prohlídka v pátek 24. května při Noci kostelů v pravidelném čase klasické prohlídky. Při této prohlídce se návštěvníci města dostanou do míst, která jsou běžně veřejnosti nepřístupná - např. kostel sv. Jakuba, kostel sv. Františka, kaple sv. Josefa a kaple sv. Petra na hřbitově. V jiné dny bude tato prohlídka možná pouze po předchozí objednávce.

Během sezóny jsou denně, kromě pondělí, nabízeny zdarma klasické prohlídky, vždy v 10 a ve 14 hodin od turistického informačního centra.

V letošní turistické sezóně si na své přijdou i děti. Na jeden jediný den se město promění v pohádkový svět. V neděli 2. června se malí návštěvníci města můžou těšit na pohádkové postavy, které je hravou formou seznámí s dějinami našeho města a přiblíží jim tvorbu regionálních spisovatelů. Na závěr prohlídky je pro všechny připraveno překvapení v meditační zahradě.

Město Lipník nad Bečvou je častým cílem cykloturistů, kteří v lipenském infocentru hledají náměty pro své další cesty. Moravskou bránu protíná od letošního března nová, sedmdesát kilometrů dlouhá cyklotrasa: na kole do minulosti Moravskou bránou. Na deseti stanovištích se cyklisté mohou seznámit s dávnou historií významných lokalit. Mapa a informační leták k archeostezce je k dispozici v informačním centru. V letošním roce jsme také rozšířili nabídku cyklomap.

Abychom mohli lépe pokrýt poptávku cykloturistů po informacích, bude v letošním roce umístěno na cyklostezce Bečva u skateparku mobilní TIC. Toto mobilní TIC bude v provozu od 20. června do 28. září, od pátku do neděle.

K turistickým výletům neodmyslitelně patří i turistická razítka, která nabízejí snad všechna TIC. Návštěvníci našeho města jistě ocení nové turistické razítko střešní zahrady.

Pro letošní rok informační centrum připravilo nové sběratelské suvenýry - historické zápalky, sirkové hlavolamy, magnetku s kovanou plastikou Tilií, novou turistickou vizitku aj.

Hraj si a poznávej

Město Lipník nad Bečvou připravilo pro letošní turistickou sezónu novou naučnou poznávací hru s názvem "LIPENSKÝ OKRUH". Je určena pro turisty i místní obyvatele všech věkových kategorií.

Cílem nové hry je pobavit i poučit, tedy hravou formou vštípit povědomí o nejdůležitějších místech historického města Lipník nad Bečvou. Hra má za úkol přilákat zvenčí návštěvníky, aby se s naším městem aktivní formou blíže seznámili a rádi se do Lipníka vraceli za dalšími zážitky. Pro místní obyvatele, především rodiny s dětmi, má hra být motivem k příjemné procházce a bližšímu poznání města, v němž žijí.

Účelem hry je vyznačit do herního plánu šest piktogramů, které jsou umístěny na šesti různých stanovištích v Lipníku nad Bečvou. Každé ze stanovišť se nachází v blízkosti významného místa a piktogram je jeho grafickou ikonou. Kovové destičky s piktogramy jsou umístěny na betonových kostkách, rozmístění je vyznačeno v mapce, která je součástí herního plánu.

Postup je jednoduchý: od soboty 11.5.2013 si hráč v turistickém informačním centru (dále jen TIC) vyzvedne herní plán s mapou, v níž jsou vyznačena jednotlivá stanoviště, a tužku k zakreslování piktogramů.

Na každém stanovišti najde v okruhu vyznačeném v mapě betonovou krychli s piktogramem. Přiloží na destičku herní plán rámečkem s příslušným číslem podle pořadí stanoviště v mapě a lehce kreslí tužkou přes piktogram tak dlouho, až se reliéf symbolu zobrazí v rámečku.
Po zakreslení všech piktogramů se hráč vrátí do TIC ke kontrole herního plánu a vydání drobné odměny (počet cen je omezen).

MOBILNÍ TIC

V pátek 31. května zahajuje zkušební provoz mobilní informační centrum v Lipníku nad Bečvou, které je umístěno na cyklostezce Bečva u skateparku. Sloužit by mělo zejména uživatelům této velmi frekventované cyklotrasy, kterou kromě cyklistů využívají i bruslaři a pěší.

Mobilní TIC nabídne turistické a propagační materiály o našem městě a regionu, informace o připravovaných kulturních a sportovních akcích, mapy a vybrané turistické suvenýry. Cílem je dovést do města turisty, kteří by Lipníkem pouze projeli a přišli by tím o zajímavosti, které můžeme návštěvníkům města nabídnout, např. komentované prohlídky městskou památkovou rezervací s průvodcem či návštěvu výstavní galerie Konírna.

V současné době probíhá testovací období, ostrý provoz bude zahájen 20. června, kdy mobilní TIC získá i připojení k internetu.

Provoz mobilního TIC bude zajištěn o víkendech po dobu turistické sezóny do 28. září. Otevřeno bude v pátek od 15 do 17 hodin a v sobotu a neděli v době 10-12 a 14-17 hodin. V případě nepříznivého počasí služby poskytovány nebudou.

LETÁK INTEGROVANÉHO DOPRAVNÍHO SYSTÉMU OLOMOUCKÉHO KRAJE V TIC

Koordinátor Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje vydal pro cestující k jejich lepší orientaci v systému informační leták. V tiskovině je na jedné straně mapa zónového uspořádání Olomouckého kraje. Druhá strana nabízí stručný návod jak cestovat v IDSOK.

Kde je možné si informační leták IDSOK vyzvednout:

• informační centra měst ( Lipník nad Bečvou)

• informační kanceláře dopravců v IDSOK

• vestibul Krajského úřadu Olomouckého kraje.

VÝZVA K ZAPOJENÍ DO LETNÍHO KATALOGU

Olomoucký kraj v rámci projektu "Marketingové aktivity Olomouckého kraje" připravuje vydání katalogu, který bude nabízet aktivity/atraktivity/programy pro letní sezónu 2014 (období květen - září). Vyzýváme proto provozovatele a podnikatele působící v oblasti cestovního ruchu i správce památek a kulturních zařízení, jejichž aktivity jsou provozovány v letním období a jsou primárně zaměřeny na trávení volného času, aby nám zaslali informace o své nabídce. Jedná se jak o nabídku aktivního vyžití, tak i kultury a odpočinku.

V katalogu budou uveřejněny atraktivity/aktivity/programy, které splňují všechna níže uvedená kritéria:

 1. Atraktivita/aktivita/program je provozována v letní sezóně (květen - září)
 2. Dostupnost pro širokou veřejnost, nikoli vyžadující členství apod.
 3. Možnost jednorázové návštěvy, nikoli kurzy, tábory apod.

Nebudou uvedeny ubytovací a stravovací služby.

V případě, že zaslané náměty přesáhnou stanovený rozsah katalogu, budou upřednostněny atraktivity/aktivity/programy navíc splňující některá z následujících kritérií:

 1. podpořené ze strukturálních fondů
 2. nabízející komplex služeb
 3. významné z pohledu cestovního ruchu
 4. zapojené do slevového systému Olomouc region Card

Termín pro zaslání informací je 28. 7. 2013. Informace zaslané po tomto termínu budou zapracovány jen v případě, umožní-li to rozsah a časový harmonogram zpracování katalogu.

Struktura informací:

 1. Název atraktivity/aktivity/programy
 2. adresa, web, telefon, e-mailové kontakty, GPS
 3. otevírací doba
 4. bezbariérový přístup ANO/NE
 5. Olomouc region Card - zdarma/výše slevy v %
 6. kontaktní osoba, která poskytuje informace
 7. popis atraktivity/aktivity/programu

Informace zasílejte na email: olkraj@artory.cz.

Kontaktní osoba: Jana Bachroňová, Artory s.r.o., tel.: 608 717 909, e-mail: olkraj@artory.cz

Za zadavatele: Hedvika Dostálová, oddělení cestovního ruchu, Olomoucký kraj, tel. 585 508 331, hedvika.dostalova@kr-olomoucky.cz

Projekt "Marketingové aktivity Olomouckého kraje" je spolufinancován z Regionálního operačního programu Střední Morava.

MOBILNÍ PRŮVODCE MĚSTEM LIPNÍKEM NAD BEČVOU

30. listopadu 2013 spustí Turistické informační centrum bezplatnou mobilní aplikaci "Mobilní průvodce městem Lipníkem nad Bečvou", která návštěvníkům města plně nahradí klasické tištěné turistické průvodce. Zájemci si budou moci českou verzi stáhnout přímo z webových stránek TIC, takže mohou mít tuto aplikaci ve svém mobilním telefonu již před příjezdem do města nebo si ji nahrát přímo v infocentru prostřednictvím wifi. K dispozici budou QR kódy ve vitríně TIC, na informačních panelech TIC a ve studovně městské knihovny. Aplikace nevyžaduje online připojení k internetu, lze ji využívat v offline i online verzi.

Mobilní průvodce je určen pro chytré telefony (smartphones) s operačním systémem Android nebo iOS. Návštěvníkům představí nejen zajímavá místa, památky a turistické cíle v okolí, ale i ubytovací a stravovací možnosti v našem městě. Nechybí podrobná mapa a fotogalerie. Turistům tak neunikne žádná zajímavost ani v době, kdy je zavřené turistické informační centrum.

Přehledné menu umožňuje snadnou orientaci v mobilním průvodci. Informace jsou zde rozděleny do několika sekcí. Každá z těchto sekcí obsahuje několik cílů, kdy ke každému cíli je uveden text a přiřazen obrázek či ikona.

Průvodce slouží zejména jako praktický nástroj - můžete pomocí něj zavolat na uvedená čísla, spustit odkazy na webové stránky, zjistit otevírací doby, důležité kontakty a orientovat se ve městě pomocí mapy s vyznačenými turistickými cíli. Po stažení aplikace už můžete kdykoliv a kdekoliv pročítat svého nového mobilního průvodce.

Projekt je financován Olomouckým krajem z dotačního programu "Podpora zkvalitnění služeb turistických informačních center v Olomouckém kraji".

ZAHÁJENÍ PRODEJE NOVÉ KNIHY A KALENDÁŘE

Město Lipník nad Bečvou vydalo začátkem prosince 2013 novou publikaci historických pohlednic a fotografií. Je volným pokračováním ediční řady, započaté v roce 2012 vydáním reprintu historické knihy "Lipník nad Bečvou, město a okres, 1933". Knihu doprovází stejnojmenný stolní kalendář na rok 2014 s podtitulem "Co se nevešlo do knihy". V prodeji od 9. prosince v TIC a galerii Konírna. Cena knihy 179 Kč, cena kalendáře 65 Kč.

Více info viz:

http://mesto-lipnik.cz/cz/zivot-ve-meste/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy/mesto-vydalo-novou-knihu-a-kalendar/

Turistická sezóna 2014

Turistická sezóna v Lipníku nad Bečvou, která tradičně trvá od počátku května do konce září, bude zahájena na státní svátek ve čtvrtek 1. května. Lipenské informační centrum pro tuto příležitost přichystalo kostýmované prohlídky města s průvodcem. Připraven je netradiční způsob klasické prohlídky s pohádkovým překvapením ve zvonici. Návštěvníci se budou moci zapojit do ankety a vymýšlet jméno pro nového obyvatele zvonice a také si prohlédnout výstavu výtvarných prací žáků ZUŠ A. Dvořáka. V tento den účastníci prohlídek také navštíví poprvéStálou expozici historie četnictva a policejního sboru v Lipníku nad Bečvou, která bude během sezóny přístupná vždy o víkendech v rámci pravidelných komentovaných prohlídek města. Expozice nabídne dobové dokumenty, fotografie, zbraně a další zajímavosti ze života četníků. Prohlídky budou začínat v 10:00 a 14:00 u informačního centra.

Rok 2014 je v Lipníku nad Bečvou Rokem času. Hlavním tématem sezóny je vzácný hodinový stroj, který byl nalezen v dubnu 2012 při jarním úklidu hospodářských budov zdejší fary. Tato vzácná technická památka, kterou se město rozhodlo zrestaurovat a zprovoznit, bude vystavena v průjezdu zvonice při prohlídkách města s průvodcem nebo při významných příležitostech, kdy bude zvonice otevřena společně s věží kostela sv. Jakuba. V průjezdu budou také umístěny informační tabule, na kterých se zvídavý návštěvník města dozví vše o vystaveném hodinovém stroji.

Během celé turistické sezóny budou v Meditační zahradě u kostela sv. Jakuba Většího k vidění různé typy slunečních hodin. Rok času v Lipníku nad Bečvou bude také tématem soutěžního kvízu, které informační centrum připravilo pro své návštěvníky. Vyplnit jej budou moci i návštěvníci výstavy Tikající krása, která bude probíhat ve výstavním sále Domečku od 16. května až do 25. června. Za správně vyplněnou tajenku dostane každý soutěžící hru Stezka strážce času.

V letošní turistické sezóně si opět přijdou na své i děti. Na jeden jediný den se město promění v pohádkový svět. V neděli 1. června se malí návštěvníci města mohou těšit na pohádkové i historické postavy, které je hravou formou seznámí s dějinami našeho města a přiblíží jim tvorbu regionálních autorů. Společné putování časem začne u KD Echo v 10:00 a 14:00 hodin.

Město Lipník nad Bečvou je častým cílem cykloturistů, kteří v lipnickém infocentru hledají náměty pro své další cesty. Díky velkému zájmu o cyklobus v loňském roce, se společnost Arriva, která cyklobus Bečva provozuje, rozhodla rozšířit nabídku. Cyklobus bude letos jezdit od 1. června do 31. srpna každou sobotu a neděli. Možnost rezervace v turistickém informačním centru bude od 1. května.

Pro letošní rok informační centrum připravilo nové sběratelské suvenýry - např. originální ručně malované obrázky města, cyklomapy, nové pohlednice města i regionální produkty.

Během sezóny jsou denně, kromě pondělí, nabízeny zdarma komentované prohlídky města s průvodcem se začátkem vždy v 10 a ve 14 hodin od turistického informačního centra.

Zahájení turistické sezóny

Věžní hodinový stroj přitáhl do Lipníku nad Bečvou stovky lidí

Zahajovat turistickou sezónu v Lipníku nad Bečvou 1. května komentovanými prohlídkami města se stalo již tradicí. Letos však na účastníky prohlídek a návštěvníky renesanční zvonice čekalo velké překvapení - poprvé byl veřejnosti představen věžní hodinový stroj - vzácná kovářská práce z 1. poloviny 18. století s vřetenovým krokem a čtvrťovým bitím. Návštěvníci zvonice měli výjimečnou příležitost poznat pana Ivana Kopeckého, který dva měsíce tento krásný stroj rekonstruoval. Odpovídal na řadu dotazů, návštěvníci se např. dozvěděli, že hodinový stroj váží 425 kg, že téměř všechny části jsou původní, jak se stroj uvádí do chodu, natažený vydrží v chodu až 5 hodin a spoustu dalších zajímavostí. Kdo měl štěstí a přišel zrovna v čase odbíjení, mohl slyšet bití věžních hodin stejně jako naši předci před stovkami let. Věžní hodinový stroj hlídá ve zvonici její nový obyvatel - hodinový skřítek, který zatím ale nemá jméno. To bude vybráno z anketních lístků, které mohli vyplnit návštěvníci zvonice a vyhlášeno bude 1. června na akci Pohádkové město.

Průvodkyně v kostýmech Kateřiny z Ludanic a její hofmistryně Markéty pak provedly návštěvníky celým městem. Společně si prohlédli např. náměstí, hradby, starý židovský hřbitov, synagogu a střešní zahradu. Prohlídky byly zakončeny návštěvouStálé expozice historie četnictva a policejního sboru v Lipníku nad Bečvou, která byla v tento den poprvé otevřena veřejnosti. Během turistické sezóny ji budou moci zájemci navštívit o víkendech vždy v době od 9:30 a od 13:30 hodin.

Komentované prohlídky města s průvodcem je možné navštívit až do 30. září od úterka do neděle s pravidelným začátkem u informačního centra v 10:00 a 14:00 hodin. Vstup zdarma.

Pohádkové město

Lipník nad Bečvou se promění v pohádkové město

Cestovat časem budou moci návštěvníci Lipníku nad Bečvou v neděli 1. června. Městská knihovna ve spolupráci s informačním centrem připravila pro malé i velké návštěvníky netradiční prohlídku města, která je věnována dětem k jejich svátku. Při putování města narazí na skřítka, vílu, rytíře, židovské obchodnice či dráteníka.

Rok 2014 je v Lipníku Rokem času. Téma nebylo zvoleno náhodně, podnětem se stal nález historického věžního hodinového stroje, který je od 1. května vystaven v renesanční zvonici.

Při nedělní procházce Lipníkem provede průvodce návštěvníky krásným historickým městem a různými časovými obdobími. Symbolem současnosti a kulturnosti města je nový kulturní dům Echo, u něhož bude procházka města začínat. Při dalším zastavení se ocitneme v 15. století a u městských hradeb se zúčastníme bitvy na obranu města. Poté poskočíme o rovných sto let a v obchodnické pohádce ze sběratelského díla Jaroslava Polky si připomeneme významné období židovských dějin města dramatizací pohádky Elixír mládí. Poté nás neviditelný stroj času přenese do období založení města a jeho řemeslných tradic - ukázky řemesel ale i záhorských písní a tanců předvedou na náměstí děti z folklórního souboru Maleníček. V renesanční zvonici se ocitneme v 18. století. V letošním roce zde přibyl nejen věžní hodinový stroj, ale usídlil se tam i jeho hlídač a ochránce času ve městě - hodinový skřítek, kterého nám představí víla Tílinka. Závěrečné divadelní představení v meditační zahradě v podání členů sdružení Cukrle vtipně a zábavně ukáže, jak se v našem městě žilo v různých dobách. Pro účastníky jsou připraveny i soutěže a drobné ceny.

Procházky městem s průvodcem s pohádkovým programem se konají v neděli 1. června a začínají u kulturního domu Echo v 10:00 a 14:00 hodin.

Akce se koná za finanční podpory Olomouckého kraje, Ministerstva kultury ČR a města Lipníku nad Bečvou a za podpory Okrašlovacího spolku Lípa.

PROHLÍDKY MĚSTA MAJÍ LETOS JIŽ TISÍCÍHO NÁVŠTĚVNÍKA

Klub aktivních seniorů Brno pořádá pravidelně jednou do měsíce turistické výpravy po České republice.
Program těchto výletů bývá vždy pečlivě naplánován, a tak ve středu 18. června 2014 v 11 hodin byla tato skupina již očekávána v Turistickém informačním centru v Lipníku nad Bečvou, aby si návštěvníci mohli, prohlédnou městskou památkovou rezervaci s průvodcem.

Účastníci této výpravy netušili, že jejich prohlídka Lipníka bude výjimečná. O to větší bylo jejich překvapení poté, co jim průvodkyně Klára Zbružová sdělila, že se v jejich řadách nachází tisící návštěvník letošních komentovaných prohlídek města. Stala se jím paní Dagmar Šimková z Brna, která se zúčastnila zájezdu se svými přáteli.

"Prohlídka města se nám líbila. Slečna průvodkyně podala výklad velmi poutavým způsobem, který nás zaujal. Největším zážitkem pro nás byl věžní hodinový stroj, který nám byl předveden v chodu. Překvapilo nás také, že v Lipníku máte velmi zachovalé městské opevnění. Celkově v nás město zanechalo velmi příjemný pocit," svěřili se účastníci prohlídky.
Paní Šimková obdržela tašku s propagačními materiály a suvenýry, kterou věnovalo město Lipník nad Bečvou.

Po skončení prohlídky a chutném obědě se účastníci zájezdu přesunuli na hrad Helfštýn.

Prohlídky města s průvodcem probíhají od roku 2007 a zúčastnilo se jich již více než šestnáct tisíc návštěvníků města a turistů. Prohlídky jsou zdarma a je možné se jich zúčastnit v turistické sezóně denně mimo pondělí v 10 a ve 14 hodin, pro skupiny je možno upravit čas prohlídky podle časových možností zájezdu.

Region Lipník nad Bečvou nově na turistickém portálu Turistika.cz

Turistický portál Turistika.cz nově nabízí video cyklotrasy napříč regionem Lipník nad Bečvou, která představuje šest zajímavých turistických cílů v Lipníku nad Bečvou a blízkém okolí. Tato novinka na internetu přiblíží průběh trasy v délce 32 km. Při prohlídce videa zjistí návštěvník informace o stoupání, klesání, nadmořské výšce, seznámí se také se zajímavými objekty po celé délce trasy a zhlédne jejich fotografie. Zdokumentovaný úsek začíná v Lipníku nad Bečvou u zámku v blízkosti unikátní střešní zahrady, dále vede kolem přírodní nádrže Jadran do Veselíčka, kde lze obdivovat krásy nedávno zrekonstruovaného zámeckého parku. Trasa dále pokračuje přes Dolní újezd a Bohuslávky do Jezernice, kde se nachází technicky zajímavá památka - Jezernické viadukty. Závěr trasy vede přírodní rezervací Škrabalka a končí na hradě Helfštýně.

Video cyklotrasy lze prohlédnout na adrese:

http://www.turistika.cz/trasy/video/rewrite/cyklotrasa-region-lipnik-nad-becvou

Zájemce o návštěvu našeho regionu tak jednoduše získá informace o trase, o její náročnosti a zajímavostech, které v rámci výletu na kole může navštívit či si prohlédnout.

Dvoutisící účastník prohlídek Lipníka nad Bečvou v roce 2014

Dvoutisící účastnicí letošních komentovaných prohlídek s průvodcem se stala v sobotu 20. září paní Denisa Smilková, která k nám přijela se svou dcerou Natálii z Holešova. Na komentovanou prohlídku města s průvodcem přijela společně s ostatními účastníky díky 1. ZŠ Holešov, která tento výlet pro děti a rodiče pořádala. "Město Lipník nad Bečvou je opravdu velice pěkné, zaujaly mě kované plastiky, které zdobí vaše město. Překvapilo mě, že se v Lipníku nachází nejstarší synagoga, ale nejvíce jsem se těšila na prohlídku zvonice, která mě nezklamala," svěřila se nám paní Smilková poté, co obdržela od průvodkyně Magdy Novákové tašku s propagačními materiály a suvenýry, kterou věnovalo město Lipník nad Bečvou.

Méně než dva tisíce účastníků prohlídek evidovali zaměstnanci Turistického informačního centra v Lipníku nad Bečvou pouze v letech 2010 a 2012. "Máme velkou radost, že jsme i letos mohli dvoutisící účastníci prohlídek v Lipníku přivítat a již nyní se těšíme na všechny účastníky prohlídek v turistické sezoně 2015," řekla Jana Březovská z lipnického infocentra.

Komentované prohlídky města s průvodcem nabízí informační centrum v Lipníku nad Bečvou již od roku 2007. Město si tímto způsobem prohlédlo již téměř 19 000 návštěvníků. Prohlídky se v době turistické sezóny konají denně kromě pondělí vždy od 10:00 a 14:00 hodin a jsou zdarma.

Ohlédnutí za turistickou sezónou 2014

Poslední zářijový den ukončil letošní úspěšnou turistickou sezónu v Lipníku nad Bečvou. Již sedmým rokem lákají zájemce o historii a památky do našeho města komentované prohlídky s průvodcem. Oproti loňsku byl letošní počet návštěvníků prohlídek vyšší, v minulém roce se uskutečnily 122 prohlídky s 2 126 návštěvníky. Během letošní turistické sezóny se uskutečnily 134 prohlídky, kterých se do konce října zúčastnilo 2 789 účastníků. Věříme, že v letošním roce budeme mít možnost v Lipníku nad Bečvou uvítat i třítisícího návštěvníka komentovaných prohlídek města s průvodcem, a tím završit úspěšný rok 2014. Přestože oficiálně turistická sezona v Lipníku nad Bečvou končí s koncem září, mimořádné prohlídky probíhají i v dalších měsících.

V Lipníku nad Bečvou se letošní rok nesl v duchu času, hodin a věžního hodinového stroje. Tato vzácná technická památka, kterou se město rozhodlo zrestaurovat a zprovoznit, byla vystavena v průjezdu zvonice a návštěvníci města si ji mohli prohlédnout při prohlídkách města s průvodcem nebo při významných příležitostech, kdy byla zvonice otevřena spolu s věží kostela sv. Jakuba Většího. Tuto možnost při každém otevření využilo více jak 100 návštěvníků.

Turisté od nás odjížděli většinou nadšeni. A to nejen průvodcovskou službou a památkami, které při prohlídce viděli, velmi se jim líbí také naše upravené náměstí, obdivují výstavu Kov ve městě, zvonici a v neposlední řadě i střešní zahradu a hodinový stroj. Turisté, kteří navštívili naše město, jsou nejen z blízkého, ale i z širokého okolí, z Ostravy, Frýdku Místku
i Havířova. Hodně návštěvníku přijelo také z Čech. Již druhým rokem zaznamenáváme pokles školních výletů, naopak velmi vzestupnou tendenci má seniorské cestování. Senioři jsou tak nejpočetnější skupinou, která v letošním roce navštívila naše město. Ke konci prohlídky většinou návštěvníci říkávají: "Jen jsme kolem Lipníka vždycky projížděli a netušili jsme, co všechno skrývá. Jste tak malé město, ale máte tolik krásných památek."

Nezapomněli jsme ani na nejmenší návštěvníky. U příležitosti Dne dětí proběhl již druhý ročník Pohádkového města, který se nesl v duchu " Putování časem". Pohádkovou prohlídku s měšťanem Janem si nenechalo ujít 306 návštěvníků. Velký zájem byl i o hru Lipenský okruh, která zábavnou formou provedla naším městem 328 hráčů. Letos poprvé měli návštěvníci města možnost navštívit stálou expozici četnictva, tuto příležitost si během turistické sezony nenechali ujít 113 návštěvníci.

GALERIE KONÍRNA – KALENDÁŘ NA ROK 2015

V červenci 2015 to bude přesně pět let, co byla otevřena galerie Konírna. K tomuto výročí město Lipník nad Bečvou vydává stolní kalendář. Tento kalendář si můžete zakoupit v TIC a galerii Konírna za 72,- Kč. Kalendář obsahuje fotografie ze všech dosavadních výstav, kterými prošlo více než 46 tisíc návštěvníků. U každé z 24 výstav je uveden název expozice, doba trvání a počet návštěvníků. Podklady čerpala redakce kalendáře z bohatého fotografického archivu města a z archivů vystavujících. Jsou zde zachyceny ukázky instalací, nejoblíbenější exponáty, momentky z vernisáží i někteří autoři. Kalendář je netypického čtvercového formátu, celobarevný, na matném křídovém papíře. V kalendáři je popsána také historie zámeckého hospodářského křídla, ve kterém se galerie nachází.

Zkvalitnění služeb v turistickém informačním centru

V roce 2014 přispěl Olomoucký kraj částkou 30 000 Kč na projekt Zkvalitnění služeb TIC v Lipníku nad Bečvou z dotačního programu "Podpora zkvalitnění služeb turistických informačních center v Olomouckém kraji". Z této dotace byly zakoupeny televizor Samsung, počítač pro zaměstnance a digitální fotoaparát Panasonic. Návštěvníci infocentra mohou zhlédnout dokumentární filmy TILIA příběh jedné sochy, Město Lipník nad Bečvu a reklamní spot Videocyklotrasa Lipník nad Bečvou. Záměrem bylo upozornit zajímavou a přitažlivou formou návštěvníky informačního centra na historii a zajímavosti našeho města a okolí a tím je přimět k jeho prohlídce Počítač a digitální fotoaparát slouží zaměstnancům pro zkvalitnění jejich práce. Kromě běžné agendy slouží počítač k budování databáze firem, obsahuje program na rezervaci vstupenek ATIS, systém monitoringu návštěvnosti TIC apod. Digitální fotoaparát Panasonic slouží k fotodokumentaci všech akcí pořádaných TIC a zároveň umožňuje udělat si vlastní snímky, které používáme při propagaci na různých webových portálech z oblasti cestovního ruchu. Nové vybavení pomáhá k zviditelnění a zkvalitnění našich služeb.

Turistickou sezónu odstartují v Lipníku nad Bečvou kostýmované prohlídky s průvodcem

Turistická sezóna v Lipníku nad Bečvou, která tradičně trvá od počátku května do konce září, byla zahájena na státní svátek v pátek 1. května. Lipenské informační centrum si pro tuto příležitost přichystalo kostýmované prohlídky města s průvodcem. V tomto roce se návštěvníkům města opět otevře pamětní síň Policie ČR - oddělení Lipník nad Bečvou, která bude během sezóny přístupná vždy o víkendech v rámci pravidelných komentovaných prohlídek města. Expozice nabídne dobové dokumenty, fotografie, zbraně a další zajímavosti ze života četníků. Prohlídky budou začínat v 10:00 a 14:00 u informačního centra.

V letošní turistické sezóně si opět přijdou na své i děti. Na jeden jediný den se město promění v pohádkový svět plný vodníků, rytířů, čertů, princezen a dalších pohádkových postav, se kterými si budou moci i zazpívat. Touto hravou a poutavou formou se děti seznámí nejen s dějinami města, jeho nejvýznamnějšími památkami, ale také s pohádkami a pověstmi našeho regionu a tvorbou regionálních autorů. Procházky městem s průvodcem s pěti zastaveními u významných turistických cílů a pohádkovým programem se konají v neděli 24. května a začínají na nádvoří Zámeckého parku v 10:00 a 14:00 hodin. Prohlídky jsou zdarma, budou končit v meditační zahradě krátkým divadelním představením.

Lipník nad Bečvou si letos stejně jako celá naše republika připomíná 70. výročí konce 2. světové války. Také Lipníkem kráčely válečné dějiny a zanechaly tu své stopy. Letošní novinka v nabídce turistických služeb potěší zejména milovníky vojenské historie. Turistické informační centrum spolu s městem připravilo nový prohlídkový okruh s názvem Po stopách hrdinů. Trasa prohlídky povede kolem nejvýznamnějších pomníků a pamětních desek i místa, která jsou spojená s válečnými událostmi.

Naše město je častým cílem cykloturistů, kteří v lipnickém infocentru hledají náměty pro své další cesty. I pro letošní rok bude připraven Cyklobus Bečva, který návštěvníci mohou využít k přepravě na trase Přerov- Bumbálka od června do září.

Pro letošní rok si informační centrum připravilo nový sběratelský suvenýr - turistickou nálepku,na níž je vyobrazen strom "Opičák", místní přírodní památka. Turistické nálepky jsou číslovány shodně s turistickými známkami. Doufáme, že nový turistický suvenýr potěší nadšené sběratele. Dále informační centrum nabízí - kalendář malovaný pastely, historické zápalky, dřevěné hračky pro děti, magnety a jiné.

V letošním roce si opět turistické informační centrum připravilo pro všechny zájemce soutěžní kvíz, který nově kopíruje prohlídku města s průvodcem a zaměřuje se na zajímavá fakta o Lipníku. Soutěžící má možnost si kvíz vzít s sebou na prohlídku městem a dozvědět se tak odpovědi na kvízové otázky. Každý správně vyplněný kvíz bude zařazen do závěrečného slosování o výhry. Konečné slosování o zajímavé ceny, které věnuje město Lipník nad Bečvou, proběhne při příležitosti Dnů evropského dědictví 5. září 2015.

Během sezóny jsou denně, kromě pondělí, nabízeny zdarma komentované prohlídky města s průvodcem se začátkem vždy v 10:00 a ve 14:00 hodin od turistického informačního centra s minimálním počtem zájemců - tři.

NOVINKA TURISTICKÉ SEZÓNY - PROHLÍDKA MĚSTA S PRŮVODCEM PO STOPÁCH HRDINŮ

Rádi byste se dozvěděli příběh o Martinu Zeberském, který má postaven pomník na městském hřbitově v podobě Ikara se zlomeným křídlem? Nebo o místních hrdinech padlých v první nebo druhé světové válce? Průvodce turistického informačního centra se s vámi o tyto informace podělí při novince letošní turistické sezóny.

Prohlídku si lze rezervovat minimálně 5 dní předem.

SOUTĚŽNÍ KVÍZ

Procházíte Kozí ulicí a přemýšlíte, co to je za oblouky klenoucí se od jednoho domu k druhému? Zajímá vás, jak se říká pvrku fasády zámku v Lipníku? Na tyhle a jiné informace vám odpoví průvodce během prohlídkynebo si je můžete zjistit v turistickém informačním centru.

Každý správně vyplněný a odevzdaný kvíz se zařazuje do slosování o hodnoté ceny. Formuláře jsou k dostání vturistickém informačním centru. Konečné slosování o zajímavé ceny, které věnuje město Lipník nad Bečvou, proběhne při příležitosti Dnů evropského dědictví 5. září 2015.

TISÍCÍ NÁVŠTĚVNÍK NA PROHLÍDCE MĚSTA S PRŮVODCEM

Ve středu 10.6.2015 poctil svou přítomností naši komentovanou prohlídku města Lipníka již tisící návštěvník. Jelikož nebyl jeden, ale sešly se hned dvě třídy (2. a 3. ročník) ze ZŠ Všechovice, rozhodli jsme se symbolický dárek pro tisícího návštěvníka věnovat každému z nich. Paní učitelky - Mgr. Věra Chrobáková a Mgr. Zdenka Sedláčková naplánovaly dětem celodenní výlet zahrnující nejen návštěvu Lipníka nad Bečvou, ale také hradu Helfštýn, kam se žáci se svým dozorem vydali po zakončení prohlídky v zámeckém parku. Nejvíce návštěvníky zaujal strom opičák, nemalou pozornost si však vysloužila i naše zvonice, ukrývající zvony Michala, Jakuba a Barborku. Všichni ocenili péči, jež je věnována památkám a rádi se k nám do Lipníka zase vrátí.

KOV VE MĚSTĚ XI.

Desítka impozantních exponátů současného sochařství v kovu vytvoří v kulisách historické architektury Lipníka nad Bečvou zajímavou kompozici při jedenáctém ročníku exteriérové výstavy KOV VE MĚSTĚ.
Opět potrvá od června do září. Opět se bude vybírat neoblíbenější exponát. Jinak ale bude jedenáctý "KOV" jiný než těch deset předcházejících.

Plánek s rozmístěním exponátů si můžete vyzvednout v turistickém informačním centru. Digitální podobazde.

Více informací o autorech skulptur a samotné výstavě zde.

Nový videoklip Cyklostezky Bečva

Právě dnes (13.8.2015) byl na oficiálních webových stránkách Cyklostezky Bečva zveřejněn nový videoklip. Při jeho shlédnutí zavítáte jak do Oseka nad Bečvou, na hrad Helfštýn, do Teplic nad Bečvou, tak i na zámek Vsetín, koupaliště Na Stanoch a spoustu dalších zajímavých míst. Video je velmi povedené, ale není nic lepšího, než si tuto trasu projet sami "naživo". Takže hurá na kola!

Video je dostupné na http://cyklostezkabecva.com/?q=node/621

OHLEDNUTÍ ZA TURISTICKOU SEZÓNOU 2015

Poslední zářijový den ukončil letošní úspěšnou turistickou sezónu v Lipníku nad Bečvou. Již osmým rokem lákají zájemce o historii a památky do našeho města komentované prohlídky s průvodcem. Oproti loňsku byl letošní počet návštěvníků prohlídek mírně nižší, v minulém roce se uskutečnilo 137 prohlídek s 2 936 návštěvníky. Během letošní turistické sezóny se uskutečnilo 121 prohlídek, kterých se do konce září zúčastnilo 2 255 účastníků. Přestože oficiálně turistická sezóna v Lipníku nad Bečvou končí s koncem září, mimořádné prohlídky probíhají i v dalších měsících.

V tomto roce jsme si připomněli 70. výročí konce II. světové války. Turistické informační centrum nabídlo nový tematický prohlídkový okruh s názvem "PO STOPÁCH HRDINŮ." Trasa prohlídky vede kolem nejvýznamnějších pomníků a pamětních desek i místy, která jsou spojená s válečnými událostmi. Účastníci tematické prohlídky, která se konala, při příležitosti DNŮ EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ se seznámili s místními hrdiny z obou světových válek.

V letošním roce si opět turistické informační centrum ve spolupráci s městskou knihovnou připravilo pohádkovou prohlídku města v rámci akce "Pohádkové město." Děti i jejich rodiče měli možnost ponořit se na jeden jediný den do pověstí a pohádek regionálních spisovatelů. Prohlídku s několika tematickými zastaveními, kterou vedla Kateřina z Ludanic v dobovém kostýmu, si nenechalo ujít 300 návštěvníků.

Zájem byl i o hru Lipenský okruh, která zábavnou formou provedla naším městem 168 hráčů.

Největší zájem o prohlídky městskou památkovou rezervací měly letos školy. Prohlídek se zúčastnilo na 383 žáků a učitelů. I kategorie seniorů tvořila početnou skupinu stejně jako v minulém roce, letos naše město navštívilo 271 seniorů.

DVOUTISÍCÍ ÚČASTNÍK PROHLÍDEK MĚSTA LIPNÍK NAD BEČVOU

Letošní dvoutisící účastnicí komentovaných prohlídek města s průvodcem se stala ve čtvrtek 17. září paní učitelka Eva Mikešková. Paní učitelka absolvovala prohlídku městské památkové rezervace Lipník nad Bečvou s dětmi 3. třídy z místní Základní školy Osecká 315. Děti mají ve školních osnovách historii města, takže se služba Turistického informačního centra jevila jako skvělé obohacení výuky. "Za sebe musím děti pochválit, protože byly pozorné, všímavé a spoustu památek a míst znaly. Děti nejvíce zaujala zvonice a samotné zvony, ale na své si přišla také historie katova domu a jeho řemeslo," říká průvodce Jan Střelec. Jelikož měli žáci na procházku městem pouze hodinu, stihli projít jen polovinu trasy, proto se chystají přijít na druhou polovinu prohlídky, která bude pojednávat o historii židovského obyvatelstva v Lipníku nad Bečvou. Třída zavítá na židovské hřbitovy, do bývalé židovské synagogy a ukončí putování historií města u přírodní zajímavosti převislé formy buku lesního zvané "Opičák". Paní Mikešková obdržela od průvodce Jana Střelce tašku s propagačními materiály a suvenýry, kterou věnovalo město Lipník nad Bečvou. "Máme velkou radost, že jsme letos mohli dvoutisící účastnici prohlídek v Lipníku přivítat. Je to velmi příjemná tečka za pomalu končící turistickou sezónou," dodala Jana Březovská, pracovnice infocentra.

Záhorská video cyklotrasa

Video nabízí výškový profil, kde si můžete prohlédnout aktuální náročnost a stoupání v daném místě. Také jsou zde k nahlédnutí fotografie a informace k zajímavým místům na celé cyklotrase. Zdokumentovaný úsek začíná v Lipníku nad Bečvou u zámku v blízkosti unikátní střešní zahrady, dále vede kolem přírodní nádrže Jadran k oseckému mostu. Cyklotrasa dále pokračuje po druhém břehu proti proudu řeky Bečvy přes Nové Dvory do Hlinska, blízko bývalého eneolitického hradiska. Poté pokračuje přes Kladníky k Nahošovické kapli zasvěcené Nejsvětější Trojici. Dalším turistickým místem je kaple sv. Antonína Peduánského s původní, sto let starou zvonicí v Hradčanech. Závěr trasy vede do Tučína ke zvonici z roku 1732, Radslavic a zpátky kolem Jadranu do Lipníku nad Bečvou.

Celou video cyklotrasu si můžete prohlédnout na stránkách turistického informačního centra a portálu Turistika.cz.

Na natočení a zpracování video cyklotrasy finančně přispěl Olomoucký kraj.

Zahájení turistické sezóny 2016

Během celé sezóny, tj. až do 30. září jsou denně kromě pondělí nabízeny zdarma klasické prohlídky, které začínají rovněž v 10:00 a 14:00 hodin u turistického informačního centra.

Turistická sezóna 2016

Na co se letos mohou těšit návštěvníci infocentra?

"Letošními novinkami jsou magnetky s motivem zvonice, střešní zahrady, DVD Židovský Lipník, kniha o odbojovém hnutí v našem regionu "Cílem byla svoboda". Kromě klasických suvenýrů nabízí turistické informační centrum také regionální produkty, např. maňásky firmy Noe, záhorskou krajku, kované výrobky či ručně malované ekologické tašky," doplnila nabídku turistických suvenýrů Jana Březovská.

"Pro všechny zájemce máme také připraven soutěžní kvíz na téma Karel IV. Každý správně vyplněný kvíz bude zařazen do závěrečného slosování o výhry. Konečné slosování o zajímavé ceny, které věnuje město Lipník nad Bečvou, proběhne při příležitosti Dnů evropského dědictví 10. září 2016," doplňuje nabídku lipnického infocentra hlavní průvodkyně Kateřina Matyášová.

Také v letošním roce se mohou návštěvníci i obyvatelé města těšit na zábavně naučnou poznávací hru s názvem Lipenský okruh. Za správně vyplněnou hrací kartu si každý účastník odnese drobnou odměnu.

"Během sezóny nabízíme denně mimo pondělí zdarma komentované prohlídky města s průvodcem. Začínáme v 10:00 a ve 14:00 hodin od turistického informačního centra. Prohlídky jsou realizovány pro minimálně 3 zájemce. Součástí prohlídky jsou i běžně nepřístupné památky jako zvonice s historickým věžním hodinovým strojem či bývalá židovská synagoga. Rovněž bude přístupná i pamětní síň Policie ČR - oddělení Lipník nad Bečvou a to vždy o víkendech v rámci pravidelných komentovaných prohlídek města nebo na požádání. Expozice nabízí dobové dokumenty, fotografie, zbraně a další zajímavosti ze života četníků," zve k návštěvě města Kateřina Matyášová.

Město Lipník nad Bečvou je častým cílem cykloturistů, kteří v lipnickém infocentru hledají náměty pro své další cesty. I v letošním roce budou moci využít během turistické sezóny od 4. 6. do 24. 9. cyklobus Bečva. Nákup a rezervace jízdenek je možný na internetové stránce www.amsbus.cz. Novinkou letošního roku je rovněž nově zpracovaná mapa Cyklostezka Bečva, která je aktualizována a rozšířena o další úseky cyklostezky.

Na co byste návštěvníky pozvali v měsíci květnu?

"Rádi bychom pozvali především nejmenší návštěvníky a jejich doprovod. Na jeden jediný den se totiž Lipník v rámci akce Pohádkové město promění ve strašidelný svět plný čarodějnic, čertů, kouzelníků, rytířů a dalších pohádkových postav. Touto hravou a poutavou formou se děti seznámí nejen s dějinami města, jeho nejvýznamnějšími památkami, ale také s pověstmi našeho regionu a tvorbou regionálních autorů. Procházky městem s průvodcem s pěti zastaveními u významných turistických cílů a strašidelným programem se konají v neděli 29. května a začínají na nádvoří zámeckého parku v 10:00 a ve 14:00 hodin. Prohlídky jsou zdarma, budou končit v meditační zahradě kouzelnickým představením s překvapením," přiblížila zajímavou akci Jana Březovská z Turistického informačního centra v Lipníku nad Bečvou.

Tisící návštěvník prohlídek města s průvodcem

V neděli 24. 7. 2016 během Svatojakubských hodů zavítal na komentovanou prohlídku města s průvodcem již tisící návštěvník. Stal se jim pan Josef Cejnar z Kvasin v Orlických horách, který naše město navštívil se svou manželkou. Návštěvu Lipníka si naplánovali v rámci svého ozdravného pobytu v lázních Teplice nad Bečvou.

Pan Cejnar byl mile překvapen, když mu průvodkyně Anežka Pořízková oznámila, že se stal tisícím návštěvníkem letošních komentovaných prohlídek a předala mu tašku s propagačními materiály a suvenýry, věnovanou městem Lipníkem nad Bečvou.

"V Teplicích jsme pobývali už vloni, návštěvu Lipníka jsme si ale, bohužel, nenaplánovali. A byla to velká škoda, opravdu se je na co dívat." pochvaloval si tisící návštěvník.

Manželé ocenili zejména péči, která je věnována údržbě města i památkově chráněným objektům. Velmi je potěšil také fakt, že si výlet naplánovali zrovna na den, kdy bylo možné navštívit i vyhlídkovou věž kostela sv. Jakuba Většího, která je přístupná během roku pouze při významných příležitostech.

"Těší nás, že jsme i v letošním roce mohli v našem městě přivítat tisícího návštěvníka prohlídek městské památkové rezervace a doufáme, že návštěvníků bude jen přibývat." svěřila se průvodkyně Anežka Pořízková.

Všem účastníkům se prohlídka líbila a slíbili, že se do Lipníka nad Bečvou určitě ještě vrátí.

Prohlídky města s průvodcem probíhají v turistické sezóně od 1. května do 30. září denně mimo pondělí v 10 a ve 14 hodin.

Nová služba v Turistickém informačním centru

Nejen turisté, kteří navštíví město Lipník nad Bečvou, ale i jeho obyvatelé, kteří se rádi vydávají na pěší výlety po blízkém i vzdálenějším okolí, si mohou od září v Turistickém informačním centru vypůjčit trekingové hole.

Pracovníci TIC zájemcům hole zapůjčí po složení vratné zálohy ve výši 300 korun a předložení občanského průkazu, případně jiného dokladu totožnosti. "Sadu trekingových holí si zájemci mohou zapůjčit maximálně na tři dny. Při odevzdání holí zpět zálohu vrátíme," říká Jana Březovská z TIC.

Trekingové hole umožňují stabilní a bezpečnou chůzi v terénu, tlumí nárazy na klouby dolních končetin, ulevují kyčlím a páteři. Poskytují dobrou oporu, určují rytmus a podporují tak zdravou a bezbolestnou chůzi.

"K dispozici je celkem 6 párů holí, takže na procházku může společně vyrazit i početnější skupina" doplňuje pracovnice TIC

Na nákup trekingových holí finančně přispěl Olomoucký kraj.

DVOUTISÍCÍ NÁVŠTĚVNÍK PROHLÍDEK MĚSTA S PRŮVODCEM

V neděli 25. 9. 2016 jsme v našem městě přivítali dvoutisícího účastníka letošních prohlídek města s průvodcem, tentokráte ze Slovenska.

Paní Miroslava Kičková přijela do Lipníka n. B. spolu se svou rodinou a známými. Dohromady vytvořili téměř padesátičlennou skupinu turistických nadšenců, kteří se vydali nejen po lipenských památkách, ale po skončení prohlídky zamířili i na hrad Helfštýn. Během historické procházky městem navštívili interiéry bývalé synagogy a renesanční zvonice, kde si, mimo jiné, mohli prohlédnout i hodinový stroj z 18. století.

"Naše skupina pořádá hromadné výlety minimálně dvakrát do roka a většinou zamíříme do České republiky. Máte tady tolik krásných a zajímavých míst, že jsme ani po těch letech, co už spolu cestujeme, zdaleka neviděli vše. Vaše město je krásně udržované a jeho historie je opravdu zajímavá, važte si toho!" uvedla paní Kičková.

"Měsíc srpen byl pro nás z hlediska účasti na prohlídkách velkým zklamáním. Už to vypadalo, že se letošního dvoutisícího návštěvníka snad nedočkáme. Avšak s příchodem září se situace úplně změnila, naše obavy byly zahnány početnými skupinami historických nadšenců, a tak jsme mohli potěšit i paní Miroslavu ze Staré Turé." říká Anežka Pořízková, průvodkyně turistického informačního centra. Paní Miroslava od nás obdržela tašku s propagačními materiály a suvenýry, kterou věnovalo město Lipník nad Bečvou.

Prohlídky města s průvodcem se konají od května do září denně kromě pondělí. Odchod je vždy v 10.00 a 14.00 hodin z turistického informačního centra. Prohlídky jsou zdarma a podle časových možností účastníků trvají 1 - 2 hodiny.

PRŮVODCE MORAVSKOU BRÁNOU PŘEDSTAVÍ NÁVŠTĚVNÍKŮM POZORUHODNOSTI TÉTO OBLASTI

Volné sdružení Moravská brána v letošním roce vydalo Průvodce Moravskou bránou, který nabízí zajímavé náměty k výletům či různé možnosti ke strávení dovolené.

Věděli jste, že:
• se v Přerově vaří a pije dobré pivo téměř tisíc let?
• v Muzeu Komenského mají školní třídu z dob Učitele národa?
• zvonice v Lipníku n. B. se jako jediná na Moravě dochovala v původní podobě?
• viadukty Severní dráhy císaře Ferdinanda v Hranicích byly v roce 2007 prohlášeny za kulturní památku?
• expozice uměleckého kovářství na Helfštýně převyšuje již tisíc kusů?
• nejstarší a nejsilnější pramen v Lázních Teplicích n. B. je Kropáčův a nese jméno po zakladateli lázní?
• díky kyselce jsou Zbrašovské aragonitové jeskyně nejteplejšími jeskyněmi v ČR?

A navštívili jste již nejhlubší propast České republiky a druhou nejhlubší zatopenou propast světa? Víte, která to je? Všechny tyto otázky zodpoví a další zajímavosti představí Průvodce Moravskou bránou.Průvodce vás seznámí s historií, památkami, přírodními zajímavostmi a pozoruhodnostmi měst i muzeí v Moravské bráně, které střeží hrad Helfštýn. Nabídne zajímavé náměty k výletům či různé možnosti ke strávení dovolené. Rozhodnete-li se vydat po stopách kyselky, představí vám Lázně Teplice nad Bečvou a jejich prameny, Zbrašovské aragonitové jeskyně či bezednou Hranickou propast. Vydat se můžete také po vlastivědné stezce Předmostím až do pravěku nebo z Přerova do Dubu přes Království až k mamutovi. Můžete putovat po krasových kopečcích kolem Hranic, kolem Římského mostu k muzeu polodrahokamů, minerálů a nerostů, do Potštátského skalního města, projít se Hranicemi po stopách zbloudilých duší nebo si chvíli odpočinout v oáze klidu u Valšovických jezírek či v hudebním a filmovém muzeu v Hustopečích n. B. Možností je v Moravské bráně opravdu hodně, stačí si jen vybrat… Průvodce je k dostání v informačních centrech Přerova, Hranic, Lipníku n. B., v Muzeu Komenského v Přerově a na hradě Helfštýně za symbolickou cenu.

NOVÝ KALENDÁŘ MĚSTA JIŽ V PRODEJI

Přemýšlíte o hezkém a praktickém vánočním dárku pro své blízké? Zkuste nový stolní kalendář města na rok 2017 s názvem NAŠE MĚSTO.

V kalendáři naleznete výběr fotografií, které připomínají proměny našeho města v zrcadle času. Kalendář je možné zakoupit v TIC, galerii Konírna a kulturním domě Echo a to za cenu 72 Kč.

Turistické informační centrum má nové webové stránky

Nové webové stránky zaměřené na cestovní ruch byly spuštěny 11. listopadu 2016 a dostupné jsou na adrese http://info.mesto-lipnik.cz/. Cílem bylo vytvořit moderní webové stránky, které budou propagovat město Lipník nad Bečvou a zvýší zájem o město jako o turistickou destinaci. Hlavním obsahem stránek jsou turistické zajímavosti o městě a jeho okolí i praktické informace, které návštěvníci města mohou potřebovat.

"Vše jsme se snažili uspořádat jednoduše a přehledně. Uživatelé se na stránkách orientují pomocí jednoduchého menu, rozděleného na jednotlivé sekce, jako jsou historie, památky, průvodcovská služba, stravovaní, ubytování, sport, volný čas atd. Nechybí ani přehledný kalendář akcí a fotogalerie," informovala Jana Březovská z Turistického informačního centra.

Stránky byly vytvářeny s ohledem na pohodlné čtení a listování nejen na obrazovkách počítačů, ale i na chytrých telefonech či tabletech. Web je nyní přehlednější, uživatelsky přívětivější a je přístupný také pro zrakově handicapované.

Na tvorbu nových webových stránek finančně přispěl Olomoucký kraj.

Lipník nad Bečvou, naše město 2016

Město Lipník nad Bečvou vydalo třetí publikaci ze série knih o městě. Je k dostání v Turistickém informačním centru, v KD Echo a v galerii Konírna.

Město Lipník nad Bečvou vydalo publikaci s názvem Lipník nad Bečvou, naše město 2016. Je volným pokračovánímpřetisku knihy Lipník nad Bečvou, město a okres, vydané v roce 2012, a publikace Lipník nad Bečvou, pohlednice a fotografie z roku 2013.

Práce na této knize byla velmi náročná a pracovalo na ní přes dva roky mnoho významných autorů jednotlivých kapitol, které jsou doplněny stovkami zajímavých fotografií. Publikace obsahuje 17 tematických okruhů, např. Archeologické objevy v Lipníku nad Bečvou, Kultura a společenský život, Kov ve městě atd. Součástí této publikace je CD s písněmi opěvujícími Lipník, město ležící mezi Valašskem, Hanou a Záhořím. Písně z našeho města nahrála cimbálová muzika Kosénka.

Kniha vznikla díky podpoře zastupitelstva města.

Publikace jistě potěší pamětníky, kterým připomene město i události s ním spojené tak, jak si je pamatují z dětství. Mladé generaci pak umožní porovnat proměny města v zrcadle času a dovědět se více o svých kořenech.

Nová kniha je v prodeji v Turistickém informačním centru, v kulturním domě Echo a v galerii Konírna v otevírací době výstav. Cena knihy je 390 Kč.

TURISTICKOU SEZÓNU V LIPNÍKU NAD BEČVOU ZAHÁJÍ KOSTÝMOVANÉ PROHLÍDKY ŽIDOVSKÝCH PAMÁTEK

V letošním roce si připomeneme již 450 let od založení Starého židovského hřbitova. Lipenské informační centrum si pro tuto příležitost přichystalo "židovskou prohlídku" města s průvodcem, která v pondělí 1. května zahájí turistickou sezónu. Prohlídka zavede návštěvníky na významná místa židovské historie. Spolu s průvodcem navštíví bývalou synagogu, která je jednou z nejcennějších staveb svého druhu ve střední Evropě. Starý a Nový židovský hřbitov, včetně zrekonstruované tumby významného rabína Barucha Theomima Fränkela. Prohlédnou si uliciPerštýnskou, která byla dříve nazývána Dolní Židovská nebo také Chrámová a dozvědí se, kde stávala židovská škola, radnice a také náboženská studovna bethamidraš. "Novinkou v letošním roce je miniexpozice židovství v budově bývalé synagogy. Ta zde byla nainstalovaná v říjnu 2016 a turistům se poprvé představí 1. května." doplňuje Jana Březovská z turistického informačního centra. Začátek v 10 a ve 14 hodin u informačního centra. Během celé sezóny, tj. až do 30. září jsou denně kromě pondělí nabízeny zdarma klasické prohlídky, které začínají rovněž v 10 a 14 hodin.

TURISTICKÁ SEZÓNA V LIPNÍKU ODSTARTOVALA

"Letošní turistická sezóna byla zahájena židovskou prohlídkou s průvodcem v dobovém kostýmu. Lipník si letos připomíná 450 let od založení Starého židovského hřbitova. Poprvé se veřejnosti také představila miniexpozice židovství v budově bývalé synagogy," říká Jana Březovská z turistického informačního centra.

Židovské památky v Lipníku nad Bečvou budou také tématem soutěžního kvízu, které informační centrum připravilo pro své návštěvníky. Každý správně vyplněný kvíz bude zařazen do závěrečného slosování o výhry. Konečné slosování o zajímavé ceny, které věnuje město Lipník nad Bečvou, proběhne při příležitosti Dnů evropského dědictví 16. září 2017.

Během turistické sezóny je turistické informační centrum otevřeno sedm dní v týdnu. V letošním roce je nabídka TIC opět rozmanitější. "Největší novinkou letošní sezóny je možnost si zdarma zapůjčit trekingové hole. Pracovníci TIC zájemcům hole zapůjčí po složení vratné zálohy ve výši 300 korun a předložení občanského průkazu, případně jiného dokladu totožnosti. Rozšířili jsme také nabídku suvenýrů, sběratele turistických vizitek jistě ocení možnost si nově zakoupit vizitku Jezernické viadukty, dále nově nabízíme klíčenku se znakem města, hrneček a kuličkové pero. Kromě klasických suvenýrů nabízí turistické informační centrum také regionální produkty, např. maňásky firmy Noe, záhorskou krajku či kované výrobky," doplnila nabídku turistických suvenýrů Jana Březovská.

Od 1. května do 30. září jsou denně, kromě pondělí, nabízeny zdarma komentované prohlídky města s průvodcem se začátkem vždy v 10 a ve 14 hodin u turistického informačního centra. Prohlídky jsou realizovány pro minimálně 3 zájemce. Součástí prohlídky jsou i běžně nepřístupné památky, např. zvonice s historickým věžním hodinovým strojem či bývalá židovská synagoga. Rovněž bude přístupná i pamětní síň Policie ČR - oddělení Lipník nad Bečvou a to vždy o víkendech v rámci pravidelných komentovaných prohlídek města nebo na požádání. Expozice nabízí dobové dokumenty, fotografie, zbraně a další zajímavosti ze života četníků.

V letošním roce si na své přijdou kulturně i sportovně založení návštěvníci města. Galerie Konírna nabídne velmi zajímavé výstavy. Nově budou mít návštěvníci zámeckého parku možnost vychutnat si šálek dobré kávy v nově otevřené kavárně Konírna.Ve městě nebudou chybět tradiční kulturní a sportovní akce - Svatojakubské hody, Author Šela Marathon, výstava Kov ve městě či Noc kostelů.

Připravena je také oblíbená akce pro děti - Pohádkové město. Na jeden jediný den se Lipník nad Bečvou promění v pohádkový svět plný vodníků, rytířů, princezen a dalších pohádkových postav, se kterými si budou moci i zazpívat. Touto hravou a poutavou formou se děti seznámí nejen s dějinami města, jeho nejvýznamnějšími památkami, ale také s pohádkami a pověstmi našeho regionu a tvorbou regionálních autorů. Procházky městem s průvodcem s pěti zastaveními u významných turistických cílů a pohádkovým programem se konají v neděli 4. června a začínají na nádvoří zámeckého parku v 10 a 14 hodin. Prohlídky jsou zdarma, budou končit v Meditační zahradě krátkým divadelním představením.

Také v letošním roce se mohou návštěvníci i obyvatelé města těšit na zábavně naučnou poznávací hru s názvem Lipenský okruh. Za správně vyplněnou hrací kartu si každý účastník odnese drobnou odměnu. "Jsem ráda, že se nám podařilo rozšířit nabídku pro turisty a ke stávajícím lákadlům přidat další důvody proč se do Lipníka nad Bečvou vypravit," říká Jana Březovská.

Pohádkové město

Chcete-li prožít Den dětí netradičně, pak právě pro vás a především vaše děti městská knihovna společně s informačním centrem připravila pohádkovou prohlídku města. Na jeden jediný den se město promění v pohádkový svět plný kouzelných bytostí. V zámeckém parku zhlédnete taneční vystoupení, u hradeb potkáte rytíře, kteří je chrání. Náměstí bude patřit vodníkovi a na závěr je pro děti připravena Duhová pohádka. U zvonice vám zpříjemní putování pohádkové písničky v podání pěveckého sboru.

Touto hravou a poutavou formou se děti seznámí nejen s dějinami města, jeho nejvýznamnějšími památkami, ale také s pohádkami a pověstmi našeho regionu a tvorbou regionálních autorů. Začínáme na nádvoří zámeckého parku v 10:00 a 14:00 hodin v neděli 4. 6. 2017. Prohlídky jsou zdarma a končí v Meditační zahradě.

Akce se koná za finanční podpory města Lipník nad Bečvou a za podpory Okrašlovacího spolku Lípa.

Tisící návštěvník prohlídek města s průvodcem

V sobotu 29. 7. 2017 během horkého víkendu zavítal na komentovanou prohlídku města s průvodcem již tisící návštěvník. Stal se jim pan Jiří Přecechtěl z Přerova, který naše město navštívil se svou manželkou.

Pan Přecechtěl byl mile překvapen, když mu průvodkyně Martina Tomková oznámila, že se stal tisícím návštěvníkem letošních komentovaných prohlídek a předala mu tašku s propagačními materiály a suvenýry, věnovanou městem Lipníkem nad Bečvou.

"Návštěvu Lipníka jsme si plánovali již delší dobu, zaujala nás možnost prohlédnout si město s průvodcem," řekl pan Přecechtěl.

Společně s manželským párem se prohlídky zúčastnilo dalších 6 zájemců. Účastníci ocenili ukázku chodu a bití hodinového stroje, zaujala je ornamentálně osázená střešní zahrada a pochválili výklad průvodkyně.

"Jsme rádi, že se prohlídky s průvodcem stále těší velkému zájmu a že jsme mohli již po 11. za sebou přivítat tisícího návštěvníka prohlídek města s průvodcem a doufáme, že tento trend bude stále pokračovat." svěřila se hlavní průvodkyně Eliška Pořízková.

Prohlídky města s průvodcem probíhají v turistické sezóně od 1. května do 30. září denně mimo pondělí v 10 a ve 14 hodin.

POZNEJTE ŽIDOVSKOU HOSTORII MĚSTA ZÁBAVNOU FORMOU

V letošním roce jsme si připomněli 450 let od založení Starého židovského hřbitova v Lipníku nad Bečvou. K této příležitosti si turistické informační centrum připravilo hledačku "Po stopách lipenských židů". Jedná se o hru, která vás nejen pobaví, ale i poučí. Hra pochází ze Skotska a Anglie, kde má dlouholetou tradici a je známá jako "letterboxing", pod názvem Questing je rozšířena v USA. U nás se pro tuto hru zavedl název hledačka.
Nepotřebujete více než hledačku, tužku a dobrou náladu. Vydáte se na cestu, budete hledat indicie a luštit tajenku. Hledačku si můžete vyzvednout v provozní době turistického informačního centra, nebo si ji stáhnout na stránkách http://info.mesto-lipnik.cz/ a www.questing.cz. Po splnění úkolů a vyluštění tajenky se vám otevře cesta k pokladu. Tato hra není omezena věkem, stačí umět číst a být pozorný. Za poznáním se můžete vydat od 1. března do 31. října v otevírací době starého židovského hřbitova, od 8 do 18 hodin denně. Odměna na vás čeká v turistickém informačním centru.

Přijďte si zahrát, pobavit se a dozvědět se něco nového z historie Lipníku nad Bečvou.

Hledačka vznikla za finanční podpory Olomouckého kraje.

Ukončení turistické sezóny s dvoutisícím návštěvníkem prohlídek

Turistická sezóna v našem městě tradičně končí poslední zářijový den, ale krásné babí léto k nám přilákalo zájemce o historii a památky i v měsíci říjnu, kdy jsme také mohli přivítat dvoutisícího návštěvníka prohlídek města s průvodcem. Dvoutisícím návštěvníkem se stala studentka z Egypta. Prohlídku města v anglickém jazyce, která se uskutečnila ve čtvrtek 12. 10., absolvovala spolu se studenty z Indonésie a Iránu. Do České republiky přijeli přes studentskou organizace AIESEC a na lipenském gymnáziu přednášeli studentům o svoji zemi a kultuře. Studentka obdržela tašku s propagačními materiály a suvenýry, kterou věnovalo město Lipník nad Bečvou. "Z odměny měla velkou radost a o suvenýry se podělila i s ostatními účastníky," dodává průvodkyně.Během historické procházky městem navštívili zvonici s unikátním hodinovým strojem, budovu bývalé synagogy a zámecký park. "Účastníci prohlídky chválili upravené město, památky se jim líbily, ale nejvíce obdivovali střešní zahradu a strom Opičák, " svěřila se průvodkyně. Komentované prohlídky města s průvodcem se letos uskutečnily již po desáté, do konce měsíce října se uskutečnilo celkem 112 prohlídek, což je o 9 více než v minulém roce. Celkem si naše město s průvodcem prohlédlo 2 133 zájemců.V neděli 4. 6. se uskutečnil již pátý ročník pohádkového putování městem. Akci Pohádkové město Lipník nad Bečvou pro děti a jejich rodiče připravuje městská knihovna ve spolupráci s turistickým informačním centrem. Programem provázela Bohunka ze Žerotína a prohlídky se zúčastnilo 292 účastníků. Letošní rok lákal do našeho města hlavně děti. Turistické informační centrum se přihlásilo do hry Probuď déčko. Přímo v interiéru TIC byl umístěn portál do duhové země. Každé dítě, které portál našlo a propojilo se s duhovou zemí, obdrželo od obsluhy letáček s unikátním kódem a barevné tetovačky. Těchto letáčku se během prázdnin rozdalo více jak 400. "Cestu k turistickému informačnímu centru si našlo do konce října více jak 9 000 návštěvníků, což je o 800 návštěvníků více než ve stejném období v minulém roce. Často se také návštěvníci, kteří si přijeli zasoutěžit s Déčkem, ve městě zdrželi, prohlédli si památky a navštívili i nedaleký hrad Helfštýn," říká Jana Březovská z turistického informačního centra. Zájem byl i o hru Lipenský okruh, která zábavnou formou provedla naším městem 172 hráčů. Novinkou letošní turistické sezóny je hledačka "Po stopách lipenských židů". Jedná se o hru, která nejen pobaví, ale i poučí. Hledačka je k vyzvednutí v provozní době turistického informačního centra, nebo ke stažení na stránkách http://info.mesto-lipnik.cz/ a www.questing.cz. Po splnění úkolů a vyluštění tajenky se otevře cesta k pokladu. Hledačka je aktivní od 1. března do 31. října v otevírací době starého židovského hřbitova, denně od 8 do 18 hodin. I nadále si můžete v turistickém informačním centru zapůjčit trekingové hole či zakoupit lístky na představení v KD Echo.

TURISTICKOU SEZÓNU V LIPNÍKU NAD BEČVOU ZAHÁJÍ CÍRKEVNÍ PROHLÍDKY

Zahájení turistické sezóny v Lipníku nad Bečvou proběhne již tradičně 1. května tentokrát prohlídkami církevních památek. "Prohlídka seznámí návštěvníky s významnými církevními objekty. Spolu s průvodcem navštíví renesanční zvonici, farní kostel sv. Jakuba. Prohlédnou si raně barokní kapli sv. Josefa, jejíž interiér zdobí fresky malované přímo do čerstvé omítky. Dozvědí se mnoho zajímavostí ze života v piaristickém klášteře i to, kde se vzaly peníze na stavbu mnoha církevních památek v našem městě. Prohlídka bude zakončena v kostele sv. Františka Serafinského varhanním minikoncertem", prozradila náplň prohlídek vedoucí TIC Jana Březovská. Začátek v 10 a ve 14 hodin u informačního centra. Během celé sezóny, tj. až do 30. září, jsou denně, kromě pondělí, nabízeny zdarma klasické prohlídky, které začínají rovněž v 10 a 14 hodin.

TURISTICKOU SEZÓNU V LIPNÍKU NAD BEČVOU ZAHÁJÍ CÍRKEVNÍ PROHLÍDKY

Zahájení turistické sezóny v Lipníku nad Bečvou proběhne již tradičně 1. května tentokrát prohlídkami církevních památek. Prohlídka seznámí návštěvníky s významnými církevními objekty. Spolu s průvodcem navštíví renesanční zvonici, farní kostel sv. Jakuba. Prohlédnou si raně barokní kapli sv. Josefa, jejíž interiér zdobí fresky malované přímo do čerstvé omítky. Dozvědí se mnoho zajímavostí ze života v piaristickém klášteře i to, kde se vzaly peníze na stavbu mnoha církevních památek v našem městě. Prohlídka bude zakončena v kostele sv. Františka Serafinského varhanním minikoncertem. Začátek v 10 a ve 14 hodin u informačního centra. Během celé sezóny, tj. až do 30. září, jsou denně, kromě pondělí, nabízeny zdarma klasické prohlídky, které začínají rovněž v 10 a 14 hodin.

Nová turistická sezóna v Lipníku nad Bečvou startuje 1. května

S příchodem jara se v Lipníku nad Bečvou rozbíhá další turistická sezóna. Rok 2018 je mimořádným rokem pro naši republiku i naše město. Připomínáme si významné výročí 100 let od vzniku samostatného československého státu a 780 let od první písemné zmínky o Lipníku nad Bečvou. Významnou událostí bude rovněž otevření nového turistického centra, které se v současné době rekonstruuje. " Předpokládáme, že první návštěvníky přivítáme v novém infocentru během letošní turistické sezóny. Nové TIC bude přímo na náměstí a nabídne turistům standardní služby, rozšířenou nabídku propagačních předmětů či přístup na internet. Novinkou bude stálá expozice kovářských plastik", prozradila k novinkám Miroslava Střelcová.

Turistické informační centrum zahajuje turistickou sezónu již tradičně ve státní svátek 1. května církevní prohlídkou města s průvodcem. Církevní památky budou také tématem soutěžního kvízu, které turistické informační centrum připravilo pro své návštěvníky. Každý správně vyplněný kvíz bude zařazen do závěrečného slosování o ceny. "Konečné slosování proběhne při příležitosti Dnů evropského dědictví 15. září 2018," doplňuje Jana Březovská z turistického informačního centra.

Během turistické sezóny od 1. května do 30. září je turistické informační centrum pro návštěvníky otevřeno sedmdní v týdnu. Lipenské informační centrum připravilo pro návštěvníky a turisty několik novinek. "Tou první je možnost zahrát si v našem městě hledačku "Po stopách lipenských židů". Jedná se o hru, která vás nejen pobaví, ale i poučí. Nepotřebujete více než hledačku, tužku a dobrou náladu. Vydáte se na cestu, budete hledat indicie a luštit tajenku. Hledačku si můžete vyzvednout v provozní době turistického informačního centra, nebo si ji stáhnout na stránkách http://info.mesto-lipnik.cz/ a www.questing.cz. Po splnění úkolů a vyluštění tajenky se vám otevře cesta k pokladu, který také najdete v TIC. Rozšířili jsme také nabídku suvenýrů, sběratelé turistických vizitek jistě ocení možnost zakoupit si výroční vizitku k 100. výročí vzniku Československa. Nabídku jsme obohatili především o kovářské výrobky, čímž chceme zdůraznit, že Lipník nad Bečvou je městem kovářským. Ke kovanému zvonečku přibyla podkova, kované srdíčko, kované přívěsky či svícny, to všechno z dílny mistra kováře," řekla Jana Březovská. I nadále lze v turistickém informačním centru zapůjčit trekingové hole, zámky na kolo, základní nářadí či si zahrát zábavně naučnou poznávací hru Lipenský okruh.

Během turistické sezóny jsou denně kromě pondělí nabízeny zdarma komentované prohlídky města s průvodcem se začátkem vždy v 10 a ve 14 hodin u turistického informačního centra. Prohlídky jsou realizovány pro minimálně tři zájemce. Součástí prohlídky jsou i běžně nepřístupné památky, např. zvonice s historickým věžním hodinovým strojem či bývalá židovská synagoga - dnes sbor Církve československé husitské.

Ve městě nebudou chybět tradiční kulturní akce - Svatojakubské hody, výstava Kov ve městě či Noc kostelů. Zajímavé výstavy nabídne i galerie Konírna, která se nachází pod unikátní střešní zahradou. Zejména dětmi velmi oblíbená procházka městem s pohádkovými zastaveními Pohádkové město se uskuteční 3. června ve zcela novém formátu. Připravena je také unikátní akce, která bude připomínat 100 let od vzniku ČSR - noční komentované prohlídky s bohatým programem, které proběhnou 15. září.

Noční prohlídky Lipníku nad Bečvou připomenou město před 100 lety

Prohlídky proběhnou v sobotu 15. září v rámci Dnů evropského dědictví. Návštěvníci se mohou těšit na zajímavý program, který proběhne na pěti různých stanovištích ve městě. "Začínat budeme v zámeckém parku, a to scénkou ze života v Rakousku-Uhersku. Dále budeme pokračovat k pozůstatkům městského opevnění, kde se staneme svědky bojů první světové války v podání legionářů. V meditační zahradě se budeme bavit s tanečním uskupením a připomeneme si dobové tance první republiky. Následně se přesuneme do roku 1918 a staneme se svědky vyhlášení Československé republiky, které proběhne na náměstí TGM. Na závěr náměstí rozzáří ohnivá show," prozradila více o programu Jana Březovská z informačního centra.

Začátek prohlídek bude vždy ve 20, 21 a 22 hodin. Vstup zdarma.

Akce seuskuteční za finanční podpory města Lipníku nad Bečvou, Olomouckého kraje a Ministerstva kultury.

Ohlédnutí za Dny evropského dědictví 2018

Od 10 do 16 hodin byly přístupné střešní zahrada, zámecká Konírna (galerie a kavárna), farní a klášterní kostel, kostel Církve československé husitské - bývalá synagoga, zvonice a také nový židovský hřbitov. Atmosféru návštěvy klášterního kostela krásně dotvářela varhanní preludia, a právě v zákoutích nového židovského hřbitova se krásně odrazilo počasí letošního ročníku. Průvodci turistického informačního centra poskytli ve zvonici každou hodinu výklad k historickému stroji kostelních věžních hodin.

Program lipenských Dnů evropského dědictví završily noční historické prohlídky, které přivítaly návštěvníky hned třikrát ve 20, 21 a 22 hodin. Každá z jednotlivých prohlídek začínala na nádvoří zámeckého parku úvodním slovem průvodkyně s nástinem života v Lipníku před vypuknutím 1. světové války. Následovala scénka českého a německého manželského páru, které se v našem městě mohly potkat v roce 1909. Horlivě diskutovaly o tehdejší situaci a předháněly se v tom, kdo více dokázal a lépe by vedl lipenskou radnici. Poté se dav přesunul nočním Lipníkem k hradbám očekáván vojáky v uniformách, kteří předvedli na pomyslném cvičišti přípravu na opravdové boje 1. světové války. V meditační zahradě se stali z návštěvníků diváci kabaretního představení, shlédli tance charleston a kankán. Samozřejmě nechybělo opět slovo průvodkyně, tentokráte o tom, jaký byl předválečný kulturní a společenský život u nás ve městě. Pod barvami trikolóry se návštěvníci navrátili do minulosti, a to přesně do dne 29. října 1918, kdy byla na radnici národním výborem v čele s dr. Vítkem v Lipníku vyhlášena československá samostatnost. Pokud si říkáte, že datum vyhlášení je špatné, mýlíte se. V Lipníku tomuto tak opravdu bylo a to díky vědomému zadržení a pozdnímu předání telegramu německou správkyní poštovního úřadu. Závěr prohlídky ukončila ohňová show na náměstí. Noční komentované prohlídky města byly dle ohlasu návštěvníků zdařilé. Mezi účastníky byl také dvoutisící letošní návštěvník prohlídek města. I v letošním roce je vidět, že klasické i speciální prohlídky městské památkové rezervace mají stále své příznivce a jsou vyhledávanou turistickou atrakcí našeho města. Noční historické prohlídky se konaly v rámci projektu Republika stoletá, kterou finančně podpořilo město Lipník nad Bečvou, Olomoucký kraj a Ministerstvo kultury. Za krásná vystoupení děkujeme Okrašlovacímu spolku Lípa, členům Československé obce legionářské, taneční skupině Black Gold Cabaret a za ohňovou show skupině Dragers Olomouc. Velké poděkování také patří panu Luboru Maloňovi, autoru textů pro průvodce a scénáře historických scének.

Dny evropského dědictví 2018 pořádalo město ve spolupráci se SVČ, TIC, městskou knihovnou, lipenskou Římskokatolickou farností sv. Jakuba, Církví československou husitskou, Okrašlovacím spolkem Lípa a Gymnáziem Lipník nad Bečvou.

Redakce a TIC

Návštěvnost památek a doprovodného programu při EHD 2018

Otevřená památka / Doprovodný program

Počet návštěvníků

Střešní zahrada

108

Galerie Konírna

57

Klášterní kostel sv. Fr. Serafinského

133

Kostel církve Československé husitské - bývalá synagoga

69

Farní kostel sv. Jakuba Většího

144

Zvonice

150

Nový židovský hřbitov

110

Vyhlídková věž farního kostela

149

Noční prohlídky města (3 prohlídky)

540

TISÍCÍ NÁVŠTĚVNÍK PROHLÍDEK MĚSTA S PRŮVODCEM

Prohlídku paní Horáčkové zpříjemnil dárek v podobě tašky s propagačními materiály a suvenýry věnované městem Lipníkem nad Bečvou. "Maminka pocházela z Lipníka a já jsem zde jako malá často trávila prázdniny. Ve vašem městě strávím celý týden a budu nejen relaxovat, ale i vzpomínat," řekla paní Horáčková, která byla dárkem příjemně překvapena. Spolu s paní Horáčkovou absolvovali prohlídku další čtyři návštěvníci. Nejoblíbenější zastávkou byla střešní zahrada a také prezentace funkčního hodinového stroje.
"Jsem moc ráda, že je o Lipník ze strany turistů i letos veliký zájem. Věřím, že v příštích letech budou počty zájemců o prohlídku stále stoupat," svěřila se hlavní průvodkyně Kristýna Světnická.
Prohlídky města s průvodcem probíhají v turistické sezóně od 1. května do 30. září denně mimo pondělí v 10 a ve 14 hodin.

POHÁDKOVÉ PUTOVÁNÍ MĚSTEM

Na celkem čtyřech zastaveních u historických památek našeho města budou v určitém čase na děti (na střešní zahradě, u bývalé synagogy, na náměstí u kašny a u zvonice) čekat pohádkové bytosti.

Zámecký park Každý dětský návštěvník obdrží na kterémkoliv stanovišti hrací pohádkovou kartu. Úkolem dětí bude obejít všechny čtyři stanoviště, na každém z nich si poslechnout krátký historický výklad, odpovědět na otázku a získat tak čtyři pohádková razítka.

Celé putování zakončíme v Meditační zahradě, kde si děti za vyplněnou hrací kartu mohou nejen vyzvednout malou sladkou odměnu, ale bude tu na ně čekat i loutkové představení v podání vypravěče pohádek Dana Taraby.

Akce se uskuteční za finanční podpory města Lipníku nad Bečvou a za podpory Okrašlovacího spolku Lípa.

Turistické informační centrum v Lipníku nad Bečvou zahájilo provoz v nových prostorech

Rozsáhlá rekonstrukce prostor památkově chráněného domu započala již v roce 2017 sanačními pracemi ve sklepních prostorech. Počátkem roku 2018 se stavební práce přesunuly do přízemí a byla zahájena přestavba stávajících prostor pro potřeby informačního centra. V podzimních měsících začalo vybavování prostor pro veřejnost i zázemí. Realizace byla financována z prostředků města Lipníka nad Bečvou, Olomouckého kraje a Ministerstva kultury.

Autorem architektonické studie na přestavbu i vybavení je Ing. arch. Ladislav Palko. Dle jeho návrhu také vznikla v ateliéru uměleckého kováře Jiřího Jurdy nádherná kovaná mříž s prvky loga města, která chrání vstupní skleněné dveře.

Významnou součástí infocentra je stálá expozice Alfreda Habermanna. Zřízením expozice, která na nejvyšší úrovni prezentuje kovářské řemeslo, je podtržen význam Lipníka jako kovářského města a jeho členství v Kruhu evropských kovářských měst. Expozice je věnována významnému uměleckému kováři Alfredu Habermannovi, který je mimo jiné spoluzakladatelem mezinárodního sympozia uměleckých kovářů Hefaiston. Vystaveny jsou Mistrovy tovaryšské, mistrovské a restaurátorské práce, závěsné plastiky, modely velkých plastik, jejichž originály jsou umístěny v Lipníku a evropských zemích, Habermannovy portréty od různých autorů či fotografie z realizací jeho děl. Samotného "papeže kovářů" připomíná jeho kovářská zástěra a prototyp kovadliny. Instalace výstavy je dílem jeho dcery Christine Habermann von Hoch.

Do Turistického informačního centra zavítalo za 14 dní provozu v nových prostorech celkem 404 návštěvníků. Nové turistické centrum nabízí svým návštěvníkům nejen krásný prostor s designovým nábytkem, ale také nové služby, např. místnost s přebalovacím pultem, odkládací skříňky na zavazadla či rozšířenou nabídku propagačních materiálů a suvenýrů o výrobky regionálních dodavatelů.

TISÍCÍ NÁVŠTĚVNÍK PROHLÍDEK MĚSTA S PRŮVODCEM

Letošní rok navázal na předchozí úspěšné turistické sezóny v Lipníku nad Bečvou. Turistické informační centrum mělo opět to potěšení odměnit tisícího návštěvníka oblíbených prohlídek s průvodcem. V pátek 26. července se jím stala teprve devítiletá Barbora z Prahy, pro kterou byla dárková taška s kovaným svícnem a propagačními materiály města příjemným překvapením a zároveň pěknou tečkou za prohlídkou města.

"Na prohlídce se mi moc líbily kované exponáty na náměstí. Také strom Opičák v zámeckém parku byl moc krásný. Překvapilo mě, že jeden strom může mít tolik větví a kořenů. Při vzpomínce na město Lipník se mi určitě vybaví i zvonice, protože tady máte zvon, který se jmenuje stejně jako já", svěřila se Barborka.

Prohlídky města s průvodcem probíhají v turistické sezóně od 1. května do 30. září denně mimo pondělí v 10 a ve 14 hodin.

KOV VE MĚSTĚ XV.

Kov ve městě XV. bude prezentací prací Milany Michny. Zahájení výstavy proběhne na náměstí T. G. Masaryka ve čtvrtek 13. června 2019 od 16 hodin.

15. ročník Kovu ve městě bude prezentací mistra tradičního uměleckého kovářství Milana Michny z Brna. Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 13. června. 2019 v 16 hod. na náměstí T. G. Masaryka a kované exponáty budou v centru města a v zámeckém parku k vidění do 30. září 2019. Kurátorem výstavy je pan Jan Lauro, kastelán hradu Helfštýn.

Umělecký kovář Milan Michna se narodil roku 1941 ve Vrbici u Břeclavi. Svou uměleckou dráhu zahájil
v roce 1966 založením uměleckokovářské dílny v Brně. Zasloužil se o vzkříšení tvorby uměleckého kovářství v českých zemích. Jeho rozsáhlé dílo čítá stovky výtvarných prací, s nimiž se setkáváme na mnoha místech České republiky i v zahraničí. Velká část tohoto pozoruhodného díla zkrášluje město Brno. Pro Brno vytvářel Milan Michna originální kované artefakty, jako jsou mříže, brány, pylony, reklamní štíty, svítidla či vitráže; tyto realizace se staly trvalou součástí např. areálu Staré radnice, Besedního domu, náměstí Svobody
či výstaviště. Díky originalitě, charakteristické robustnosti, kráse i funkčnosti je jeho dílo významným obohacením života, kultury a moderní tváře města Brna.

V letošním roce se bude také moci opět připojit k anketě o nejoblíbenějším exponátu. Hlasovací lístky budou k dostání v Turistickém informačním centru a v galerii Konírna. Za účast v anketě dostanete malou odměnu - magnetku s fotografií loňského vítězného exponátu Houpačka Koník, která je společnou prací Pavlů Tasovských.

Kov ve městě XV. finančně podporuje Olomoucký kraj.

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ 2019 V LIPNÍKU NAD BEČVOU

Již tradičně se naše město v sobotu 12. září připojí k významné celoevropské kulturně poznávací akci s názvem Dny evropského dědictví (EHD - European Heritage Days). Ve městě budou od 10 do 16 hodin zpřístupněny vybrané památky, které si budou moci návštěvníci zdarma prohlédnout.

Zpřístupněny budou:

 • Bývalá zámecká konírna (galerie Konírna) - kde můžete navštívit výstavu Obrazy autora Pavla Roučky
 • Zámecký park a střešní zahrada - zde bude instalována putovní výstava "Má vlast cestami proměn", která přiblíží proměnu bývalé zámecké konírny.
 • Zvonice - zde si můžete prohlédnout zvony a v každou celou hodinu proběhne v přízemí zvonice výklad k historickému stroji věžních hodin včetně ukázky odbíjení.
 • Kostel sv. Jakuba Většího - kde bude otevřena jeho věž. Výstup na ní zpříjemní výstava Dnem a nocí lipenské autorky Ireny Igi Fridrichové.
 • Kostel sv. Františka Serafinského - jeho prohlídku obohatí varhanní preludia.
 • Kostel Církve československé husitské - bývalá synagoga a Nový židovský hřbitov - památky připomínající židovskou historii města. V bývalé synagoze je zároveň umístěna Expozice židovství.

Letošním lákadlem bude zpřístupnění sklepení nacházející se pod turistickým informačním centrem. Prohlídky s výkladem budou probíhat vždy v celou hodinu od 9 do 16 hod. Počet návštěvníků je při této prohlídce omezen na 25 osob a vstup je tedy možný pouze na objednávku, kterou můžete učinit telefonicky (581 773 763), e-mailem (tic@mek-lipniknb.cz) nebo osobně v turistickém informačním centru.

 

OTEVŘENÍ VĚŽE KOSTELA SV. JAKUBA VĚTŠÍHO V LETNÍCH MĚSÍCÍCH

Zajímavou novinkou letošní turistické sezóny je zpřístupnění vyhlídkové věže kostela sv. Jakuba Většího návštěvníkům, čímž se zpestří už tak velmi rozmanité možnosti kulturního vyžití ve městě. Po vystoupání asi sto třiceti schodů do výšky třiceti tří metrů budou mít návštěvníci město Lipník jako na dlani a můžou se tak pokochat krásnými panoramatickými výhledy.

Kromě Lipníka je na dohled také nedaleký hrad Helfštýn, okolní obce i vzdálenější města Přerov a Hranice. Za příznivých podmínek lze vidět také Beskydy a na opačné straně ochozu Oderské vrchy a dokonce i Jeseníky.

Věž bude možné navštívit každou sobotu v čase od 10 do 14 hodin v měsících červenec a srpen. Vstupné je 20 Kč na osobu. Otevření věže zajistí Katolický spolkový dům v Lipníku nad Bečvou. Maximální počet návštěvníků na věži ve stejnou dobu je 30 osob. Z bezpečnostních důvodů mohou na věž pouze návštěvníci starší 8 let a do 15 let smí nahoru jen v doprovodu dospělé osoby. V další dny mimo pondělí a soboty bude možné na věž vystoupat pouze po předchozí objednávce v turistickém informačním centru. Podmínkou je účast minimálně 3 osob.

Tato vyhlídková věž je přes rok otevřena pouze výjimečně, proto by si tuto příležitost neměli turisté ani místní nechat ujít.

ROZBZUČ DÉČKO

Od 1. 7. do 1. 9. 2019 bude probíhat po celé ČR letní hra s Českou televizí. V letošním roce se do hry zapojí také naše turistické informační centrum. V televizním vysílání programu Déčko chřadnou barvy. Proč? O barvy totiž pečují hmyzáci a těch je málo. Déčko a ani náš svět se bez hmyzáků prostě neobejdou!

Pravidla hry:

Podle mapy na webu Déčka si hráč najde místo v ČR, které musí fyzicky navštívit. Od obsluhy daného místa získá hráč badatelský list a leták se soutěžním kódem. Toto heslo (kód) zadá na webu Déčka. Aby se hráč mohl zúčastnit soutěže o ceny, musí získat tři hesla z různých míst. Hesla lze získat v informačních centrech, na hradech a zámcích či v "keškách" v přírodě.

Těšíme se na všechny děti a doufáme, že společně rozbzučíme Déčko.

KONCERT ÚSTŘEDNÍ HUDBY ARMÁDY ČESKÉ REPUBLIKY

Ve čtvrtek 16. května 2019 se na náměstí uskuteční koncert Ústřední hudby Armády České republiky.

Mezinárodní den rodin má za úkol vyvolat zájem o celosvětové problémy a témata týkající se rodin a připoutat k nim pozornost. 15. květen je proto příležitostí pro vlády všech zemí světa, ale i pro občanská sdružení a jiné nevládní organizace či pro jednotlivce, aby projevili svoji podporu instituci rodiny.
Při příležitosti Dne rodin se od roku 2010 každoročně v měsíci květen realizuje pod záštitou náčelníka Generálního štábu AČR projekt koncertů Ústřední hudby Armády České republiky se sólisty naší populární scény.

Koncerty jsou pořádány jako poděkování Armády České republiky všem rodinným příslušníkům vojáků, kteří slouží v zahraničních misích, vojenským veteránům, vojákům v činné službě a též široké veřejnosti. Koncerty se proto pořádají převážně ve veřejných prostorech v centru měst tak, aby široká veřejnost měla možnost si koncert vyslechnout. Pro rok 2019 se Armáda České republiky domluvila s partnerskými městy (Klatovy, Poděbrady, Lipník nad Bečvou, Stará Boleslav, Jindřichův Hradec) o uspořádání koncertu k Mezinárodnímu dni rodin.

Koncert v našem městě proběhne ve čtvrtek 16. května od 17 hod. na náměstí T. G. Masaryka. V Lipníku se k Ústřední hudbě přidají Lucie Silkenová, Martin Chodúr a Radka Fišarová.

Koncert

NOVÝ TURISTICKÝ DENÍK V PRODEJI

Máme dobrou zprávu pro všechny sběratele Turistických vizitek. Nově si u nás můžete zakoupit Turistický deník s motivem města Lipník nad Bečvou.

Cena deníku je 65 Kč.

Nová kniha o Helfštýně v prodeji v TIC!

Krátce před Vánocemi, byla vydána dlouho očekávána publikace o nedalekém hradu Helfštýn - Hrad Helfštýn strážce Moravské brány. Jedná se rozsáhlou publikaci, která přiblíží čtenářům v jednotlivých kapitolách historii i současnost hradu, včetně nedávné záchrany a zpřístupnění paláce na posledním nádvoří. Knihu vydalo Muzeum Komenského v Přerově, cena je 400 Kč.  Redaktorem knihy se stal ředitel muzea Radim Himmler, který sestavil kolektiv čtyř autorů. Z řad muzejních pracovníků šlo o archeologa Zdeňka Schenka, historika Lubora Maloně a kastelána Jana Laura. Externě byl osloven znalec regionálních dějin a archivář Jiří Lapáček. 

Až nám to epidemiologická situace dovolí, budeme se na Vás těšit v našem turistickém informačním centru. Sledujte naše www stránky a facebook.                  

Adresa a kontakt


nám. T. G. Masaryka
751 31 Lipník nad Bečvou