Turistické centrum Slatinice


Nacházíte se:
Provozní doba Turistické informační centrum Slatinice je otevřeno pouze sezóně a to od května do září každého roku. Budeme se na Vás těšit opět 31.5.2019 Informace týkající se cestovního ruchu poskytnout rády recepce jednotlivých lázeňských domů - LD Mánes, LD Balnea a Penzion Majorka.

TIC v roce 2015

Turistické informační centrum v roce 2015.

Již na čtvrtou letní sezónu se chystá turistické informační centrum ve Slatinicích. Hosté se opět mohou těšit na zajímavý kulturní program, který je přístupný jak pro pacienty lázní, tak i pro návštěvníky ze širokého okolí.

Turistické centrum se začalo budovat v roce 2011. Málokdo tuší, že je vystavěno přímo na základech bývalého venkovního bazénu. Společně se stavbou turistického centra byl revitalizován i sousední park Ladislava Foltýna, který tak hostům a turistům nabízí ideální místo pro odpočinek a regeneraci.

Informační centrum se nachází nedaleko historické lázeňské budovy Morava a je skvělým výchozím bodem pro začátek výletu na Velký Kosíř. Turistické centrum přímo navazuje na několik zajímavých pěších a cykloturistických tras. Proto je vynikajícím útočištěm pro turisty, kteří zde naleznou jak zajímavé tipy na výlety, tak i ostatní informace týkající se kulturního vyžití v okolí. Při návštěvě informačního centra se mohou turisté občerstvit, ochutnat léčebnou vodu, vypůjčit si hole Nordic walking, využít sociálního zázemí nebo se jen osprchovat po náročné túře.

Otevření informačního centra je letos plánováno na Velikonoce, chystají se hudební koncerty, písničkové recitály a nově také filmotéky. Skvělý zážitek hostům při kulturním programu ještě obohatí konzumace osvěžujících nápojů, dobrých pochutin, specialit z udírny nebo vynikajících palačinek.

Těšíme se na Vaši návštěvu!

Ing. Tomáš Hrazdil, hotelový manažer

Ohlédnutí za rokem 2015 v TIC Slatinice

Ohlédnutí za fungování TIC Slatinice v roce 2015

Turistické informační centrum ve Slatinicích fungovalo od května do konce září roku 2015. Provoz kanceláře turistického informačního centra zajišťoval jeden zaměstnanec přijatý na hlavní pracovní poměr. Kancelář turistického informačního centra byla otevřena v měsících květnu, červnu a září letošního roku od středy do neděle. O prázdninách, v červenci a srpnu, byla kancelář otevřena 7 dní v týdnu, včetně svátků a víkendů. Na kulturním a turistickém programu aktivně spolupracovali pracovníci Turistického informačního centra ve Slatinicích s Centrem Aktivit Lázní Slatinice. Za letošní rok 2015 poskytovalo Turistické informační centrum doplňkové služby související s cestovním ruchem. Jelikož se nachází nedaleko historické lázeňské budovy Morava a přírodního parku Velký Kosíř je skvělým výchozím bodem pro různé druhy výletů. Turistické centrum přímo navazuje na několik zajímavých pěších a cykloturistických tras. Je vynikajícím útočištěm pro turisty. Pověření pracovníci po celou dobu provozu turistického informačního centra poskytovali veškeré dostupné informace o turisticky atraktivních cílech. Jednalo se o zajímavosti související s nedalekými městy - např. Olomouc, Prostějov. Při návštěvě kanceláře turistického informačního centra Slatinice byli turisté rovněž informování o zajímavých kulturních událostech v lázních a blízkém okolí. V této souvislosti mezi služby Turistického informačního centra Slatinice patřila také půjčovna cyklistických kol. Prostory turistického informačního centra včetně toalet a sprchy byly k dispozici převážně výletníkům po náročné túře či cyklo-výletu .

Turistické informační centrum Slatinice bylo v provozu od 1. května, letos bylo slavnostně otevřeno 2. května 2015 u příležitosti kulturní akce Žehnání pramenů. Tímto dnem byl ve Slatinicích slavnostně zahájen již XII. ročník "Hanáckého cestovatele", který přilákal davy lidí. V sobotu 30. května 2015 se v areálu Turistického informačního centra Slatinice a přilehlém parku Ladislava Foltýna uskutečnil Den zdraví I. společně se Dnem dětí. Akci pořádali Lázně Slatinice ve spolupráci s místním Sborem dobrovolných hasičů. Návštěvníky čekal bohatý kulturní program plný přednášek o zdravém životním stylu, ukázek pohybových relaxačních aktivit a společenský program o zdravém životním stylu. V sobotu 8. srpna 2015 poskytlo Turistické informační centrum zázemí pro charitativní akci Slatinická Sedmička. Jednalo se první ročník vytrvalostního běhu - Memoriálu Šárky Krčkové kolem kopce Velký Kosíř. Na návštěvníky a účastníky čekal běh dlouhý 7 600 metrů s převýšením 180 metrů. Výtěžek této dobročinné akce putoval nemocným onkologickým dětem ve Fakultní nemocnici Olomouc. V neděli 16. srpna proběhla v celých lázních, včetně areálu turistického informačního centra, akce Veterán rallye - Z lázní do lázní. Slatinice se staly cílovým místem tohoto 11. ročníku rallye historických vozidel. Každoročně se jedná o největší akci ve Slatinicích, tradičně se těší velkému zájmu turistů. Letos tuto akci navštívilo kolem 2000 návštěvníků. Poslední velkou sezónní akcí, která se konala v lázních byla Svatováclavská jízda.

Ing. Tomáš Hrazdil

Novoroční dění v okolí Velkého Kosíře

Jako každý rok, tak i letos, v roce 2016 proběhl další ročník velmi oblíbené společenské akce v okolí magického Kosíře, která každoročně přiláká davy turistů.Tento rok proběhl již 29. ročník Novoročního výšlapu na Velký Kosíř. Na akci se letos dostavilo nejvíce účastníků ze všech ročníků. Jako v předešlých letech, tak i letos 1. ledna se na vrchol Kosíře vydaly tisíce lidí, aby si popřály vše nejlepší do Nového roku. V tomto roce na rozhlednu dorazilo nejvíce turistů v historii, přesně 4012 lidí. Jejich námaha byla odměněna získanou medailí a kartičkou s pořadovým číslem účastníka. Návštěvníci se mohli těšit nejen na otevřenou rozhlednu, která byla po výjezdu vandalů na podzim uzavřena, ale také na občerstvení, které již tradičně připravují Hasiči ze Slatinek. Doplnit energii po probdělé silvestrovské noci, krátkém spánku a náročném výšlapu po ledovce mohli vynikajícími tekutými pochutinami nebo již osvědčeným zvěřinovým gulášem. Pomalu, ale jistě se stává Kosíř vyhledávanou horou k novoročním výšlapům a celorepublikově se tak v popularitě pohybuje vedle takových "ostřílených vyšších bratrů" jako je Lysá hora nebo Ještěd.

Nejen sportem vstoupili občané do nového roku. Ostatní si mohli vychutnat nevšední hudební zážitek v Depozitáři Muzea Kočárů Václava Obra v Čechách pod Kosířem. V malebné vesničce pod Kosířem se divákům představili dva umělci Richard Pachman a Dita Hořínková. Mnozí posluchači jsou Richardu Pachmanovi věrni již několik let, proto si představení nemohli nechat ujít. Spousta účastníků byla výkony zpěváků zatím nedotčena, o to víc se těšili na velkou neznámou. Posluchači si mohli vyslechnout nádherné skladby o Olomouci, Mistru Janu Husovi nebo skladby zahraniční. Pro všechny účastníky byl koncert vynikajícím střípkem doplnění Tříkrálových oslav, k dokonalosti také přispělo skvělé prostředí muzea či proslov majitele muzea Václava Obra. Třešničkou na dortu byla prohlídka Muzea kočárů a přehlídka zrekonstruovaných skvostů pro znovuotevření zámku v Čechách pod Kosířem, které se plánuje na duben letošního roku.

Den 9. ledna 2016 byl pro stovky běžců nezapomenutelným zážitkem. Tuto mrazivou sobotu se všichni sportovci zúčastnili zimního výběhu na Velký Kosíř a zpět. Letos to byl již 37. ročník Memoriálu Ing. Květoslava Křížka. Organizátorkou byla Jaroslava Šlahařová, která dokázala celou akci uspořádat a poskytnout tak divákům i běžcům skvělé zázemí. Základnou byly Lázně Slatinice, které poskytly azyl v interiérech Lázeňského domu Morava. Spolu s dospělými se na zkrácené tratě před lázněmi vydaly i děti, kterých bylo letos méně. Napomohlo tomu i nepříznivé počasí a tvořící se ledovka. Závodníci po 11. hodině vyrazili z lázní po Mánesově stezce k rozhledně a zpět. Nejlepší zdolali desetikilometrovou trať již za 40 minut. Vítězem se stal Pavel Hrdina, který zvládl trasu uběhnout za pouhých 39 minut. V ženské kategorii zvítězila, stejně jako loni Petra Kamínková, s výkonem 44 minut. Letos se soutěže účastnilo více než 300 závodníků, o několik více než loni. Závod byl zakončen slavnostním vyhlášením vítězů v jídelně LD Morava, kde se podávalo občerstvení a také byla připravena bohatá tombola.

Tomáš Hrazdil

Hotelový manažer

Lázně Slatinice a. s.

DENÍK: TIC Slatinice v roce 2016

TIC ve Slatinicích se chystá již na pátou lázeňskou sezónu. V loňském roce navštívilo centrum přes pět tisíc návštěvníků z celé republiky, letos se jich očekává daleko více. Přispět k tomu má nejen lázeňský cestovní ruch, ale také nové turisticky atraktivní cíle.

Historie Turistického centra se datuje již od roku 2011, kdy bylo vystavěno přímo na základech bývalého venkovního sirnatého bazénu, který byl již několik let nefunkční. Společně se stavbou turistického informačního centra byl revitalizován i sousední park Ladislava Foltýna. Přilehlý park je ideálním místem pro odpočinek a regeneraci, ale také skvělým místem pro začátek výletu. Návštěvníci zde získají cenné informace o zajímavostech v okolí a také potřebné zázemí.

Turistické informační centrum Slatinice se nachází v těsné blízkosti několika atraktivních míst. Tato místa spojuje jeden společný jmenovatel, jsou blízko magické hory Kosíř. Mnoho lázeňských hostů z ostatních koutů naší republiky, kteří Lázně Slatinice navštíví, vůbec netuší, že se Velkému Kosíři u místních přezdívá "hanácký Mont Blanc". Se svými 442 metry se svému vyššímu jmenovci rovnat nemůže, naopak v ostatních měřítkách určitě ano. Nejsou to však jen mýty a báje, kterými je Kosíř opředen. Není to zdaleka jen rozhledna na vrcholu Velkého Kosíře a překrásná okolní příroda, ale také Lázeňský areál ve Slatinicích, Muzeum automobilových veteránů, Černá věž v sousedních Drahanovicích, zámek v Náměšti na Hané s přilehlým areálem a blízkým Terezským údolím. Nejvíce turisticky atraktivní obcí jsou Čechy pod Kosířem, kde se nachází překrásné Muzeum Kočárů, Muzeum Hasičské techniky a zámecký areál.

Hosté se mohou těšit nejen na již pro ně zajímavá místa. V letošním roce mohou turisté i lázeňští hosté navštívit nově otevřenou Galerii Zdeňka Buriana ve Slatinicích, která v decentně zrekonstruované bývalé farské konírny skrývá skvosty, které stojí za zhlédnutí. Po několika letech se také v nedalekých Čechách pod Kosířem otevírá zrekonstruovaný zámek.

Otevření informačního centra je letos naplánováno na měsíc duben. Turisté ve zdejším centru naleznou nejen zajímavé tipy na výlety, ale také ostatní informace týkající se kulturního vyžití v okolí. Při návštěvě centra mají návštěvníci možnost vypůjčit si hole Nordic walking nebo jízdní kolo, využít sociálního zařízení, ochutnat lázeňskou léčebnou vodu. Všichni se opět mohou těšit na zajímavý kulturní program - hudební večery a písničkové recitály. Navíc si každý návštěvník vybere ze široké nabídky osvěžujících nápojů, pochutin nebo palačinek.

Těšíme se na Vaši návštěvu!

Ing. Tomáš Hrazdil, hotelový manažer

Stezka zdraví

Chcete poznat malebnou lázeňskou vísku Slatinice zblízka a zároveň udělat něco pro svoje zdraví? Tak neváhejte a vyrazte na výlet s holemi NORDIC WALKING po slatinických pramenech.

Pro ty, kdo neví, tak Nordic walking je dynamická severská chůze, původem z Finska, která zlepšuje a udržuje člověka ve fyzické a psychické kondici. Říká se, že přináší nový "rozměr chůze". Výhodou je, že je vhodná pro všechny věkově a výkonnostní skupiny. Stačí jen použít ty správné hole a tu správnou techniku.

Začátek trasy je v areálu turistického informačního centra za budovou LD Morava. Odtud po začátečním načerpání informací z info-tabule vyrazíte nejen za léčivými prameny, ale také i za dalšími pamětihodnosti této lázeňské obce. Trasa patří mezi méně obtížné, měří zhruba 2,2 kilometrů a převýšení činí 30 metrů.

Mezi zajímavé body, které můžete během trati poznat jsou lázeňské prameny Jan Adam z Lichtenštejna, sv. Jan, sv. Václav, Zdeněk, sv. Vít a sv. Jiří), dále místní pamětihodnosti, jako jsou místní kostel Nanebevzetí Panny Marie, Slatinický mlýn, Lichtenštejnský dvůr, Penzion Majorka, bývalou továrnu cikorku "Hanačku", návsí a jednotlivé lázeňské domy.

Tato trasa, včetně infotabule a dalšího značení vznikla v roce 2017 za podpory společnosti Lázně Slatinice, Obce Slatinice a Olomouckého kraje.

Doufáme, že Vám tato procházka zpříjemní pobyt v naší malebné lázeňské obci a obohatí Vás o další znalosti nabyté z naší cesty.

Rozsvícení vánočního stromu

V pondělí 28. listopadu proběhla další z již tradičních kulturních akcí společnosti Lázně Slatinice a to rozsvícení vánočního stromu. Letos akce proběhla na nádvoří lázeňského domu Morava. Pro účastníky z řad klientů, ale i široké veřejnosti, byl postaven velký kapacitní párty stan, v němž byly pro komfort účastníků umístěny plynové hořáky. Vzhledem k mrazivému počasí tohoto pondělí to byl zajisté dobrý tah. Pro návštěvníky akce bylo již tradičně přichystáno vystoupení žáků Základní školy Slatinice pod vedením učitelek J. Slavíčkové a M. Dvořákové. Dále nově návštěvníky zabavil medailonek písní skupiny 2 +1. Pro účastníky bylo připraveno také bohaté občerstvení, včetně vynikajícího poctivého lázeňského punče. Vrcholem bylo rozsvícení vánočního stromu, které slavnostně provedl pan Vladimír Opletal, místní kronikář. Celkově akci navštívilo na 300 osob a lze ji označit velmi úspěšnou a pohodovou, pro přístí ročníky se nastavila hodně vysoká vysokou laťka.

Trasování: "navážka" na Malém Kosíři

Vyhlídka "NAVÁŽKA" - Slatinice

Jedná se o vycházku na nedalekou vyhlídku, ze které je vidět velká část Hané. Jde o umělý kopec, zeminu tu nechalo navézt bývalé vedení obce Slatinice, díky čemuž je odsud nádherný výhled na okolí. V roce 2017 bratři Tomečkové ze Slatinic na tomto kopci instalovali altánek - dřevěné kryté posezení a velký dřevěný kříž.

Trasa k uvedenému cíli je vedena z větší části po zpevněných asfaltových komunikacích, kde je velmi malý provoz. Jedná se o ideální nenáročnou vycházku nejen pro lázeňské klienty. Cesta tam a zpět zabere asi 40 minut.Trasa začíná v Turistickém informačním centru Slatinice. Nejdříve se vydáte po asfaltové cestě do kopce směrem k lázeňskému domu Balnea. Dále po stejné cestě půjdete rovně z kopce dolů. Po levé straně se nachází plocha pro ledové kluziště. Na první křižovatce za garážemi odbočíte vpravo do kopce. Této asfaltové cesty se budete držet až k vrcholu malého Kosíře. Na konci trasy, kde končí asfaltová cesta, odbočíte vpravo na umělý kopec, již odsud je vidět dřevěné posezení.

Odměnou je Vám v případě pěkného počasí nevšední výhled do uzemí Hané, která je ohraničen a lemována Jeseníky, Oderskými vrchy a Beskydy.

Nový tréninkový chodník na chůzi s holemi NW

Slyšeli jste již o zdraví prospěšné chůzi s holemi Nordic walking, která zapojuje 90% svalů lidského těla a chtěli byste si ji vyzkoušet? Tak neváhejte a navštivte Turistické informační centrum Slatinice. Díky dotacím z Olomouckého kraje si nyní mohou návštěvníci infocentra hole určené k chůzi nordic walking nejen vypůjčit, ale i natrénovat správnou synchronizaci rukou a nohou vyrazit si stezku "s holemi nordic walkling po slatinických pramenech".

Hole nordic walking se díky dotacím Olomoucké kraje pořídilo infocentrum roce 2016, od té doby se ji mohou návštěvníci vypůjčit. Loni byla zase zřízena stezka nordic walking po slatinických pramenech, která turisty provede po této malebném lázeňském městečku.

V letošním roce se díky dotacím z Olomoucké kraje přistoupilo k vybudování tréninkového chodníčku NW tak, aby si klienti ještě před výletem mohli vyzkoušet správnou techniku synchronizace mezi nohou a rukou, protože hodně začátečních uživatelů hole nordic walking nesprávně používá. Doufejme, že se nyní chodník osvědčí a napomůže si tak vychutnat celkový požitek ze správné chůze po této malebné hanácké krajině.

Nově vybudovaná kaplička svatého Antonína na Malém Kosíři

V červnu roku 2018 se pro poutníky otevřel další zajimavý turistický magnet, kterým je poutní kaplička ke sv. Antonínu Paduánskému na Malém Kosíři nedaleko lázeňské obce Slatinice. Napád vystavět na úpatí Hané další poutní místo přišel již za doby druhé světové války, realizovat se ho podařilo až nyní. Parta místních nadšenců v čele s šikovnými rukami ing. Petra Tomečky vystavěly zcela novou kapličku v přírodní rezervaci Malý Kosíř, odkud je vidět na velké území Hané. Tato dřevěná kaplička se tyčí nad již bývalými lomovými jámami v této překrásném koutu přírody. Jedna se zcela otevřenou kapličku, s půdorysem do tvaru kříže, která může poskytnout přístřeší poutníkům, kteří se zde vydají. Vysvěcena byla u příležitosti pouti ke svatému Antonínkovi dne 23. června 2018. V blízké době zde ještě přibude oltář a dřevěný kříz. Jedná se již o další turistickou zajímavost na Malém Kosíři, v loňském roce se o kousek dále na umělě navazeném kopci zvaném "navážka", vybudoval turistický přístřešek s nádherným výhledem na uzemí úrodné Hané.

Turistika ve Slatinicích

Malebná hanácká obec Slatinice se může pochlubit nejen nejstaršími léčebnými lázněmi na Moravě, ale také krásnou přírodou a turisticky zajímavým okolím. Lázně jsou ideálním výchozím bodem pro začátek Vašeho výletu k atraktivním cílům Hané, které stojí za zhlédnutí.

V loňském roce se pro turisty a poutníky otevřela nová kaplička sv. Antonína na Malém Kosíři, nedaleko Slatinic. Nápad postavit na úpatí Kosíře poutní místo přišel již na počátku minulého století, realizovat se jej podařilo ale až nyní. Parta místních nadšenců v čele s Ing. P. Tomečkem se podílela na vytvoření zcela nové kapličky v přírodní rezervaci Malý Kosíř, odkud je krásně vidět na celé území Hané. Dřevěná kaplička se nachází nad již bývalými lomovými jámami uprostřed přírody, má půdorys ve tvaru kříže a poskytuje přístřeší poutníkům. V letošním roce byla doplněna o dřevěný kříž se skleněnou výplní a také o dřevěný oltář. Jedná se již o další turistickou zajímavost na Malém Kosíři, v předloňském roce se o kousek dál na uměle navezeném kopci, vybudoval velký dřevěný kříž a turistický přístřešek s nádherným výhledem na území Hané.

Veškerý informační servis, včetně zázemí a užitečných rad Vám poskytne Turistické informační centrum Slatinice, které se nachází za lázeňským domem Morava, v místě bývalého venkovního bazénu. Je otevřeno sezónně, od května do září. Kromě zajímavých tipů na výlety, poskytne i ostatní informace týkající se kulturního vyžití v okolí. V Turistickém informačním centru Slatinice si lze vypůjčit hole Nordic walking, jízdní kolo, využít sociální zařízení, ochutnat lázeňskou léčebnou vodu nebo se jen občerstvit a užívat klidu blízkého parku Ladislava Foltýna.

Přijďte, těšíme se na Vaši návštěvu.

Otevření sportovního areálu ve Slatinicích

Na slatinické hody v roce 2020 byl nejen obyvatelům malebné hanácké a lázeňské obce Slatinice otevřen nový sportovní areál okolo fotrablového hřiště ve Slatinicích. Slavnosti probíhaly od soboty 15. do neděle 16. srpna 2020. V sobotu se mohli návštěvníci těšit na již tradiční tombolu, kterou pořádal místní klub seniorů a také vystoupení místního písničkáře. Celé nádherné sobotní odpoledne završila hodová zábava. V neděli se účastníci mohli těšit na mistrovské utkání krajské soutěže a také utkání hanáckého výběru s legendami pražské Dukly.

Nové sportovní zázemi nabídne sportovcům dvě fotbalová travnatá hřiště, multifunkční hřiště, volejbalové pískové hřiště a kluziště, které určitě potěší návštěvníky v zimním období. 

Adresa a kontakt


Slatinice
783 42 Slatinice