Kulturní a informační centrum Velká Bystřice


Nacházíte se:
Provozní doba 1.5.-31.10. Út-Pá 9:30-18:00 hod., So-Ne 11:00-19:00 hod. 1.11 - 30.4. Út-Pá 8:30-17:00 hod., So-Ne 13:00-17:00 hod.

Výstava fotografií Jana Šibíka

Ojedinělá výstava fotografií Jana Šibíka s názvem "Stories" byla zahájena v sobotu 2. června hrou na trubku v podání studenta olomoucké konzervatoře Jakuba Kouby. Po úvodních slovech místostarosty města Velká Bystřice Ivo Slavotínka a kurátora galeriezet Jaroslawa Pastuszaka mohli návštěvníci vernisáže, kterých přišlo více než sto, diskutovat s autorem fotografií a vyslechnout emocionálně silné příběhy, které provází většinu z nich.

"Ne problémy jsou jen zlomkem problémů, kterým jsou v každodenní realitě vystaveni lidé třetího světa. Fotografie je nám kulturně blízká. Když se fotograf snaží do svých fotek dostat více než jen obrazovou informaci, donutí Vás se nad fotografií zamyslet. Čím jsou fotky intimnější nebo čím brutálnější věci zachycují, tím mohou být lidštější a působivější. Otázkou vždy je, jak nejlépe vystihnout danou situaci. Není to hyenismus," tak Jan Šibík vnímá témata své práce. Za jeden z předpokladů pak považuje znalost cizích jazyků. Sám hovoří plynně čtyřmi a dalšími dvěma se dorozumí.

"Fotím emoce. Čím je emoce vyhrocenější, tím máte větší šanci udělat silnou fotku. Když jsem byl např. v Bangladéši, v Kalkatě, setkal jsem se tam pro nás se šokujícím prostředím. Udělal jsem fotky a najednou ta bída byla až malebná a ta hrůza na těch fotkách nebyla. Nechci za každou cenu dělat situaci vážnou, ale někdy jsou ty situace dosti zvláštní, proto přidávám k fotografiím komentář a tak má fotka určitý příběh," dodal Šibík.

Mnohé příběhy autora odrážejí více než jen hrůzy života jeho společensko-politickou absurditu. Tak mnohým z nás připadá pohled na dnešní komunistickou Severní Koreu. "Bylo to pro mě splnění určitého snu, abych se do Severní Korey dostal. A když už se mi to po dlouhých 4 letech podařilo, chtěl jsem se podívat, jak žije průměrná rodina. Dostal jsem se do jednoho takového domu, kde jsem uviděl 2 televize, video, přehrávač. Až pak jsem zjistil, že do vesnice nebyl ještě zaveden elektrický proud. Všimnul jsem si také, že kolem vesnic, stromů, družstev jsou podivné cedule s číslovkami. Když jsem zeptal, co ty číslice znamenají, odpověděli mi, že značí, kolikrát kolem projel Kim Ir Sen." Pak se Jan Šibík podíval na fotografii vystihující ženy jdoucí cestou kolem rýžových polí a podělil se o atmosféru tohoto snímku: "Fotografii jsem pořídil úplně náhodou. Ženy jdoucí po prašné cestě si stále zpívaly. Pak se rozdělily, vešly do rýžových polí, začaly pracovat a při práci si stále zpívaly. Zeptal jsem se tedy, proč si zpívají a dozvěděl jsem se, že ženy si zpívají celý den a dosahují tak svých nejlepších pracovních výkonů."

Z publika se ozvala otázka, jak se fotograf vyrovnává s hrůzami, které vidí a fotografuje? "Může se zdát, že když po osmisté vidíte někoho nemocného, raněného, umírajícího, že se již psychicky obrníte vůči těmto emocím. Pro mě je to však stále stresující, chtěl bych se toho nepříjemného pocitu zbavit, ale nejde to," odpověděl Šibík.

"Co se Vám vybaví, řeknu-li Afghánistán? Válka, drogy, hnutí Taliban, utrpení. Všechno tam je, ale vyskytuje se tam i radost, pohoda, lidé smíření s osudem. Asi Vám to bude připadat zvláštní, ale když tam válka trvá dva roky, tak se lidé nemohou stále jen stresovat, jinak by nepřežili. Každý lidský osud, každá cesta je velmi obtížná," uvedl Šibík.

Zajímavě fotograf prezentoval fotografie z Indie: "Tady vidíte staroindický sport, je to něco jako řeckořímský zápas. Bojovníci se posypávají směsí zeminy a písku, aby jim to dodalo sílu. Tito lidé nic nemají, mají jen ten sport a k sobě velký respekt." Na závěr diskuse Jan Šibík řekl: "Většina lidí chce people nebo pozitivní fotografie, ale fotit je v tom našem světě, fotografie vyznívají pak zoufale banálně. A tak jsem začal fotit svatby, takže občas dělám fotky i nebojové…"

Výstava potrvá do 27. července a určitě stojí za zhlédnutí. V kulturním a informačním centru, které je součástí galeriezet, lze zakoupit autorskou knihu Jana Šibíka s originální podepsanou fotografií.

Více informací o tvorbě Jana Šibíka získáte rovněž na: http://www.sibik.cz/

Více informací o galeriizet naleznete na: http://www.galeriezet.cz/

Mgr. Martina Žbánková

Hanácké pupek světa

Písněmi, tancem a veselými scénkami ožije v sobotu 14. července 2012 od 16 hod. amfiteátr v Zámeckém parku ve Velké Bystřici na Olomoucku. Město se už počtvrté promění v Hanácké pupek světa. "Každým rokem rozvíjíme nějakou mystifikaci o významu Velké Bystřice jako centra - Pupku světa," poznamenal místostarosta města Velká Bystřice Ivo Slavotínek. Po spojitostech a dějinných souvislostech bude pátrat spolek Hanáckých patriotů za vydatné pomoci MS Bandu tentokrát na cestě po Divokém západu. "Samozřejmě nebudou chybět ani tradiční soutěže," pokračoval Slavotínek. Pro děti je připravena divadelní pohádka Vladislava Kracíka "O pračlovíčkovi". Po té se představí se svým country vystoupením s nádechem bluegrassu přerovská skupina Freďáci. Od 19 hod. na Vás čeká vystoupení Hanáckéch patriotů a avizované soutěže. Hudební finále Pupku bude završeno vystoupením skupiny "Legendy se vrací". Brilantní kytarový mág Andonis Civopulos, Petr Šiška, Roman "Izzi" Izaiáš a Libor Pyško zahrají ve svém nezaměnitelném podání hity známé všem generacím. Přijďte se pobavit! Čekat Vás budou stánky s bohatým občerstvením, můžete se zúčastnit soutěží a zatančit si. Vstup zdarma!

Programové shrnutí akce:

16:00 - 16:50 hod. divadelní pohádka pro děti - Vladislav Kracík "O pračlovíčkovi" (Divadlo Tramtárie Olomouc) Veselé vyprávění o tom, jak pračlovíček postavil první domeček, objevil, k čemu je dobrý oheň, jak vyzrál nad tyranosaurem a jak zjistil, že ve dvou jde všechno líp.

17:30 - 18:30 hod. koncert country skupiny "Freďáci"

19:00 - 20:30 hod. vystoupení Hanáckéch patriotů

21:00 - 22:30 hod. vystoupení skupiny "Legendy se vrací" Partička skvěle sehraných muzikantů hrajících pro dobrou náladu, nostalgické zavzpomínání i k pořádné taneční pařbě hity od Pink Floyd, Led Zeppelin, AC/DC, Queen, Bon Joviho, Deep Purple, Status Quo, ABBY či Bruce Springsteena

Výstava soch výtvarníka a pedagoga Jana Buchty

Vernisáž výstavy soch Jana Buchty se uskuteční 28. 7. 2012 v 17:00 hod. v prostorách galeriezet ve Velké Bystřici. Návštěvníkům se představí jeho výtvarné produkce, tentokrát sochy z kamene i pálené hlíny, kterými nabízí svým vnímatelům cenné hodnoty a nevšední zážitky. Vernisáž proběhne za osobní účasti autora. Výstava potrvá do 20. 9. 2012.
Jan Buchta vystavuje své sochy, kresby a fotografie jak na samostatných, tak na kolektivních výstavách. Od r. 1998 se zúčastnil mnoha výtvarných a sochařských sympózií.

Hanácké Woodstock

Na přilehlém nově zrekonstruovaném Zámeckém náměstí najdou návštěvníci pivní rynek moravské pivní klasiky (Holba-Zubr-Litovel) se spoustou dobrého jídla od místních živnostníků a spolků, na který bude volný přístup. V rámci programu se návštěvníkům představí skupiny Fragmentary, Hope Astronaut, Stracené ráj, René Lacko/Jimi Hendrix Revival, Marian Greksa a Grexabat a Pražský výběr tribute. Program vyvrcholí v 18.15 koncertem ostravské formace Buty s Radkem Pastrňákem a večer uzavře od 22.30 skupina Garage s Tonym Ducháčkem.

Velká Bystřice žije mnohožánrovou kulturou a také rockový festival je jednou z procedur našich kulturních lázní, která osvěží průběh letošního léta! Vstupenky jsou v předprodeji v Kulturním a informačním centru ve Velké Bystřici od 16. 7. 2012 za 130,-Kč, v den konání akce pak za 200,-Kč. Rockerům mladším 13-ti let vstup povolen pouze v doprovodu rodičů a zdarma! Pro přespolní budou připraveny svozové autobusy a cyklisté si mohou uzamčít svůj bicykl uvnitř festivalového areálu. Na prvních 100 platících návštěvníků čeká pivo zdarma!

Adresa a kontakt


Zámecké náměstí
783 53 Velká Bystřice