Tovačovské rybníky


Město Tovačov je doslova obklopeno vodou. Tovačovské rybníky vás uchvátí svou krásou v kažé roční době. Jsou skvělým tipem na pěší nebo cyklo výlet. 

Rybníky mají dlouhou historii, tradice rybníkářství na Tovačovsku totiž sahá až do roku 1464. Dnes zde najdete čtyři rybníky: Hradecký, Křenovský, Kolečko a Náklo.

Největší z nich je Hradecký rybník, který se nachází severně od Tovačova. Hradecký rybník je rozdělený na čtyři části vnitřními hrázemi, po kterých se můžete projít a vychutnat si výhled na vodní plochu. Každoročně se tu v polovině října konají velice oblíbené slavnostní výlovy, což je nejen zajímavá podívaná, ale také malá gastronomická slavnost.

Na východě s Hradeckým rybníkem sousedí Křenovský rybník, u tovačovského zámku je menší rybník Kolečko a jižně od Tovačova najdete rybník Náklo. 

Další zajímavosti

  • U rybníka Kolečko a podél cesty ke Hradeckému rybníku najdete staré dubové aleje, některé duby jsou staré více než 100 let.
  • Působivý výhled na vodní plochy v okolí je ze Spanilé věže Tovačovského zámku.
  • Rybníky jsou významnou ornitologickou lokalitou. Skýtají útočiště řadě vodních ptáků, kteří zde buď hnízdí, nebo je využívají jako občerstvovací zastávku. Na ptáky nejbohatší jsou rybníky: Hradecký a Křenovský.

Něco málo z historie

Za zakladatele prvních rybníků je pokládán Jan Tovačovský z Cimburka. Za Cimburků byly rybníky především součástí obranného systému tovačovské tvrze. Později za Perštejnů přibyly další rybníky, jejichž účelem už bylo hospodářské využívání. Za třicetileté války ale došlo na řadě rybníků k výrazným škodám a v 18. století byly dokonce všechny zrušeny a přeměněny na zemědělskou půdu. Po druhé světové válce postupně došlo k obnovení čtyř rybníků, které tvoří dnešní soustavu.

Tovačovské rybníky se nachází na Tovačovskukteré je součástí Hané.

 Tipy pro Vás

Ideálním vychozím bodem pro procháku kolem rybníků je město Tovačov. Do Tovačova se samozřejmě dostanete autem (parkoviště najdete v centru), ale můžete využít i hromadnou dopravu. Jezdí sem autobusy z mnoha větších okolních měst (Olomouce, Kojetína, Kroměříže a Prostějova). Ačkoliv zde v minulosti fungovala i vlaková doprava, v současnosti sem vlaky jezdí jen při zvláštních příležitostech v rámci tzv. nostalgických jízd.

Co ještě můžete v Tovačově vidět kromě rýbníků? Určitě zámek, Hanácké muzeum, židovské památky a také Tovačovská jezera, kde se, na rozdíl od rybníků, můžete i vykoupat.

Tipy na pěší turistiku

Západně od Hradeckého rybníka najdete památník Bitvy u Tovačova, k němuž vede naučná stezka  „Po stopách bitvy u Tovačova 1866“ 

Cyklotipy

Po vnitří hrázi Hradeckého rybníka vede 4. Moravská stezka. K Moravské stezce se u Tovačova  připojuje Cyklostezka Bečva.   

Adresa a kontakt