Tovačovská jezera


Tovačovská jezera se nachází jihovýchodně od města Tovačov, nedaleko soutoku řek Moravy s Bečvou. 

V současné době se tovačovská jezera skládají ze čtyř samostatných vodních ploch: Annínského jezera, Troubeckého jezera, Skašovského jezera a jezera Donbas.

Přírodní podmínky tohoto území tvoří příznivé podmínky pro řadu rostlin a živočichů. Byla zde zaznamenána přítomnost několika zvláště chráněných druhů živočichů, na sedmdesát druhů ptáků a přes 30 druhů ryb. 

Jezera začala vznikat v padesátých letech minulého století jako zatopená plocha po těžbě stěrkopísku. Celková výměra jezer činí cca 330 ha a každým rokem se zvětšuje, protože těžba nadále probíhá.

Další zajímavosti

  • Jezera slouží jako zdroj pitné vody, takže je zde omezeno koupání - ale nebojte se, vykoupat se můžete v Annínském jezeře na břehu přiléhajícím k městu Tovačov.
  • Na všech jezerech je povolen sportovní rybolov.

Tovačovské rybníky se nachází na Tovačovskukteré je součástí Hané.

 Tipy pro Vás

Ideálním  vychozím bodem pro procháku kolem rybníků je město Tovačov. Do Tovačova se samozřejmě dostanete autem (parkoviště najdete v centru), ale můžete využít i hromadnou dopravu. Jezdí sem autobusy z mnoha větších okolních měst (Olomouce, Kojetína, Kroměříže a Prostějova). Ačkoliv zde v minulosti fungovala i vlaková doprava, v současnosti sem vlaky jezdí jen při zvláštních příležitostech v rámci tzv. nostalgických jízd.

Co ještě můžete v Tovačově vidět kromě jezer? Určitě zámek, Hanácké muzeum, židovské památky a také Tovačovské rybníky.

Tipy na pěší turistiku

Po červené turistické značce se z Tovačova můžet vydat k soutoku řek Bečvy a Moravy.

Cyklotipy

Kolem jezer vás provedou Cyklostezka Bečva a také  4. Moravská stezka,které se zde spojují.

Adresa a kontakt