|  

Školní muzeum v Předmostí

Nacházíte se: ÚvodZa památkami a kulturouMuzea a galerieŠkolní muzeum v Předmostí

Adresa a kontakt


Loutkářské letnice Přerov
15. – 17.5.2020
Loutkové divadlo Sokol Přerov (1 km)
Land Art - přírodní koberec
6.11.2019 (10:00)
Náměstí T.G.M., Přerov (1 km)
další akce v okolí


Přerovsko

Předmostí u Přerova, místo, které pod zemí skrývalo kosti tisícovky mamutů z poslední doby ledové. Před 25 tisíci lety tu tábořili lovci mamutů, nalezeny tu byly i pozůstatky osídlení Kelty. Jedno z nejvýznamnějších archeologických míst v Evropě se svými významnými nálezy zapsalo do světových učebnic dějepisu a archeologie.

Lokalitou vede naučná stezka, začínající v Předmostí a končící na Čekyňském kopci, kde pravěk připomene socha mamuta v životní velikosti. V několika třídách Základní školy Komenského v Předmostí u Přerova najdete jako připomínku zdejších nálezů expozici věnovanou pravěku tvořenou pracemi žáků i učitelů.

Památník lovců mamutů

Památník lovců mamutů představuje návštěvníkům jednu z nejvýznamnějších středoevropských lokalit mladého paleolitu v Evropě umístěnou v Předmostí u Přerova.

Zastřešený pavilon je vybudován na jednom z posledních míst, kde jsou stopy po pobytu paleolitických lovců neporušeně dochovány pod sprašovými pokryvy posledního výkyvu doby ledové až do současné doby. Centrum samotného pravěkého sídliště se rozkládalo více severovýchodně, při úpatí dnes již neexistující vápencové skály Skalky, která tvořila přirozenou rozhlednu v ústí Moravské brány, odkud byly sledovány migrační tahy zvěře.

Odkrytá situace v pavilonu přímo v autentickém prostředí představuje unikátní pohled na okrajovou část sídliště lovců mamutů z doby před cca 27 000 lety, kde byl pohazován odpad ze zvířecích kostí. Rozbor kostěného materiálu dokazuje nejen, jak významnou roli hrál ulovený mamut k přežití lovecké skupiny v drsných podmínkách, ale také představuje rozmanitost fauny doby ledové. Skutečnosti naznačují, že se nejedná o sezónní sídliště, ale spíše o průběžný celoroční pobyt lovecké skupiny v Předmostí.

K nejvýznamnějším nálezům patří odkryv pohřebního areálu situovaného pod stěnou Skalky, který obsahoval pozůstatky dvaceti lidských koster, rytinu předmostské Venuše na mamutím klu, plastiku mamuta vyřezanou z mamutího klu, sošku rosomáka z hlíny, kosti zdobené rytinou, ohromné množství pazourkových a kostěných nástrojů atd.


Provozní doba

duben-říjen: po-pá: 09:00 - 16:30
duben-říjen: so: 10:00 - 15:00
leden-březen, listopad-prosinec: po-pá: 09:00 - 16:00

Lokalita

Zobrazit na mapě

Další cíle v okolíKde jíst a pítKde se ubytovatTrasyAkce
Jezdecký areál Hostinův Důl Tršice Jezdecký areál Hostinův Důl Tršice
Hostinův Důl 351 783 57 Tršice (8 km)
JANKUSPORT JANKUSPORT
Sokolská 28 750 02 Přerov (méně než 1 km)
Čokoládovna Přerov - Lenka Glosová Čokoládovna Přerov - Lenka Glosová
Tylova 231/5 751 24 Přerov - Předmostí (méně než 1 km)
Kostel sv. Vavřince Kostel sv. Vavřince
Kratochvílova 750 02 Přerov (1 km)

Mapa umístění

Školní muzeum v Předmostí

Turistické lokality

Mapa


Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA