Přírodní rezervace Malý Kosíř


Nacházíte se:

Lokalita je součástí Přírodního parku Velký Kosíř a najdete ji asi 0,5 km od lázeňské obce Slatinice.  Na vrcholu se nachází netypická dřevěná kaple.

Lokalita má rozlohu 13,38 ha a tvoří ji vrchol a východní svah Malého Kosíře. Vegetace území je tvořena acidofilními suchými trávníky v mozaice s vegetací vřesovišť, teplomilných křovin a se zbytky starého sadu.

Z významnějších druhů rostlin zde roste sasanka lesní, zvonek moravský, třešeň křovitá či lněnka lnolistá. Nachází se zde nejbohatší populace vstavače kukačky na Střední Moravě. Mezi významné druhy hmyzu patří přástevník kostivalový, ohniváček černočárý a žluťásek barvoměnný.

Malý Kosíř doshuje do výšky 317 m n.m. a na jeho vrcholu se nachází netypická poutní kaple Sv. Antonína Paduánského, která je koncipována jako otevřená dřevěná stavba. Stavba byla vystavěna v roce 2018.

Kousek od vrcholu pak naleznete ještě zastřešené vyhlídkové místo, odkud budete mít jako na dlani obec Slatinice, kde se nachází známé sirné lázně Slatinice a taky další zajímavosti: Muzeum veteránů a Galerie Zdeňka Buriana.

  Tipy v okolí

Celé oblast přírodního paku Velký Kosíř je velice malebná.  O tom věděl své např. malíř Josef Mánes, který v  v minulosti často pobýval na nedalekém zámku v Čechách pod Kosířem a za inspirací vyrážel na výlety do okolní krajiny. Víc tipů na výlety v okolí najdete: Mánesův kraj.

 Tipy na pěší turistiku

NS Velký Kosíř II  -  vede přes Velký Kosíř, Malý Kosíř a sltinicd Slatinic (délka cca 8 km - okruh,  5 zastavení). Je dostupná pouze pěšky.