|  

Přírodní park Velký Kosíř

Nacházíte se: ÚvodZa sportemPěší turistikaPřírodní park Velký Kosíř
Hanácké zastavení
11.9. – 30.12.2019
Městská galerie Prostějov (10 km)
Oslavy 30. výročí Sametové revoluce
17.11.2019
nám. T. G. Masaryka (10 km)
30 let od Sametové revoluce - Beseda nejen o Konici
14.11.2019 (18:00)
zasedací místnost zámku Konice (10 km)
Siempre Nuevo
20.11.2019 (19:00)
koncertní sál zámku Konice (10 km)
další akce v okolí


Olomoucko

Přírodní park Velký Kosíř leží v jihovýchodním výběžku Bouzovské vrchoviny. Jeho chloubou je silueta vrchu Velkého Kosíře, který je se svými 442 m. n. m. nejvyšším vrcholem Hané. V harmonické krajině tohoto parku převažují lesní porosty a všimnete si zde výrazných zlomových svahů.

Jižní část Velkého Kosíře pokrývá zakrslá doubrava, místy se suchomilnou vegetací. Na východním a jihovýchodním okraji území zaujmou návštěvníka devonské vápence. Přirozeným porostem parku byly původně teplomilné doubravy, nad kterými už však převážily smrky a borovice. Celý přírodní park je botanicky velmi cenný. Při jeho prohlídce můžete spatřit bohatá rostlinná společenstva, díky kterým se zde dobře daří hmyzu. Také zde bylo vyhlášeno několik důležitých chráněných území. Patří mezi ně např. národní přírodní památka Růžičkův lom s významnými paleontologickými místy, nebo národní přírodní památka Státní lom, kde se nalézají devonské fosilie. Za zmínku stojí i přírodní rezervace Andělova zmola. Tady se daří doubravě s podrostem mechů a lišejníků. Návštěvníka potěší i přírodní památka Brus, kterou pozná podle zalesněné stráně s teplomilnou květenou. Lehce rozpoznatelná je podle množství mravenišť i přírodní památka Studený kout.

V západní části přírodního parku se rozkládá obec Čechy pod Kosířem. Žádný návštěvník by neměl vynechat místní empírový zámek, u kterého si může odpočinout v rozsáhlém parku s mnoha cennými dřevinami. V zámku si lze prohlédnout takzvanou Mánesovu síň, kde je vystavena řada prací tohoto umělce, který zde často pobýval. Raritou je v Čechách pod Kosířem také největší hasičské muzeum na Moravě. Navštívit můžete i Slatinice, které jsou známé pro své radioaktivní lázně. Léčí se zde především pohybové potíže.

Území je přístupné po turisticky značených stezkách např. z Čech pod Kosířem (BUS), Čelechovic na Hané (BUS, VLAK) a Slatinic (BUS, VLAK). Z cyklostezek lze doporučit trasu Těšetice - Čechy pod Kosířem - Těšetice (32 km).

Přírodním parkem prochází naučná stezka (délka 10 km - okruh, počet zastavení 10), která je dostupná pěšky a na kole. Začíná v obci Čelechovice (BUS) a zde také končí. Z vrcholu Velkého Kosíře vede po žluté turistické značce odbočka naučné stezky s 5 zastaveními do Slatinic.

Lokalita

Zobrazit na mapě

Další cíle v okolíKde jíst a pítKde se ubytovatTrasyAkce
Zámek Čechy pod Kosířem Zámek Čechy pod Kosířem
798 58 Čechy pod Kosířem Mánesova 1 (1 km)
Muzeum historických kočárů Muzeum historických kočárů
nám. Svobody 377 798 58 Čechy pod Kosířem (1 km)
Zámecký park Čechy pod Kosířem Zámecký park Čechy pod Kosířem
Mánesova 1 798 58 Čechy pod Kosířem (1 km)
Bělecký Mlýn Bělecký Mlýn
Zdětín 71 798 43 Ptení (5 km)

Mapa umístění

Přírodní park Velký Kosíř

Turistické lokality

Mapa


Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA