|  

Přírodní park Kladecko

Nacházíte se: ÚvodZa sportemPěší turistikaPřírodní park Kladecko

Adresa a kontakt


Umělecká řemesla
27.6. – 1.9.2019 (17:00)
Zámecká galerie Konice (4 km)
další akce v okolí


Konicko

Přírodní park Kladecko leží v nejvyšší části Ludmírovské vrchoviny, která je součástí Bouzovské vrchoviny. Částečně do něj zasahuje Javoříčský kras, kde návštěvníka nadchnou rozsáhlé jeskynní chodby. V krajině však naleznete také další jeskyně, vápencové skály, náznaky škrapových polí a závrty. Přírodnímu parku dominuje vrch Dzbel, který je se svými 604 m n. m. jeho nejvyšším místem.

Přírodní krásy parku člověk ovlivnil jen velmi málo. Projít se zde můžete v hustých lesích, v jejichž některých částech se rozkládají plochy lesních porostů s relativně přirozenou druhovou skladbou dřevin. Parkem protékají říčky Nectava, Romže a Věžnice. Přírodní park se pyšní řadou chráněných území. V přírodní rezervaci Průchodnice se hrdě tyčí chráněné skalisko budované devonským vápencem s jeskyní a dvěma branami. V Rudce zase návštěvníka upoutá smíšený les s přirozenou skladbou dřevin a bohatým podrostem. Přírodní památku Taramka na jaře provoní zbytky květnatých a bikových bučin, v přírodní památce Na Kozénku se má k světu sasanka lesní. Dostanete-li se mezi mokřady s bohatou květenou a útočištěm obojživelníků, došli jste jistě na území přírodní památky U nádrže.

První lidé se na tomto území usídlili už koncem starší doby kamenné. Dokazují to nálezy z jeskyní u Ludmírova, ale také z širšího okolí. Přímo v přírodním parku můžete ještě vystopovat několik zaniklých středověkých osad. Např. středověká vesnice Rezkov ležela mezi Ponikví a Hvozdem. Zbytky hráze rybníka, u nějž vesnice stála, lze obdivovat dodnes.

Za prohlídku stojí také trojúhelníková náves se zámkem a barokním kostelem v Jesenci. A pokud jste lyžaři, oceníte nově otevřené lyžařské středisko s umělým zasněžováním v Kladkách.

Území přírodního parku je dostupné po turisticky značených stezkách s východiskem v městě Konici (BUS, VLAK), Javoříčko (BUS) a Kladky (BUS). Jsou zde vyznačeny i cyklotrasy, dobrý přehled o cyklotrasách poskytuje orientační poutač nedaleko náměstí v Konici.

V části přírodního parku je instalována naučná stezka (délka 8 km, 12 zastavení). Začíná na železniční zastávce Šubířov (BUS, VLAK) a končí v obci Jesenec (BUS). Je dostupná pěšky i na kole.

Lokalita

Zobrazit na mapě

Další cíle v okolíKde jíst a pítKde se ubytovatTrasyAkce
Hrad Bouzov Hrad Bouzov
Bouzov 8 783 25 Bouzov (10 km)
Kostel svatého Libora Kostel svatého Libora
798 53 Jesenec (1 km)
Pila Ludmírov Pila Ludmírov
798 52 Ponikev - Kopec (2 km)
Zámek Konice Zámek Konice
798 52 Konice (3 km)

Mapa umístění

Přírodní park Kladecko

Turistické lokality

Mapa


Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA