|  

Levandulový statek

Nacházíte se: ÚvodZa sportemPěší turistikaLevandulový statek

Adresa a kontakt


VELKÉ PŘÁNÍ
26.1.2020 (16:00)
Mohelnické kulturní centrum s.r.o. (8 km)
CESTA ZA ŽIVOU VODOU
30.1.2020 (16:00)
Mohelnické kulturní centrum s.r.o. (8 km)
MALÉ ŽENY
30.1.2020 (18:30)
Mohelnické kulturní centrum s.r.o. (8 km)
MALÉ ŽENY
31.1.2020 (18:30)
Mohelnické kulturní centrum s.r.o. (8 km)
další akce v okolí


Mohelnicko

Rodinný statek navazující na tradici prarodičů se zabývá pěstováním česneku, jahod, měsíčku, máty, meduňky a především levandule. Právě levandule se stala ik...

Rodinný statek navazující na tradici prarodičů se zabývá pěstováním česneku, jahod, měsíčku, máty, meduňky a především levandule. Právě levandule se stala ikonickou komoditou statku, kdy z původních 500 vysázených rostlin jich již mají 14 000. Na statku se pořádají zážitkové programy, nabízí degustace, fotografování s profesionálním fotografem, či možnost využití místa pro svatby. Jednou do roka také pořádají velký dvoudenní festival plný hudby, atrakcí, výrobků od lokálních producentů, dobrého jídla a pití v prostředí rozkvetlých levandulových polí.

Kolem levandulových polí byly nedávno pro návštěvníky vystavěny tři malé turistické altánky na odpočívání, aby se ještě více umocnila uklidňující síla nádherného levandulí provoněného prostředí. Statek nabízí komentované prohlídky, možnost natrhat si vlastní kytici, a díky venkovní kuchyni i degustační menu pokrmů s přídavkem této plodiny. Pro zájemce je také možné od května do července navštěvovat dvakrát týdně 1,5 hodinové lekce jógy v netradičním prostředí mezi levandulovými keři. V plánu je aktuálně stavba rozhledny, zřízení jednoduchého ubytování ve formě chatek, a navýšení počtu rostlin až na 84 000.

Návštěvníci mají možnost nakoupit zboží z levandule v malém obchůdku přímo v Bezděkově, ale i v e-shopu. Jedná se především o kosmetické přípravky s levandulí, vyřezávaná dekorační levandulová mýdla, sirup, likér, pytlíček sušených levandulových lístků pro provonění, či levanduli na čaj, vaření a pečení.

Kromě statku samotného byla otevřena také malá kavárna na náměstí v centru města Zábřeh (Masarykovo náměstí 12/13), kde kromě tradičního kavárenského sortimentu nabízejí právě i speciality s levandulí, ať je to káva, čaj, punč, speciální šumivé víno, limonáda, bábovka, čokoláda, marmeláda, sušenky či zmrzlina. Vše je možné vychutnat si na místě, ale i zakoupit si na domácí spotřebu. Kromě vlastních produktů disponují také sýry od místních farmářů, které tak chuťově doplňují produkty přidružené vinotéky s širokou nabídkou Rieslingů převážně z Moravy a různých vinařských oblastí Německa.

Většina produkce z úrody je zpracovávána právě pro Levandulovou kavárnu v Zábřehu, farmářské trhy a část pro odběratele. Vždy na podzim nebo na jaře může statek nabídnout k prodeji i sazenice levandule pro veřejnost. Levandule je na statku pěstována bez chemických postřiků a umělých hnojiv.

Proč právě levandule?

Je velmi vyhledávanou rostlinou, a to jak pro okrasu, léčivé účinky, jako koření, ale i pro další zpracování v kosmetickém a drogistickém průmyslu.

Pro své silné aroma byla levandule oblíbena už v dobách dávno minulých, její sušené květy se sypaly po domě pro osvěžení vzduchu i jako ochrana před hmyzem. Levandulové svazečky nebo sáčky se umísťovaly do prádelníků jako ochrana proti molům a pro provonění prádla. Polštářky a pytlíčky plněné sušeným levandulovým květem používali lidé trpící nespavostí, stresem, depresí či bolestí hlavy. Přidávala se i do relaxačních koupelí a mýdel, do parfémů, tělových krémů a vonných olejíčků. Vyhledávané jsou i éterické oleje do lamp a potpourri.

Levandule má i ochranný účinek při aplikaci na kůži, jelikož látky v ní obsažené ochraňují kůži před přílišným rozmnožením škodlivých mikroorganismů, a používala se tak pro ošetření problematické pleti, např. pro léčbu akné nebo ekzému. Speciální krémy, oleje a alkoholové výtažky z levandule se používají pro masáže při revmatických bolestech či pro uvolnění a relaxaci svalů, některé i pro jemné masáže kůže na čele a spáncích při migrénách.

Suché květy určené pro přípravu čaje mají relaxační a uklidňující účinky. Takový čaj je vhodný všude tam, kde bojujeme s neduhy jako je nespavost, nervozita, stres, deprese, pocity napětí, bolesti hlavy, nepříjemné stavy v období klimakteria a pod. Levandulový čaj je vhodný i při trávících potížích, pomáhá při žaludeční nevolnosti, plynatosti a žaludečních a střevních kolikách. Přidávat ji můžeme i do bylinného čaje pro léčbu nemocí z nachlazení, spojených s dýchacími problémy, jako je angína, chřipka, rýma, bronchitida, zánět dutin a podobně.

Ostatní aktivity

  • gastronomie, gurmánská turistika
  • agroturistika, ekoturistika

Lokalita

Zobrazit na mapě

Další cíle v okolíKde jíst a pítKde se ubytovatTrasyAkce
Zámek Úsov Zámek Úsov
Zámecká 1 789 73 Úsov (3 km)
Muzeum Zábřeh Muzeum Zábřeh
Muzeum Zábřeh Žižkova 1 789 01, Zábřeh (10 km)
Muzeum Olomouckých tvarůžků A.W. Muzeum Olomouckých tvarůžků A.W.
Palackého 2 789 83 Loštice (10 km)
Fit müsli šťavnatá a Fit Bio müsli jablko Fit müsli šťavnatá a Fit Bio müsli jablko
ÚSOVSKO FOOD a.s. Klopina 33 789 73 Klopina (1 km)

Mapa umístění

Levandulový statek

Turistické lokality

Mapa


Copyright © 2009 – 2020 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA