|  

Křižovatka řek

Nacházíte se: ÚvodZa památkami a kulturouTechnické památkyKřižovatka řek

Adresa a kontakt

  • 752 01 Uhřičice

Kojetínské filmové léto 2019
1.6. – 31.8.2019
Nádvoří VIC Kojetín (2 km)
Kojetínské hody 2019
16. – 18.8.2019
Kojetín (2 km)
Rozsvícení vánočního stromu v Kojetíně
22.11.2019 (16:00)
Masarykovo náměstí Kojetín (2 km)
Veterán rallye
22.6.2019
Němčice nad Hanou (6 km)
další akce v okolí


Střední Haná

Zajímavost, o jaké málokdo ví, se nachází na pravém břehu řeky Moravy v katastru obce Uhřičice u Kojetína.

Najdete ji asi dva kilometry severně za obcí a je to stavba, která řeší překřížení řeky Valové s mlýnským náhonem. Této stavbě se říká Sifon a byla zbudovaná před sto lety, v roce 1908. Zajímavé na této stavbě postavené z betonu je, že mohutnější mlýnský náhon podtéká pod dnem řeky Valové.

Mlýnský náhon byl v minulosti uměle zbudovaný a vytékal z řeky Moravy u Bolelouce. Poháněl po toku několik mlýnů a vléval se zpět do Moravy pod Lobodicemi. V roce 1583, rok po smrti pana Vratislava z Pernštejna, pána na Tovačově i Kojetíně, byl mlýnský náhon prodloužen, aby mohl dodávat vodu i na kojetínský mlýn. Přechod přes řeku Valovou vyřešili tehdejší stavitelé překlenutím řeky Valové dřevěným korytem (tzv. vantrokami), širokým 10,5 metrů. V 80. letech 19. století bylo dřevěné koryto nahrazené železným. Velkým nedostatkem ale bylo, že mezi dnem řeky Valové a korytem byla mezera jen 1,3m, takže větší přítok vody byl tím bržděn. Roku 1886, dne 15.10 se konalo komisionelní řízení za přítomnosti okresního komisaře hraběte Marschala, komise zjistila, že vantroky jsou hlavní příčinou vystupování vody z řečiště Valové a záplavami okolí s následnými škodami.

Z těchto důvodů byla Moravským zemským sněmem v Brně navržena a schválena úprava řeky Valové od mostu na okresní silnici mezi Bedihoštěm a Hrubčicemi až ke vtoku do řeky Moravy. Na provedení regulace byl v roce 1907 povolen zemský příspěvek 60.778 K v tehdejších měně a tento obnos byl převedený do rozpočtu stavby.

Autoři projektu vyřešili úkol skutečně originálně. Při regulaci řeky Valové bylo stanoveno, že její průtok v řečišti musí být volný a nepřerušovaný, aby voda při vysokém stavu volně protékala. Z toho důvodu naplánovali, že mlýnský náhon se stále stejným průtokem bude řeku Valovou podtékat. Křižovatka byla provedena dvěma betonovými tunely pod novým řečištěm řeky Valové, kterými voda mlýnského náhonu nyní protéká dál na mlýn v Kojetíně. V našich poměrech i v rámci Rakousko-Uherska, to bylo dílo ojedinělé, které postavila stavební firma Pittel Brausewetter. Na stavbě pracovali domácí dělníci z celého okolí. Stavba stála 50.000 K v tehdejší měně a byla dokončena v listopadu roku 1908. Uvedení Sifonu do provozu se konalo za přítomnosti vládního zástupce, několika inženýrů a místních občanů.

Srpen 2008, Bohumil Kyselý st. z Uhřičic

Více informací naleznete na


Lokalita

Zobrazit na mapě

Další cíle v okolíKde jíst a pítKde se ubytovatTrasyAkce
Zámek Tovačov Zámek Tovačov
Cimburkova 2 751 01 Tovačov (6 km)
Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie
Vzdělávací a informační centrum Kojetín Masarykovo nám. 8 752 01 Kojetín (2 km)
Synagoga, rabínský dům a hřbitov Synagoga, rabínský dům a hřbitov
Husova 796 752 01 Kojetín (2 km)

Mapa umístění

Křižovatka řek

Turistické lokality

Mapa


Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA