|  

Kostelíček

Nacházíte se: ÚvodZa památkami a kulturouCírkevní památkyKostelíček

Adresa a kontakt


Florbalový zápas: FBC Hranice x S.K. P.E.M.A. Opava
25.1.2020
Sportovní centrum Naparia (méně než 1 km)
Pohádka: O pejskovi a kočičce
26.1.2020
Koncertní sál Hranice (méně než 1 km)
další akce v okolí


Hranicko

Významné poutní místo s bohatým souborem sakrálních staveb.

Kostel Narození Panny Marie (lidově zvaný Kostelíček) je vyhledávané poutní místo. V jeho areálu se nachází hřbitov se 14 kaplemi křížové cesty, pozdněrenesanční brána, raněbarokní kaple sv. Antonína Paduánského a kostel Narození Panny Marie s magdalénskou kaplí. Třikrát do roka se zde konají bohoslužby.

Podle místní tradice byl Kostelíček vystavěn již zakladatelem Hranic, rajhradským mnichem Jurikem († 1209), avšak první písemná zmínka pochází z roku 1492. V roce 1595 byl tento kostelík nahrazen rozsáhlejší stavbou, která je zachována dodnes. Jedná se o pozdně gotickou jednolodní stavbu s polygonálním chórem, sakristie byla přistavěna v roce 1781.

Kostelíček byl centrem místního kultu Matky Boží Hranické, posvátné sochy z lipového dřeva, jejíž vznik spadá do druhé poloviny 15. století. Největší rozkvět kultu Panny Marie Hranické zažil Kostelíček na konci 17. a začátku 18. století, nikdy však nedosáhl významu velkých barokních poutních míst na Moravě. S proměnou barokní zbožnosti na konci 18. století kult Matky Boží Hranické ustupoval, až nakonec zcela vymizel. Posvátná socha byla umístěna na bočním oltáři v místech, kde se dnes nachází oltář s obrazem sv. Antonína z Padovy. V roce 1953 byla socha přenesena do hranického farního kostela, dnes se však nachází v depozitáři Arcibiskupství olomouckého.

Zmínka o kapli sv. Antonína z Padovy se objevuje poprvé v roce 1658, v té době však již byla opravována. V roce 1786 byla kaple v rámci josefínských reforem odsvěcena a poté sloužila jako skladiště střelného prachu. Až roku 1824 byla kaple opravena a vrácena původnímu bohoslužebnému účelu.

Hřbitov u Kostelíčka existoval již na konci 15. století, kdy zde byli pochováváni příslušníci hranické jednoty bratrské. Nejstarší dochované náhrobky pocházejí z druhé poloviny 19. století. Sochy na hřbitově představují Kalvárii z roku 1786, sv. Cyrila a sv. Metoděje z roku 1885 a novodobou sochu sv. Terezie z Lisieux.

Před vchodem do kostela můžete zhlédnou kamenný sloupek na almužnu z roku 1689. K ohradní zdi je přistavěno čtrnáct kaplí křížové cesty, jsou v nich umístěny dřevořezby z roku 1884, které zachycují obrazy z Ježíšova ukřižování.

Lokalita

Zobrazit na mapě

Další cíle v okolíKde jíst a pítKde se ubytovatTrasyAkce
Hrad Helfštýn Hrad Helfštýn
751 31 Týn nad Bečvou (8 km)
Zámek Hranice Zámek Hranice
Pernštejnské nám. 1 753 37 Hranice (méně než 1 km)
Kostel Stětí sv. Jana Křtitele Kostel Stětí sv. Jana Křtitele
753 01 Hranice (méně než 1 km)
Synagoga a hřbitov Synagoga a hřbitov
Janáčkova 728 753 01 Hranice (méně než 1 km)

Mapa umístění

Kostelíček

Turistické lokality

Mapa


Copyright © 2009 – 2020 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA