|  

Korunní pevnůstka

Nacházíte se: ÚvodZa památkami a kulturouVojenské památkyKorunní pevnůstka

Adresa a kontakt


O pejskovi a kočičce
26.1.2020 (15:00)
Kašpárkova říše Olomouc, Hynaisova 11, 779 00 Olomouc (méně než 1 km)
Beefeater & Tonic Weekend
24. – 26.1.2020 (21:00)
Retro Klub Tržnice Olomouc, Kateřinská 222/19, 77900 Olomouc (méně než 1 km)
Daruj krev s rektorem
17. – 21.2.2020 (07:00)
FN Olomouc, transfůzní oddělení (1 km)
Pohádkový karneval
26.1.2020 (14:00)
Obchodní Centrum HANÁ, Kafkova 8, 779 00 Olomouc (3 km)
další akce v okolí


  • V současné době se v areálu Korunní pevnůstky konají kulturní akce.
  • Součástí areálu je také interaktivní science muzeum Pevnost poznání.

Olomouc

Jedná se o velmi dochovanou, ucelenou část bývalé bastionové pevnosti Olomouc. V roce 1754 bylo budování zahájeno terénními úpravami. V letech 1755-56 byla dokončena armováním. Pevnůstka sestává z jednoho pětibokého bastionu a dvou půlbastionů.

V areálu Korunní pevnůstky je umístěna barokní prachárna, torzo empírové strážnice a od poloviny 19. století byl její vnitřní prostor doplněn dvěma rozlehlými budovami dělostřeleckých laboratoří. Korunní pevnůstka sloužila jako zvláštní vstup do města a v jejím areálu byly umístěny kanonické zahrady a osa cesty do města byla osázena alejí.

Po zrušení olomoucké pevnosti zůstal systém korunní hradby v rukou armády, ale zároveň byl otevřen i potřebám obyvatel města jako letní sušárna prádla.

Definitivně byla Korunní pevnůstka uzavřena veřejnosti po roce 1945. V následujících letech sloužila armádě jako speciální skladovací prostory. Pouze její část se od roku 1967 stala součástí Botanické zahrady a Rozária. Koncem 20. století byla městu navrácena armádou zpět. V roce 2008 prodalo Statutární město Olomouc areál občanskému sdružení Muzeum Olomoucké pevnosti za symbolickou jednu korunu. Cílem občanského sdružení je vybudování muzea olomoucké pevnosti, informačního centra pro celý komplex zachovaných staveb vojenského charakteru v Olomouci i blízkém okolí a volnočasového centra.

Stálá expozice: Prachárna

Expozice v někdejší válečné prachárně mapuje významnou vojenskou historii města Olomouce jako pevnosti a přináší řadu nových informací. Součástí expozice jsou také nálezy, které se podařilo najít v areálu Korunní pevnůstky. V prvním patře muzea je vystaven sádrový model akademického sochaře Jiřího Žlebka zachycující Olomouc v roce 1758, který doplňují reprodukce malíře Otakara Suchana. V současné době jsou ve výrobě další exponáty, o něž bude expozice potupně obohacována. Samotný objekt válečné prachárny, pocházející z roku 1758, je jediným unikátem na území České republiky.

Prachárna byla vybudována v roce 1758 jako první ze čtyř objektů Korunní pevnůstky a patřila ke čtyřem válečným prachárnám umístěným v bastionech uvnitř Olomoucké pevnosti. Byla postavena v ryze účelových vojenských formách a zřízena tak, aby splňovala maximálně možné bezpečnostní požadavky na uskladnění trhavin. Svému účelu sloužila velmi dobře, proto nebyla později výrazněji upravována. K lepší ostraze byla těsně u prachárny přistavěna ohradní zeď. Svému účelu měla prachárna sloužit především za válečných konfliktů.

Patrový objekt je zastřešen sedlovou střechou. Jeho trojlodní dispozici tvoři sled dvou řad trámových pilířů a přízedních pilířů s výměnami. V interiéru jsou zachovány štěrbinové větrací otvory se segmentovými záklenky. Dvouramenné schodiště má vyřezávané hlavy pilířků a jednoduché dřevěné zábradlí. Prkenná podlaha v patře je členěná mřížovanými větracími průduchy. Patro je zaklenuto převýšenou valenou klenbou.

Provozní doba

duben-říjen: út-ne 9:00-17:00 | listopad-březen: po tel. dohodě (+420 725 250 215; +420 604 183 977)

Vstupné

2 dospělí + max. 3 děti 6-15 let: rodinné 150 Kč
2 dospělí + 1 dítě 6-15 let: rodinné 120 Kč
základní 60 Kč | snížené 30 Kč

Marie Terezie nechala Olomouc přestavět na mohutnou pevnost

Panovnice Marie Terezie zavítala do Olomouce dvakrát a udělala na obyvatele města velký dojem. Jejich Matička, jak si ji důvěrně překřtili, se u nich cítila dobře a dostalo se jí vždy vřelého přijetí. Její rozhodnutí udělat z města důležitou hraniční pevnost bylo pro Olomouc klíčové. Život ve městě nadlouho ovlivňovala trvalá přítomnost vojenské posádky. Po Marii Terezii je dnes ve městě pojmenována Terezská brána nebo Tereziánská zbrojnice. Pozůstatkem někdejšího tereziánského opevnění je...

Lokalita

Zobrazit na mapě

Další cíle v okolíKde jíst a pítKde se ubytovatTrasyAkce
Katedrála sv. Václava Katedrála sv. Václava
Václavské náměstí 779 00 Olomouc (méně než 1 km)
Chrám Panny Marie Sněžné Chrám Panny Marie Sněžné
Denisova ul. 779 00 Olomouc (méně než 1 km)
Kostel sv. Michala Kostel sv. Michala
Žerotínovo nám. 1 779 00 Olomouc (méně než 1 km)
Kostel sv. Mořice Kostel sv. Mořice
ulice 8. května 779 00 Olomouc (méně než 1 km)

Mapa umístění

Korunní pevnůstka

Turistické lokality

Mapa


Copyright © 2009 – 2020 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA