Hrádek Lipová nazývaný Špacírštejn


Nacházíte se:

Hrádek Lipová, který je častěji nazývaný jako Špacírštejn, se nachází nedaleko obce Lipová. Hrádek je zdrobnělá romantická napodobenina zříceniny hradu, kterou postavil v letech 2006 - 2010 tzv. „z nudy“ jeden z obyvatel obce Lipová, pan Zdeněk Procházka.

Stavba je provedená tzv. nasucho, pan Procházka  při stavbě využil kameny sesbírané z okolních polí. Většina stavby je opravdu jen z nasucho skládaných kamenů, pouze nosné části jsou zpevněny maltou. Střed hrádku tvoří asi 3 metry vysoká kruhová věž s chodbou. V hrádku je malá místnost s  dveřmi, sloužící k úschově nářadí. Stavba je opravdu mistrovským dílem – pan Procházka dostál mottu, které zde sám do kamenné desky vytesal: „Každý člověk by měl v životě stvořit mistrovské dílo.“ V těsné blízkosti je ještě jedna kamenná stavba, zásobárna. Celý areál je udržován. Seče se zde tráva, vysazují se květiny a okrasné dřeviny.

Kde hrádek najdete? Počítejte s tím, že při jeho hledání si užijete i trochu napětí, protože k němu nevede žádné turistické značení. Ale možná Vám pomůže, že hrádek leží uprostřed motokrosové trati, kterou využívají místní motocyklisté.