|  

Hrad Helfštýn

Nacházíte se: ÚvodZa památkami a kulturouHrady a zámkyHrad Helfštýn

Adresa a kontakt


Výstava: Radim Hanke – dílo
21.11.2019 – 5.1.2020
Synagoga Hranice (8 km)
Vánoce při muzice
8.12.2019
Masarykovo náměstí Hranice (8 km)
Benefiční vánoční bazar s Charitou Hranice
7.12.2019
Komunitní a kulturní centrum Karnola Hranice (8 km)
Florbalový zápas: FBC Hranice x FBC Letka Toman Finance Group
7.12.2019
Sportovní centrum Naparia (8 km)
další akce v okolí


  • Helfštýn je jeden z nejrozsáhlejších hradů ve střední Evropě.
  • Doporučujeme návštěvu mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston pořádaného poslední víkend v srpnu.

Lipensko

Jeden z nejnavštěvovanějších hradů Olomouckého kraje. Chcete-li vychutnat nezapomenutelné kouzlo středověku, zařaďte se mezi neuvěřitelných sto tisíc návštěvníků, kteří ročně projdou branami hradu Helfštýna.

Již z dálky lze ze všech stran spatřit hrad, budovaný na zalesněném kopci od 14. století. Jedna z nejnavštěvovanějších památek Olomouckého kraje, v 17. století záměrně pobořená, má v současnosti charakter pevnosti se šesti branami a řadou budov a valů z 18. století.

Helfštýn prý nese jméno loupeživého Helfrieda z Linavy, který jej založil. Hrad byl postupně zdokonalován a opevňován. Od 19. století byl hrad prezentován jako turistický a památkově významný objekt. V současné době se stal přirozeným kulturním centrem regionu. V areálu hradu se konají celosezónně různé kulturní a společenské akce. V blízkosti hradu se nachází také vyhledávaný horolezecký terén s velkým počtem jištěných cest.

Historie hradu

14. - 15. století

Hrad vznikl pravděpodobně v poslední čtvrtině 13. století. Někdy kolem r. 1320 se stal vlastníkem hradu Vok z Kravař, příslušník významného moravského panského rodu. V držení Kravařů zůstal Helfštýn déle než sto let a v této epoše prodělal dalekosáhlé stavební změny. Se stavebními úpravami se započalo ve větším měřítku již v první polovině 14. století, ale hlavní přestavba hradu na gotickou pevnost se odehrála až na konci 14. a na začátku 15. století. Kravařové především zdokonalili opevnění Helfštýna. Provizorní opevnění starého parkánu nahradili silnou kamennou zdí se čtyřmi baštami, nad vchodem do vlastního hradu dali postavit hranolovou věž a zabezpečili jej padacím mostem, na jižní straně vybudovali opevněné předhradí a přeťali hřeben vrchu příkopem vytesaným do skály. Hrad byl rozšířen o nové podélné křídlo Helfštýnský hradní palác a postavena hradní kaple.

Éra rodu Pernštejnů

V roce 1474 převzal hradní panství Vilém z Pernštejna a přistoupil k jeho další přestavbě. Na Helfštýně byl v poslední čtvrtině 15. století hrad rozšířen o důkladně opevněné, rozsáhlé hospodářské předhradí (dokončeno r.1480) a dále o další předhradí, které vytvářelo novou předsunutou obranu celého rozšířeného objektu. Současně bylo zdokonalováno baštami, novým systémem věží a bran opevnění starého kravařského hradu. Půdorys hradu dostal s konečnou platností protáhlý tvar a v jeho vnější podobě výrazné překrýval dokonalý opevňovací systém všechny ostatní architektonické články.

Renesanční přestavba

Na přelomu 16. a 17. století došlo k přebudování vnitřního jádra hradu v renesanční sídlo. Starý hradní palác byl zbořen a spolu s nim i část jeho původního gotického opevnění a na uvolněném prostoru vznikl velkolepý renesanční palác, ostře kontrastující s rozsáhlým systémem pozdně gotického opevnění, který jej obklopoval.

Zkáza hradu

Roku 1656 bylo přikročeno k poměrně rozsáhlým demoličním pracím, které sice opevnění Helfštýna příliš nepoškodily, ale zbavily jej s konečnou platností rázu panského sídla. A tím začala dlouhodobá zkáza hradu.

Zkázu urychlili ve druhé polovině 18. století i Ditrichštejnové demoličními pracemi. Tyto pokusy vyvrcholily r.1817, kdy byla dělostřeleckou palbou poničena část vnitřního hradu.

Provozní doba

březen, listopad: so-ne: 09:00 - 16:00
duben, září-říjen: út-ne: 09:00 - 17:00
květen-srpen: út-ne: 09:00 - 18:00

Vstupné

březen, listopad: základní 30 Kč | snížené 20 Kč
duben-říjen: základní 60 Kč | snížené 40 Kč

Slevy

Olomouc region card Zdarma

Lokalita

Zobrazit na mapě

Další cíle v okolíKde jíst a pítKde se ubytovatTrasyAkce
Outdoor centrum Helfštýn Outdoor centrum Helfštýn
751 31 Týn nad Bečvou (méně než 1 km)
Viadukty Ferdinandovy Severní dráhy Viadukty Ferdinandovy Severní dráhy
Pernštejnské nám. 1 753 01 (2 km)
Cykloservis Jiří Babka Cykloservis Jiří Babka
Na Bečvě 1351 751 31 Lipník nad Bečvou (2 km)

Mapa umístění

Hrad Helfštýn

Turistické lokality

Mapa


Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA