|  

Hrad Bouzov

Nacházíte se: ÚvodZa památkami a kulturouHrady a zámkyHrad Bouzov

Adresa a kontakt


VELKÉ PŘÁNÍ
24.1.2020 (16:00)
Mohelnické kulturní centrum s.r.o. (8 km)
PŘÍLIŠ OSOBNÍ ZNÁMOST
23.1.2020 (18:30)
Mohelnické kulturní centrum s.r.o. (8 km)
PŘÍLIŠ OSOBNÍ ZNÁMOST
24.1.2020 (18:30)
Mohelnické kulturní centrum s.r.o. (8 km)
PLES SPŠE MOHELNICE
24.1.2020 (20:00)
Mohelnické kulturní centrum s.r.o. (8 km)
další akce v okolí


  • Hrad je oblíbeným místem filmařů. Natáčela se zde např. pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Princezna Fantaghiro, pokračování seriálu Arabela či epizoda seriálu Mladý Indiana Jones.
  • Pravidelně se zde konají letní víkendová odpoledne s promítáním filmů a pohádek, středověký jarmark s šermířskými vystoupeními (srpen), hudební festival Moravské hrady (srpen) nebo večerní kostýmované prohlídky (poslední víkend v září a říjnu).
  • Vybrané prostory hradu je možné pronajmout pro pořádání slavnostních akcí. Více informací na www.mojeconvention.cz

Litovelsko

Uprostřed lesů se tyčí jeden z nejnavštěvovanějších a nejpůvabnějších hradů u nás, romantický hrad Bouzov s bezpočtem věží a bašt. Přes dva padací mosty klenoucí se nad hradním příkopem přejely spousty králů a princezen, neboť toto místo je přímo rájem hraných pohádek a filmů. Hrad Bouzov, který vlastnil řád německých rytířů, však dokonalé středověké sídlo pouze napodobuje.

Do roku 1696 hrad Bouzov střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem sátu. V roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku.

Dnešní podobu typického romantického sídla s cimbuřími, akrýři, střílnami a chrliči získal bouzovský hrad po rozsáhlé přestavbě v letech 1895-1910. Unikátní jsou dva padací mosty a padací mříž.

Historie hradu

Hrad byl založen na počátku 14. století Búzem z Búzova. Od poloviny 14. století pak přešel do rukou pánů z Vildenberka, kteří v roce 1382 panství prodali moravskému markraběti Joštovi. Ten pak Bouzov v roce 1396 přenechal svému přívrženci Heraltovi z Kunštátu.

V rukou pánů z Kunštátu zůstal hrad s kratšími přestávkami téměř až do konce 15. století. V té době dosáhlo panství největšího rozkvětu. Je pravděpodobné, že na hradě Bouzově se narodil pozdější český král Jiří z Poděbrad, jelikož jeho otec Viktorín zde prokazatelně sídlil.V roce 1442 Jiří z Poděbrad přenechal panství svému stoupenci Zdeňkovi Kostkovi z Postupic. V letech 1472-1696 byl hrad v majetku mnoha různých českých a moravských rodů. Od roku 1696 až do roku 1939 pak vlastnil panství Řád německých rytířů. V období nacistické okupace se hrad stal sídlem přepadového oddílu SS, který 5. května 1945 vypálil obec Javoříčko.

Dnešní podobu hrad získal po rozsáhlé přestavbě, jež byla zahájena na přelomu 19. a 20. století. Důvodem rekonstrukce byl plán arcivévody Evžena Habsburského objekt přestavět na letní šlechtické sídlo. Vznikla tak dokonalá iluze mohutného středověkého sídla, kde se prolíná několik uměleckých slohů.

Interiér

Mobiliář hradu Bouzov pochází převážně ze soukromých sbírek arcivévody Evžena a částečně ze sbírek řádu německých rytířů. Novodobé zařízení pak bylo vyrobeno speciálně pro objekt. Nejcennější částí hradu je novogotická hradní kaple, vybavená gotickým oltářem a vyzdobená náhrobními kameny řádových mistrů. Za pozornost jistě také stojí hradní zbrojnice, původní gotický sál, Sloupová síň i reprezentativní prostory - Rytířský sál a Lovecká síň.

Nahlédnout můžete do tajů hradní kuchyně, bytu arcivévody Evžena Habsburského, šatny hradní kapely, tajné chodby, sklepení či na půdu. Vybrat si můžete z několika okruhů tras a prohlídek. Například klasická trasa zabere hodinu a podá ucelený obraz o hradě i detailech hradního života. Velké nadšení malých i velkých návštěvníků vzbuzují noční romantické prohlídky, které se zde konají.

Informace o prohlídkových okruzích, stejně jako možnost nákupu vstupenky online (platí pouze pro některé okruhy), naleznete zde.

Provozní doba

duben, říjen: so-ne a svátky: 09:00 - 16:00
květen-červen, září: út-ne: 09:00 - 17:00
červenec-srpen: út-ne: 09:00 - 18:00

Vstupné

Hrad Bouzov: základní 150 Kč | snížené 100 Kč | rodinné 450 Kč
Hrad se představuje: základní 120 Kč | snížené 90 Kč | rodinné 330 Kč
Hrad z ptačí perspektivy: základní 60 Kč | snížené 50 Kč | rodinné 170 Kč

Slevy

Olomouc region card Zdarma

Ostatní aktivity

  • prohlídka, průvodcovství

Filmová místa

Bouzov a okolí

Uprostřed lesů najdete romantický hrad Bouzov, jeden z nejpůvabnějších hradů u nás. Nádherné místo neušlo pozornosti filmařů, kteří zde natočili řadu filmů a pohádek.


Natáčelo se zde

O princezně Jasněnce a létajícím ševci

O princezně Jasněnce a létajícím ševci

Pohádka o mladém ševcovském tovaryšovi Jírovi, který si vyrobil z jemné kůže křídla, s jejichž pomocí vysvobodil z věže královského hradu princeznu Jasněnku, kam ji zavřel její otec v marné snaze zabránit věštbě zlé čarodějnice, a posléze ji vymanil i z moci samotné čarodějnice a její dcery Černavy.

více »

Kopretiny pro zámeckou paní

Kopretiny pro zámeckou paní

Prázdninová komedie o holkách krásně praštěných. Patnáctiletá Kateřiná Krásná žije se svými rodiči - kastelány na hradě Krabonoši.

více »

Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek

Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek

Arabela pokračuje dalšími šestadvaceti příběhy, jimiž autoři Miloš Macourek a Václav Vorlíček volně navázali na díly předchozí.

více »

Princezna Fantaghiro

Princezna Fantaghiro

Italská filmová pohádka vypráví o krásné a odvážné princezně Fantaghiro a jejích fantastických dobrodružstvích.

více »

O medvědu Ondřejovi

O medvědu Ondřejovi

Pohádka vypráví o princezně Blance a jejím milém, myslivci Ondřejovi.

více »

O Janovi a podivuhodném příteli

O Janovi a podivuhodném příteli

Výpravný film vznikl na motivy knižní předlohy H. CH. Andersena.

více »

Krev zmizelého

Krev zmizelého

Výpravný historický snímek, který se odehrává během 2. světové války, vypráví dramatický příběh matky a posléze její dcery.

více »

Napola: Hitlerova elita

Napola: Hitlerova elita

Válečné drama vypráví o sedmnáctiletém Friedrichu Weimerovi, který se intenzivně věnuje amatérskému boxu a následně je přijat na elitní nacistickou střední školu.

více »


Lokalita

Zobrazit na mapě

Další cíle v okolíKde jíst a pítKde se ubytovatTrasyAkce
Koupaliště Loštice Koupaliště Loštice
Ke Koupališti 1880 789 83 Loštice (4 km)
Muzeum Olomouckých tvarůžků A.W. Muzeum Olomouckých tvarůžků A.W.
Palackého 2 789 83 Loštice (5 km)
Jezdecký klub Nové Zámky Jezdecký klub Nové Zámky
Mladeč-Nové Zámky 3 784 01 Litovel (10 km)

Mapa umístění

Hrad Bouzov

Turistické lokality

Mapa


Copyright © 2009 – 2020 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA