|  

Hodinový stroj

Nacházíte se: ÚvodZa památkami a kulturouTechnické památkyHodinový stroj

Adresa a kontakt


DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ
14.9.2019
Město Lipník nad Bečvou (méně než 1 km)
STOLPERSTEINE: KAMENY ZMIZELÝCH
11.9.2019
Lipník nad Bečvou (méně než 1 km)
DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ
14.9.2019
Lipník nad Bečvou (méně než 1 km)
Prázdninový turnaj v discgolfu
31.8.2019
obec Tučín (9 km)
další akce v okolí


Lipensko

Hodinový stroj je vzácná technická památka, která je cenným dokladem kovářského a hodinářského umu našich předků. Věžní hodiny na věži farního kostela sv. Jakuba Většího v Lipníku nad Bečvou byly po staletí významným bodem pro orientaci měšťanů v čase.

O tom, zda se věžní hodiny nacházely na věži kostela již v době vrcholného středověku, se můžeme jen dohadovat. Je pravděpodobné, že při zvýšení věže kostela a vybudování renesančního ochozu v roce 1596 věžní hodiny na věži kostela již byly. S jistotou můžeme tvrdit, že věžní hodiny odbíjely čas nejpozději od roku 1613, kdy byl v rámci vybavování kostela po velkém požáru města ulit v olomoucké dílně Kašpara Geistera dochovaný hodinový cimbál. První písemná zmínka o hodinách pak pochází z roku 1682, kdy byla prováděna generální vizitace (kontrola hospodaření farnosti) kostela sv. Jakuba Většího, a kde v soupisu vybavení kostela byly zmíněny i hodiny na věži.

Podobu a umístění ciferníků na věži v období 18. století dokládají dobová vyobrazení Lipníka (veduty). Ciferníky umístěné na všech čtyřech stranách věže v patře pod arkádovým ochozem měly kruhový tvar, deska byla bíle natřena a číslování po obvodu bylo ztvárněno římskými číslicemi I-XII. Hodinový stroj byl pravděpodobně vyroben v první polovině 18. století, kdy byl umístěn do věže kostela sv. Jakuba a fungoval tam do roku 1947, kdy se nechal vyměnit pravděpodobně za elektricky poháněný.

Starý stroj zůstal deponován v hospodářských budovách lipnické fary, kde byl při jarním úklidu v dubnu 2012 znovu objeven. Restaurování stroje za účelem jeho stálého zpřístupnění v průjezdu městské zvonice provedl od března do dubna 2014 opravář hodin Ivan Kopecký z Daňkovic u Nového Města na Moravě, který stroj znovu uvedl do chodu a vyrobil i převody k rafijím.

Věžní hodinový stroj z farního kostela sv. Jakuba Většího v Lipníku nad Bečvou je vzácnou technickou památkou a cenným dokladem kovářského a hodinářského umu našich předků.

Provozní doba

Tuto vzácnou památku si můžete, prohlédnou při prohlídkách města s průvodcem denně mimo pondělí během turistické sezony od 1. května do 30. září.

Lokalita

Zobrazit na mapě

Další cíle v okolíKde jíst a pítKde se ubytovatTrasyAkce
Hrad Helfštýn Hrad Helfštýn
751 31 Týn nad Bečvou (3 km)
Kostel sv. Františka Serafinského Kostel sv. Františka Serafinského
nám. T.G. Masaryka 13 751 31 Lipník nad Bečvou (méně než 1 km)
Kostel sv. Jakuba Kostel sv. Jakuba
nám. T.G. Masaryka 13 751 31 Lipník nad Bečvou (méně než 1 km)
Synagoga, židovská čtvrť a hřbitovy Synagoga, židovská čtvrť a hřbitovy
Perštýnská 751 31 Lipník nad Bečvou (méně než 1 km)

Mapa umístění

Hodinový stroj

Turistické lokality

Mapa


Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA