|  

Fort XVII

Nacházíte se: ÚvodZa památkami a kulturouVojenské památkyFort XVII

Adresa a kontakt


Jaromír Gottlieb: Obrazy krajiny uvnitř slov
27.11.2019 (18:00)
Arcidiecézní muzeum v Olomouci – Mozarteum (2 km)
Rozsvícení vánočního stromečku v lázních Slatinice 2019
2.12.2019 (15:00)
Nádvoří LD Morava (10 km)
další akce v okolí


  • Hostinec Citadela, umístěný v reduitu pevnosti, se otevírá na společenské a firemní akce, svatby a hostiny. V přilehlých sálech se pořádají koncerty, malá divadla, semináře a školení.
  • Celý areál Fortu XVII je vyhledávanou lokalitou pro pořádání velkých teambuildingových akcí, dětských dnů, historických bitev a jarmarků.
  • Pro firemní klientelu doporučujeme teambuildingový program inspirovaný legendární soutěží Pevnost Boyard. Více na www.mojeconvention.eu
  • Součástí fortu je i veřejná střelnice, kde si můžete vyzkoušet soudobé i historické střelné zbraně.

Olomoucko

Pevnost je jednou z nejzachovalejších součástí císařského systému opevnění města Olomouce z 2. poloviny 19. století. Její historie sahá až do roku 1850, kdy staveniště poctili návštěvou císař Franz Josef I. a ruský car Mikuláš.

Hlavní vstup do objektu je ve stylu anglické neogotiky winsdorského typu. Fort byl vystavěný mezi lety 1850-1854 podle projektu Juliuse von Wurmba. Areál má cca 60 000 m2 a je zapsán jako nemovitá kulturní památka České republiky.

Hlavním obranným těžištěm křelovského fortu je mohutný zemní val, na němž byla mezi zemními násypy rozmístěna těžká dělostřelecká výzbroj. Jeho vnější zpevněná strana tvořila současně eskarpu příkopu, vnitřek je naopak opatřen kasematami pro ukrytí obránců a bezpečné uložení zásob.

Za hlavním bojovým postavením se v centru fortu nachází tzv. středový podkovovitý reduit, uzavřený malým nádvořím a plochou zadní stěnou, z níž vystupuje šíjová kaponiéra na obranu příkopu před týlovou stranou fortu. Reduit sloužil jako ubytovací zařízení a v případě obležení nepřítelem byl posledním místem odporu.

Fort XVII v Křelově za svoji existenci sloužil hned pěti armádám. Co přesně zde bylo konkrétně skladováno je však dodnes tajemstvím. Armádě sloužil fort až do roku 1993, kdy byl odprodán do soukromých rukou.

V současné době je fort využíván jako muzeum s expozicí tématicky zaměřenou na pevnostní stavitelství a vojenskou historii 19. století. Návštěvníci mohou absolvovat komentované prohlídky, které odkryjí tajemství masivních zemních valů a před stovkami let budovaných kasemat.

Provozní doba

duben-červen, září: so-ne: 11:00 - 17:00
červenec-srpen: út-ne: 11:00 - 17:00

Vstupné

základní 80 Kč | snížené 60 Kč

Lokalita

Zobrazit na mapě

Další cíle v okolíKde jíst a pítKde se ubytovatTrasyAkce
Olomouc Olomouc
Horní nám. (podloubí radnice) 779 11 Olomouc (méně než 1 km)
Paintball Game Olomouc Paintball Game Olomouc
Neředín 779 00 Olomouc (2 km)
Chrám Panny Marie Sněžné Chrám Panny Marie Sněžné
Denisova ul. 779 00 Olomouc (3 km)
Kostel sv. Michala Kostel sv. Michala
Žerotínovo nám. 1 779 00 Olomouc (3 km)

Mapa umístění

Fort XVII

Turistické lokality

Mapa


Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA