Ojedinělá vnitrozemská říční delta s cennými biotopy i turistickými atraktivitami. Přímo v srdci Hané se mezi starobylými městy Olomoucí a Mohelnicí se rozprostírá Chráněná krajinná oblast (CHKO) Litovelské Pomoraví. Tvoří ji komplex rozsáhlých lužních lesů a luk, unikátní v rámci celé Evropy. Jádrem Litovelského Pomoraví je hlavní přírodovědecký fenomén celé oblasti - vnitrozemská říční delta. Mimo to zahrnuje území CHKO i chlumní listnaté lesy Doubrava a krasový vrch Třesín s přístupnými Mladečskými jeskyněmi.
CHKO Litovelské Pomoraví byla zřízena v roce 1990. Její celková plocha činí 96 km2. Jedná se o úzký, 3 až 8 kilometrů široký pruh okolo ramen řeky Moravy. Uprostřed tohoto jedinečného přírodního systému leží královské město Litovel. Právě ono propůjčilo svůj název celé chráněné oblasti.
Litovelské Pomoraví je mimořádné a výjimečné hned v několika směrech. V neobyčejně zachovalých a nenarušených lužních lesích, nivních lukách a mokřadech se vyskytuje celá řada vzácných rostlin a živočichů. Hvozdy obklopující spleť říčních ramen Moravy navíc již od středověku plní významnou protipovodňovou funkci. Severní část CHKO mezi Litovlí a Mohelnicí střežená vápencovým vrchem Třesínem se zase pyšní neméně významnou kulturou chlumních listnatých lesů Doubrava, ležících na území někdejšího lichtenštejnského panství. Lichtenštejnové se v okolí Nových Zámků snažili o vytvoření volného anglického parku se souborem drobných romantických staveb jako jsou chrám Přátelství, Obelisk nebo umělá jeskyně Podkova. Krajinnou kompozici navrhl Bernard Petri, autor úprav lednicko-valtického areálu.
cykloturistika, vodní sporty