|  

Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví

Nacházíte se: ÚvodZa sportemPěší turistikaChráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví

Adresa a kontakt


Kd to bylo naposledy?
4.2.2020 (19:00)
kinosál MKZ Uničov (7 km)
VLADIMÍR HRON - ABECEDA HVĚZD 2020
13.2.2020 (19:00)
kinosál MKZ Uničov (7 km)
Návrat orla skalního do ČR
29.11.2019 – 15.2.2020 (09:00)
Dům přírody Litovelského Pomoraví – centrum Sluňákov (9 km)
Aleš Palán – návraty k samotářům
11.2.2020 (18:00)
Mozarteum – Arcidiecézní muzeum Olomouc (9 km)
další akce v okolí


  • Všechny krásy a klenoty Litovelského Pomoraví je možné díky husté síti kvalitních cyklostezek zblízka poznávat ze sedla jízdního kola. Pro milovníky pěší turistiky jsou připraveny tři naučné stezky, které procházejí téměř celým územím Litovelského Pomoraví se všemi jeho pozoruhodnostmi. Nezapomenutelný pohled na CHKO skýtá také plavba po řece Moravě. http://www.strednimorava-tourism.cz/cil/sjezd-reky-moravy

Litovelsko

Ojedinělá vnitrozemská říční delta s cennými biotopy i turistickými atraktivitami. Přímo v srdci Hané se mezi starobylými městy Olomoucí a Mohelnicí se rozprostírá Chráněná krajinná oblast (CHKO) Litovelské Pomoraví. Tvoří ji komplex rozsáhlých lužních lesů a luk, unikátní v rámci celé Evropy. Jádrem Litovelského Pomoraví je hlavní přírodovědecký fenomén celé oblasti - vnitrozemská říční delta. Mimo to zahrnuje území CHKO i chlumní listnaté lesy Doubrava a krasový vrch Třesín s přístupnými Mladečskými jeskyněmi.

CHKO Litovelské Pomoraví byla zřízena v roce 1990. Její celková plocha činí 96 km2. Jedná se o úzký, 3 až 8 kilometrů široký pruh okolo ramen řeky Moravy. Uprostřed tohoto jedinečného přírodního systému leží královské město Litovel. Právě ono propůjčilo svůj název celé chráněné oblasti.

Litovelské Pomoraví je mimořádné a výjimečné hned v několika směrech. V neobyčejně zachovalých a nenarušených lužních lesích, nivních lukách a mokřadech se vyskytuje celá řada vzácných rostlin a živočichů. Hvozdy obklopující spleť říčních ramen Moravy navíc již od středověku plní významnou protipovodňovou funkci. Severní část CHKO mezi Litovlí a Mohelnicí střežená vápencovým vrchem Třesínem se zase pyšní neméně významnou kulturou chlumních listnatých lesů Doubrava, ležících na území někdejšího lichtenštejnského panství. Lichtenštejnové se v okolí Nových Zámků snažili o vytvoření volného anglického parku se souborem drobných romantických staveb jako jsou chrám Přátelství, Obelisk nebo umělá jeskyně Podkova. Krajinnou kompozici navrhl Bernard Petri, autor úprav lednicko-valtického areálu.

Video

https://youtu.be/tHE9qN9lhs8

Ostatní aktivity

  • cykloturistika
  • vodní sporty

Lokalita

Zobrazit na mapě

Další cíle v okolíKde jíst a pítKde se ubytovatTrasyAkce
Svatojánský most Svatojánský most
Turistické informační centrum Přemysla Otakara 762 784 01 Litovel (2 km)
Přírodní koupací biotop Přírodní koupací biotop
784 01 Litovel-Komárov (3 km)

Mapa umístění

Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví

Turistické lokality

Mapa


Copyright © 2009 – 2020 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA