|  

Výstava: Olomoucký orloj / 500 let od první písemné zmínky

Nacházíte se: ÚvodAkceVýstava: Olomoucký orloj / 500 let od první písemné zmínky

Sál sv. Kláry, Vlastivedné muzeum, Olomouc, 4.10.2019 – 5.1.2020

Vlastivědné muzeum v Olomouci si k letošnímu pětistému výročí první zmínky o olomouckém orloji připravilo rozsáhlou výstavu, která potrvá až do začátku ledna příštího roku.

Olomoucký orloj - nejnavštěvovanější technická i umělecká památka města, a jedna z nejnavštěvovanějších v celém kraji - je i přes první písemnou zmínku v roce 1519 součástí budovy radnice nejspíše již od první poloviny 15. století. Orloj byl za dobu své existence několikrát přebudováván. Například v 16. století se do přestavby složitého orloje pustil všestranně talentovaný učenec, matematik, botanik a astronom Paulus či slavný doktor a císařský matematik Pavel Fabricius. Současnou podobu získal od Karla Svolinského v 50. letech 20. století poté, co byl poškozen za druhé světové války.

Na výstavě je k vidění přes 200 exponátů. Od unikátně dochovaného souboru originálních uměleckých a technických součástek orloje až po cenné archivní, plánové a obrazové doklady vývojových etap orloje. K nejpozoruhodnějším exponátům této unikátní výstavy patří rekonstrukce číselníkové části orloje z roku 1746 se složeným ukazovacím soukolím astronomického číselníku včetně unikátního Fabriciova astrolábu (který byl součástí olomouckého orloje od roku 1574 až do roku 1895), dále vzácně dochovaná kalendářní deska na léta 1746‒1847 nebo soubor pohyblivých figur z pseudogotické přestavby orloje v roce 1898. K vidění jsou i malířské návrhy a realizace z dílen významných malířů, jako byli Jan Kryštof Handke, Richard Bitterlich, Jano Köhler či Karel Svolinský. Na výstavě jsou k vidění i modely zmenšených interiérových orlojů, které byly nějakým způsobem inspirovány olomouckým orlojem. Vystaven je zde také krásný dřevěný model olomouckého orloje z Muzea hlavního města Prahy.

Výstava bude doplněna o přednášky a komentované prohlídky a je k ní připraven i edukační program pro školy. K výstavě muzeum vydává také reprezentativní doprovodnou publikaci.

Fotogalerie

Olomoucký orloj (Deník / Jiří Kopáč)

Facebook

Vaše komentáře

Turistické lokality

Mapa


Copyright © 2009 – 2020 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA