|  

Jaromír Gottlieb: Obrazy krajiny uvnitř slov

Nacházíte se: ÚvodAkceJaromír Gottlieb: Obrazy krajiny uvnitř slov

Arcidiecézní muzeum v Olomouci – Mozarteum, 27.11.2019 od 18:00 do 20:00

Podvečerní zamyšlení nad četným otiskem krajiny do českých slov a nad postupující urbanizací naší slovní zásoby. Propojení systematického čtení etymologického slovníku s osobními poznatky a vzpomínkami na procházené a viděné jako cesta k úžasu nad tím, co všechno je ve slovech zaznamenáno, aniž bychom měli tušení.

Jaromír Gottlieb (* 1957 v Praze) - truhlář, učitel, pozorovatel hydrometeorologické stanice, vedoucí odboru kultury, ředitel muzea, hospodář a zase truhlář. Je autorem studie Jičín - město čtyř krajin, na níž spolupracoval s V. Šejnovou. Nahlíží v ní Jičín z přírodního a historického hlediska a nabízí tomuto městu i specifický program rozvoje. Jaromír Gottlieb upozorňuje na dědictví, která nám i potomkům krajina a dává, zvláště se zaměřuje na umístění sídel v krajině a postihnutí toho, jaký potenciál jejich poloha má. S úsměvem mluví o tom, že za tenhle svůj zájem vděčí vlastně období svého čundrování, které bylo výborným tréningem pro vyhodnocování dosažených míst, protože každý den nutilo člověka v lesích, na stráních i podél potoků vybrat to nejlepší místo k noclehu… Ve svých textech píše o současném krátkodechém, velmi utilitárním naplňování potřeb, o příkrém rozčlenění našeho životního prostoru, jehož jednotlivým částem - jednotlivým krajinám - jsme vnutili de facto kastovní systém. Před devíti roky se rozhodl živit se rukama. Na mlýně v Kacákově Lhotě se stará o malé hospodářství. Několik lidí za ním před lety přišlo, že by jej rádi navrhli na Cenu města Jičína. Podmínkou byl souhlas navrženého. Jaromír Gottlieb navržen být nechtěl.

Adresa a kontakt

  • Skrbeňská 669 / 70
    Horka nad Moravou
    783 35
  • kontaktní osoba: Popelka Jiří
  • tel.: +420 585 154 711
  • e-mail: info@slunakov.cz
  • www: http://www.slunakov.cz
  • Sluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s.

Fotogalerie

Obrazy krajiny uvnitř slov

Facebook

Vaše komentáře

Mapa umístění

Jaromír Gottlieb: Obrazy krajiny uvnitř slov

Turistické lokality

Mapa


Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA