|  

Dvořákova Olomouc 2019

Nacházíte se: ÚvodAkceDvořákova Olomouc 2019

Olomouc, 16.5. – 13.6.2019

Osmnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc 2019 se uskuteční od 16. do 24. května, se speciálním koncertem konajícím se 13. června. V průběhu devíti dnů nabídne tato hudební přehlídka celkem sedm koncertů na sedmi různých místech v Olomouci. Návštěvníci se mohou těšit na již tradiční film-koncert v Kině Metropol, monumentální třetí Mahlerovu symfonii v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava, česko‑americký jazzový večer či špičkový komorní soubor Acelga Quintett, oceněný na prestižní německé soutěži ARD.

Zahajovací koncert se uskuteční ve čtvrtek 16. května v 19 hodin v kostele Panny Marie Sněžné. Pod taktovkou Petra Vronského zazní v podání domácí Moravské filharmonie Instrumentální mšeVáclava Riedlbaucha, kantáta Polní mše Bohuslava Martinů a poslední symfonická báseň Antonína Dvořáka, Píseň bohatýrská. Účinkující složku doplní v Polní mši Pěvecké sdružení moravských učitelů se sólistou Martinem Gurbaľem.

Tradičním dramaturgickým počinem je uvádění filmů předválečné kinematografie s nově vytvořenou hudbou k tomuto účelu. Letos čeká na návštěvníky festivalu fantasy-horor z roku 1920: Jak Golem na svět přišel. Expresionistický film za hudebního doprovodu MFO pod vedením dirigenta a skladatele amerického původu Roberta Israela, který je rovněž autorem této hudby, bude uveden 17. května od 19 hodin v Kině Metropol.

Vynikající mladý německý ansámbl Acelga Quintett vystoupí v neděli 19. května od 17 hodin v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Hejčíně. Soubor, který byl v roce 2014 oceněn na prestižní německé soutěži ARD, zahraje díla Mozarta, Foerstera, Haase, Dvořáka ad.

Ve Slavnostním sále Klášterního hradiska zazní 20. května od 19 hodin moravská klasicistní hudba v podání ansámblů Musica figuralis a Ensemble Versus. V podání těchto špičkových českých souborů se milovníci tzv. poučené interpretace mohou těšit na často neznámá díla neznámých skladatelů, z nichž někteří v Olomouci působili.

Dvořákův americký sen je název komponovaného pořadu hudby, zpěvu a slova, který předkládá posluchači to nejlepší z díla Antonína Dvořáka a jeho amerických současníků, zejména jeho studentů z newyorské konzervatoře. Koncert se uskuteční 21. května od 19 hodin v sále Václava III. ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.

Zařazení klubového koncertu Laca Decziho a Celuly New York 22. května od 20 hodin v Jazz Tibet Clubu má myšlenkovou analogii v určitém společném aspektu životního příběhu A. Dvořáka a L. Decziho. Rodáci z Čech a Slovenska se proslavili především na druhé straně Atlantiku, aby se zpět vrátili jako uznávaní umělci.

Závěrečný koncert v podání hostující Janáčkovy filharmonie Ostrava pod taktovkou jejího šéfdirigenta Heiko Mathiase Förstera bude patřit 3. symfonii Gustava Mahlera. Toto monumentální dílo bude uvedeno v pátek 24. května od 19 hodin v prostorách kostela svatého Mořice.

Exkluzivním hostem letošního ročníku festivalu bude Lisztův komorní orchestr pod uměleckým vedením Pétera Tfirsta. Umělecké těleso, obecně uznávané jako nejlepší maďarský komorní orchestr současnosti, zavítá do Olomouce v rámci svého českého turné ve čtvrtek 13. června, kdy od 19 hodin v sále Reduty zahraje stěžejní komorní díla W. A. Mozarta a F. Schuberta.

Vstupenky k dispozici na https://www.ticketportal.cz/nevent/DVORAKOVA_OLOMOUC

Fotogalerie

Dvořákova Olomouc

Facebook

Vaše komentáře

Turistické lokality

Mapa


Copyright © 2009 – 2019 Olomoucký kraj
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem.
Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj. Tyto stránky jsou součástí portálu ok-tourism.cz
Informace o Jeseníkách naleznete zde

Evropská unie a Evropský fond pro regionální rozvoj jsou partnery pro váš rozvoj.

Olomoucký kraj Evropská unie Regionální operační program Střední Morava Interreg IIIA